ДЕНЕШЕН ДЕН 16 АПРИЛ …

Настани:

1945 Формирана е првата македонска влада на чело со Лазар Колишевски
1991 Собранието на Социјалистичка Република Македонија го усвои нацрт-амандманот за бришење на атрибутот „Социјалистичка“ пред името на Социјалистичка Република Македонија.
2007 Во Хаг започна судскиот процес против поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски за наводни воени злостроства во конфликтот во 2001. Покрај Бошкоски обвинет е и Јохан Тарчуловски.
2007 Во Блексбург, Вирџинија, вооружен студент убил 32 колеги и професори од факултетот и ранил уште 20, пред да се самоубие. Еден од најсмртоносните инциденти од овој вид.


Родени:

778 Луј I Побожниот — крал на Франција.
1319 Јован II Добриот — крал на Франција.
1646 Жил Ардуен Мансар — француски архитект.
1844 Анатол Франс — француски писател.
1889 Чарли Чаплин — британско-американски филмски глумец и режисер.
1896 Тристан Цара — романско-француски писател и сликар.
1924 Хенри Мансини — американски композитор на филмска музика.
1924 Стево Теодосиевски — македонски естраден уметник, музички педагог и хуманист.
1927 Бенедикт XVI — римски папа.
1930 Херби Мен — американски џез-музичар.
1934 Борис Сандански — македонски и бугарски писател.
1939 Борис Дворник — хрватски глумец.
1942 Френк Вилијамс — британски претприемач, основач на тимот „Вилијамс“ во „Формула 1“.
1947 Карим Абдул Џабар — американски кошаркар.
1950 Раде Силјан — македонски поет.
1960 Рафаел Бенитез — шпански фудбалер и фудбалски тренер.
1961 Дорис Драговиќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1968 Мартин Далин — шведски фудбалер.
1977 Џејда Дувенџи — турска филмска и театарска глумица.
1982 Борис Дијао — француски кошаркар.
1982 Роберт Попов — македонски фудбалер.
1984 Ромен Феји — француски велосипедист.
1987 Џенк Акјол — турски кошаркар.
1987 Арон Ленон — англиски фудбалер.
1988 Александар Жење — француски велосипедист.


Починале:

1292 Теобалд Годен — голем мајстор на витешкиот ред Темплари
1828 Франциско Хосе де Гоја — шпански сликар и гравер.
1859 Алексис Токвил — француски историчар.
1903 Димитар Мечев — македонски револуционер.
1903 Илија Трчков — македонски револуционер.
1903 Цветко Трајков — македонски револуционер.
1925 Григор Ќуркчиев — генерал во бугарската армија.
1925 Крсте Златарев — генерал во бугарската армија.
1945 Благој Калејчев — македонски револуционер.
1972 Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1996 Ристо Ѓорѓевски — македонски психолог.

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


Related Articles

Временска прогноза