КУП НА МАКЕДОНИЈА: РК РАДОВИШ, ЗАЕДНО СО ШЕСНАЕСЕТТЕ ЕКИПИ КОИ ЌЕ БИДАТ ПОДЕЛЕНИ ВО ЧЕТИРИ ГРУПИ

Денеска во просториите на РФМ ќе се изврши ждрепката групна фаза во Купот на Македонија, во машка и женска конкуренција.

Извлекувањето ќе биде од отворен карактер, од истото ќе се емитува live stream на YouTube каналот на Ракометната Федерација на Македонија. РК Радовиш е заедно со шеснаесетте екипи кои ќе бидат поделени во четири групи со по четити екипи.

По одигрување на групната фаза следуваат дбе полуфинални натпреаври и завршниот финален натпревар. 

Екипи учесници во машка конкуренција:

 • РК ВАРДАР 1961
 • РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
 • РК БУТЕЛ СКОПЈЕ
 • РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • ГРК ТИКВЕШ 2014
 • ГРК ОХРИД
 • РК ПРОЛЕТ 62
 • РК ПРИЛЕП
 • РК СТРУГА
 • РК РАДОВИШ
 • РК СКОПЈЕ 2020
 • РК АЛКАЛОИД
 • РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7
 • РК ЈУНИОР К.В
 • РК ВАРДАР НЕГОТИНО
 • МРК КУМАНОВО

Екипи учесници во женска конкуренција:

 • ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК
 • ЖРК КУМАНОВО
 • ЖРК МЕТАЛУРГ
 • ЖРК ВАРДАР
 • ЖРК ЧАИР
 • ЖРК СТРУЖАНКА
 • РК ДЕСПИНА
 • ЖРК ПЕЛИСТЕР 2012
 • ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ СУ
 • ЖРК ШАМПИОН
 • ЖРК ГЕВГЕЛИЈА
 • РК СПАРТАК
 • ЖРК АСТИБО
 • РК КУЗМАН ВАРДАР
 • ЖРК СКОПЈЕ

 

 

*фото Архива

 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза