ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ ДЕНЕС ГО СЛАВАТ БАДНИК, ДЕН ПРЕД ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – БОЖИЌ

Православните христијански верници во Македонија денес го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ.

Христијанските верници што се раководат според Јулијанскиот календар се подготвуваат за Бадник, ден пред големиот празник- Божик, Христовото раѓање. Истовремено, со овој ден завршуваат и Божикните пости.

На Бадник според традицијата, семејството се собира на посна вечера, со желби за многу здравје, среќа и бериќет. Специфичната традиција за македонската прослава на Бадник е во секоја куќа да се меси лепче, пита или погача во која се става паричка.

Рано изутрина, пак, Рождеството Христово ќе го најават децата коледарчиња.

Македонскиот народ со многу внимание и почит ги одбележува овие празници. Божик е Господски празник и се празнува во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера.

Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и според обичајот оваа вечер не се оди на гости. Се прави богата, посна трпеза. Домаќините се трудат да принесат од се по нешто за да им биде богата трпезата во текот на целата година. Се меси погача, а во некои места се прават зелници во кои се става паричка. Се верува дека оној кај кого ќе падне паричката ќе го следи среќа во текот на целата година. Пред почнувањето на вечерата на која сите се собрани, домаќинот ја благословува трпезата, го крши кравајчето, а некаде го дели зелникот, на толку делови колку што има членови во семејството, оставајќи уште дел за Бога и дел за куќата.

Исто така, вечерта во огнот се става бадниково гранче кое се смета за најздраво дрво, за да бидат здрави сите во семејството. Бадниковите гранчиња се симбол на среќата, љубовта и светлината, со кои православните верници ги украсуваат домовите за Бадниковата вечер, во пресрет на Божик, најголемиот христијански празник.

Вечниот Бог – Коледарска песна

Вечниот Бог (Божикна честитка) коледарска песнаВечниот Бог слезе и во Дева се вселиСвет, Свет, Свет си и Пресвет Господи;Царот на сите и Господ, дојде Адам да го преобрази;Луѓе радувајте се, играјте, ангели веселете се;Прими Го Витлееме Господ твој, Царот на сите и Владика;Мудреци од Исток доаѓаат, дарови да принесат достојни;Да се поклонат на Господа, во пештера родениот;Кога слушна Ирод за настанот, целиот се потресе злобниот;Вака вели на свештениците, кои Му служат на Господа;Кажете ми мудри учители, каде треба Он да се роди;Обземен од бура на помисли, Јосиф намисли да Ја отпушти;Ноќта, пак, во сонот слушна глас, ангел Господов му проговори;Денес сета твар да се радува, нек҆ торжествува и се весели;Светлина на светот му засветли и тие во мракот ги осветли;Сите на Христа да Му пееме, Он заради нас се воплоти;О, Дево, Мајко, Владичице, спаси ги христијаните.

Gepostet von Radovis News am Mittwoch, 3. Januar 2018

 

 Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза