ВРЕМЕТО СТУДЕНО И ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ОД ПОНЕДЕЛНИК ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Времето денска ќе биде променливо облачно и студено со умерен, а по должината на Поварадрието краткотрајно засилен ветер од северен правец. Претежно претпладне и особено во северните и централните делови повремено ќе провејува слаб снег. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -2, а максималната ќе достигне од -1 до 6 степени.

 

Во Скопје променливо облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -4, а максималната ќе достигне до 7 степени.

До недела ќе се задржи променливо облачно и студено време со умерен северен ветер. Температурите и понатаму ќе бидат значително под просекот за овој период од годината. Утринските температури ќе бидат особено ниски и на некои места ќе се спуштаат под -10 степени, најниски ќе бидат за време на викендот. Постепен пораст на температурите ќе има од понеделник.

 

 

 

*фото Архива


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза