КОРОНАТА ПОЧНУВА ПОВТОРНО, ВО РАДОВИШ АКТИВНИ 17 СЛУЧАИ

Регистрирани 770 нови случаи на Ковид-19

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.043 теста, а регистрирани се нови 770 случаи на Ковид-19: Скопје – 364, Битола – 47, Охрид – 46, Куманово и Кавадарци – по 38, Тетово – 30, Прилеп и Велес – 26, Неготино – 17, Струмица – 16, Штип – 15, Кочани и Струга – по 14, Ресен – 13, Гостивар – 12, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 7, Радовиш и Кратово – по 5, Дебар и Крушево – по 4, Свети Николе и Валандово – по 3, Кичево, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Делчево, Берово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Од вкупниот број позитивни (770), регистрирани се 207 реинфекции.

Регистрирани сe 363 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 182, Охрид – 23, Битола – 21, Куманово – 20, Прилеп и Велес – по 14, Кавадарци – 13, Струмица и Штип – по 12, Тетово – 8, Гостивар – 7, Кичево – 5, Неготино, Кочани и Делчево – по 4, Струга, Крива Паланка и Радовиш – по 3, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 2, Ресен, Гевгелија, Кратово, Дебар и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица: од Свети Николе (23) и од Скопје (76). Лицата се починати во болнички услови.
Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, регистрирани се две починати лица: од Радовиш (73) и од Крива Паланка (66). Едното е починато во болнички, а другото во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во периодот од 20.6.2022 до 28.6.2022 година.

Направени се 2.043 теста преку: ИЈЗ-325, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-40, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово-41, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-22, Авицена-66, Биотек-130, Систина-48, лабораторија Лаор-12, Синлаб-12, Ремедика-12, Плодност-25, Генеа-14, Никоб лаб-78, ВФВ медикал-5, Ели медика плус-8, Ројал медика–2, Спектра-ММ-14, Рапид лаб–9, Жан Митрев Струмица–1, Нова лаб дијагностика–3, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 879.

Досега во земјата се направени вкупно 2.100.604 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 319.806, бројот на оздравени пациенти е 307.342, на починати е 9.343, а бројот на активни случаи изнесува 3.121

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      151.347, Активни   1.562
Куманово    17.050, Активни    144
Битола      16.202, Активни    235
Прилеп      14.471, Активни    134
Тетово      13.708, Активни    108
Кавадарци   10.980, Активни    128
Велес 10.043, Активни    113
Гостивар    9.738, Активни     61
Охрид 9.243, Активни     152
Штип  8.230, Активни     53
Струмица 8.224, Активни     69
Кичево      5.721, Активни     32
Кочани      5.193, Активни     45
Струга      4.803, Активни     51
Гевгелија   4.477, Активни     30
Неготино    3.770, Активни     34
Ресен 2.797, Активни     32
Свети Николе      2.659, Активни     12
Радовиш     2.563,  Активни     17
Крива Паланка     2.453, Активни     21
Делчево     2.008, Активни     5
Берово      1.701, Активни     8
Дебар 1.690, Активни     4
Валандово   1.510, Активни     13
Виница      1.401, Активни     3
Пробиштип   1.286, Активни     4
Богданци    1.035, Активни     4
Кратово     993, Активни      19
Крушево     938, Активни      5
Демир Хисар 848, Активни      9
Македонски Брод   754, Активни      9
Демир Капија      599, Активни      2
Македонска Каменица     527, Активни      2
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      358, Активни      1


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза