ДЕНЕШЕН ДЕН 11 СЕПТЕМВРИ …

1773.- Убиен е Счепан Мали, лажниот руски цар Петар III, кој им се наметнува на Црногорците како владетел. За време на неговото владеење во 1767 година, тој ги помири племињата, воведе суд, започна попис на населението и имотот и започна да гради патишта. Според легендата, тој бил убиен од слуга, венецијанско-турски агент по наредба на скадарскиот паша.

1830 – Република Еквадор е прогласена за дел од Конфедерацијата на Колумбија.

1855.- По единаесет месеци опсада, британските, француските и турските војници го зазедоа Севастопол, најважната база на Русија во Црното Море. Со ова заврши најголемата операција во Кримската војна.

1870 – Кралот Виторио Емануеле од Сардинија ги нападна папските држави во Рим, а во 1871 година го премести својот главен град во Рим и се пресели во палатата Квиринал. Папата се повлече во Ватикан и оттогаш неговиот суверенитет е ограничен само на ватиканските палати.

1880.- Роден е српскиот актер Добрица Милутиновиќ, шампион на Националната театарска драма повеќе од половина век. Во 1980 година, Музејот на театарска уметност и Здружението на драмски уметници на Србија воспоставија награда за животно дело во областа на актерството, која го доби името „Добришин прстен“ по него.

1883.- Роден е Григориј Евсеевич Зиновиев, руски револуционер и еден од болшевичките водачи и организатори на Октомвриската револуција. Од 1919 до 1926 година бил претседател на Извршниот комитет на Коминтерната. Застрелан е во 1936 година за време на чистките на Сталин.

1885.- Роден е англискиот писател Дејвид Херенс Лоренс, кој се смета за носител на духовното спротивставување на викторијанските принципи на британското општество. Неговиот роман „Ladyубовникот на Лејди Квартерли“ го скандализираше пуританското британско општество и беше забранет долго време во земјите што зборуваат англиски.

1917.- Роден е филипинскиот државник Фердинанд Маркос. Еден од најпопуларните претседатели на Филипините кога беше избран во 1965 година, тој прогласи вонредна состојба и диктатура во земјата во 1972 година, пред истекот на неговиот втор мандат. Тој беше соборен во 1986 година и почина во 1989 година во егзил на Хаваи.

1921 – Основана е Југословенската атлетска федерација.

1922.- Лигата на народите го потврди британскиот мандат над Палестина, и покрај протестите на Арапите.

1962 година – Британската поп група Битлси го сними својот прв сингл „Love Me Do“. Продуцентот Georgeорџ Мартин, верувајќи дека тапанарот Ринго Стар нема доволно искуство, го замени со Енди Вајт.

1971.- Умре рускиот државник Никита Хрушчов, шеф на Советската комунистичка партија од 1953 до 1964 година, кој го започна процесот на десталинизација во Советскиот Сојуз. Тој ја потпиша Белградската декларација со Јосип Броз Тито во 1955 година и Московската декларација во 1956 година, со која се нормализираа односите меѓу Југославија и СССР по периодот на Информбирото.

1973.- Со воен удар беше соборен чилеанскиот претседател Салвадор Аleенде, првиот марксистички левичар избран за претседател на Западната хемисфера. Владата, со поддршка на САД, ја презеде воената хунта предводена од Аугусто Пиноче, кој владееше со Чиле во следните 17 години. Според официјалното соопштение, Аleенде извршил самоубиство одбивајќи да им се предаде на пучистите.

1979.- Анголски државник и поет, Агостињо Нето, почина за време на посетата на Москва.

1995.- Илјадници луѓе демонстрираа на улиците во Париз за да протестираат против продолжувањето на француските нуклеарни тестирања во Јужен Пацифик.

1997.- Шкотскиот референдум го прифати планот на британската Лабуристичка влада да формира шкотски парламент, за прв пат по речиси 300 години.

2000.- Руските и американските космонаути Јуриј Маленченко и Едвард успешно го завршија шестчасовниот вселенски прошетка на Меѓународната вселенска станица (ИСС) откако споија два блока од станицата со уред што го поправа магнетното поле на земјата.

2001.- Бомбаш -самоубиец изврши напад врз Светскиот трговски центар во Newујорк и Пентагон во Вашингтон, при што загинаа 2.752 луѓе. Зградата на Пентагон беше значително оштетена, а две кули високи 410 метри во деловниот кварт Newујорк Менхетен беа целосно урнати. На 7 октомври, обвинувајќи го Осама бин Ладен, водачот на исламските екстремисти, кој се криеше во Авганистан, за организирање на нападот, САД започнаа со бомбардирање на Авганистан.

2004.- Грчки воен хеликоптер се урна во близина на Света Гора, убивајќи 17 патници и членови на екипажот, вклучувајќи го и патријархот Петрос од Александрија и Пан -Африка.

2007.- Умре легендарниот џез -клавијатурист и композитор eо Завинул. Тој се здоби со светска слава свирејќи тастатури на албумите на Мајлс Дејвис, „Кучки на пиво“ и рок групата „Ведер репорт“, од кои е еден од основачите.

2009.- Умре американскиот телевизиски и филмски сценарист Лари Гелбарт, најпознат по својата работа во хит сериите „M.A.C.H“ и „Тутси“. Добитник е на наградата Тони и Ејми.

2012 година – Амбасадор во Либија и уште тројца Американци беа убиени во напад врз американската амбасада во Бенгази за време на протестот поради нискобуџетниот филм „Невиноста на муслиманите“, кој го исмева пророкот Мухамед и треба да се произведе во САД.


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза