ШИРЕЊЕ РАСИСТИЧКИ МАТЕРИЈАЛ НА ИНТЕРНЕТ – КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ЛИЦА ОД РАДОВИШ И ПРИЛЕП ПОРАДИ

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.Ѓ.(57) од Радовиш и Д.Р.(40) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

 

Тие, на 24.06.2022, по текст од интернет портал објавен на социјалната мрежа Фејсбук, постирале коментари со кои ширеле говор на омраза кон одредена група граѓани.

 

 

СВР Охрид

 

*фото Архива

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза