ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ.СПАСО РАДОВИШКИ.

Почитувани,

Традиционално и оваа година, општина Радовиш и Македонската православна црква, Брегалничка епархија – Храм Св.Троица, ќе го одбележат чествувањето на патронот и заштитник на градот – Св.Спасо Радовишки. Во склопот на одбележувањето оваа година ќе биде организирана и манифестацијата „МЕДЕН РАДОВИШ“. За одбележување на празникот е предвидена следната,

 

П Р О Г Р А М А

19.08.2022 год. – Петок, Плоштад Св.Спасо Радовишки

17:00 час. Отвoрање на манифестацијата

17:15 час.-20:30 час. Промоција на локални производи од мед

19:00 час. „Близнаци сме – Посебни сме“ – Дефиле на близнаците од општина Радовиш

                  Настап на карневалската маска „Пчелин рај“, ментор Соња Цицимова

21:00 час. Kонцерт на ТРОЈА

 

20.08.2022 год. – Сабота

12:00 час. Презентирање на производи од мед, Плоштад Св.Спасо Радовишки

18:00 час. Вечерна богослужба во храмот „Св.Троица“

18:45 час. Литија од храмот „Св.Троица“ до Плоштад „Св.Спасо Радовишки“

19:15 час. Молебен пред параклисот „Св.Спасо Радовишки“

20:15 час. Концерт на Тоше, Васко и Викторија

 

21.08.2022 год. – Недела

08:00 час. Света литургија во храмот „Св.Троица“

                  Славски колач

12:00 час.-15:00 Презентирање на производи од мед, Плоштад Св.Спасо Радовишки и затворање на манифестацијата


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза