РК РАДОВИШ ВО САБОТА ДОМАЌИН НА ВАРДАР НЕГОТИНО

Во саботата започна разигрувањето во Плај Аут фазата во Супер ракометната лига на Македонија, нашиот тим гостуваше во Прилеп каде што претпе пораз со резултат 35-25.

Во разигрувањето за опстанок во супер ракометната елита се уште екипите на Голден Арт, Струга, Скопје, Куманово, Јуниор и Вардар Неготино, веќе во сабота во Радовиш ни гостува Неготински Вардар, каде што од нашит ракометари се очекува и првата победа во оваа разигрување.

Нашата екипа стартуваше со 1 бод кој е пренесен од првиот дел од првенството, напреварот љубителите на ракометот ќе можат да го проследат во живо на ракометниот канал на РФМ.


Шеснаесет екипи беа поделени во 4 групи, кои ќе играат полуфинале и финале во групите за купот на Македонија во кое разигрување е и нашата екипа, а победниците одат понатаму. Натпреварите од оваа фаза ќе се играат на 18/19 март.

Ждрепката одлучи РК Радовиш во првиот натпреавар од групната фаза да одигра со Еурофарм Пелистер 2. Во група 2 се уште Голден Арт и Пролет.

 

Група-2 – Куп на Македонија:

РК Радовиш – РК Е. Пелистер 2,

РК Голден Арт – РК Пролет


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


About the author /


Related Articles

Временска прогноза