ДЕНЕШЕН ДЕН 11 МАРТ…

1544.- Роден е италијанскиот поет Торквато Тасо, автор на епот „Ослободениот Ерусалим“, кој се смета за едно од најрепрезентативните дела на италијанската литература. Тој беше пример за романтичарите, а неговата поезија ги инспирираше и Гете и Бајрон. Некои од неговите сонети беа посветени на Цвиета Зузориќ од Дубровник.

1851 година – Во Венеција за прв пат е изведена операта „Риголето“ на Верди.

1885 година – Роден е Англичанецот Малком Кембел, кој го сруши светскиот рекорд за брзина на автомобилот девет пати помеѓу 1924 и 1935 година и три пати за пловење со брод помеѓу 1937 и 1939 година. Во 1935 година, тој стана првиот човек кој управувал автомобил „Сина птица“ побрзо од 300 милји на час (483 километри).

1911 година – Роден е Сер Фицрој Меклејн, британски генерал, дипломат и писател, шеф на сојузничката мисија во Врховниот штаб на Народноослободителната армија (НОВ) и Партизанските одреди на Југославија (ПОЈ).

1913 година – Велика Британија и Германија постигнаа договор за границите на африканските колонии Нигерија и Камерун.

1917 година – Британските трупи го окупираат Багдад во Првата светска војна.

1920 година – Емир Фајсал е прогласен за крал на независна Сирија.

1938 година – Артур Сис-Инкварт стана австриски канцелар на местото на Курт фон Шушниг, а следниот ден трупите на Хитлер влегоа во Австрија.

1941. година – Закон беше одобрен од Конгресот на САД на предлог на претседателот Рузвелт, Закон за заем и закуп, со кој на Велика Британија и се дава потребната воена помош во Втората светска војна. За спроведување на законот се планирани седум милијарди долари.

1955 година – Умре британскиот микробиолог Александар Флеминг.Во 1928 година, тој го изолираше првиот антибиотик, пеницилин, од габата Penicilium Notatum. Тој ја сподели Нобеловата награда за медицина во 1945 година со англискиот биохемичар Синџир и австралискиот лекар Флори, кои прв го применија неговиот изум.

1973 година – Ектор Кампора победи на првите претседателски избори во Аргентина од 1965 година.

1974.- Умре адвокатот Милан Бартош, еден од најистакнатите југословенски експерти за меѓународно јавно право, професор на Правниот факултет во Белград, секретар на Српската академија на науките и уметностите.

1975 година – Во Лисабон е задушен бунтот со падобран против левичарската воена влада на Португалија, а поранешниот претседател генерал Антонио Рибеиро де Спинола бега во Шпанија со група офицери.

1981 година – Под слоганот „Косово – Република“, избија студентски демонстрации на косовски Албанци во Приштина, кои се проширија на целото Косово во следните недели. Ова беше првпат косовските Албанци масовно да ја поддржат идејата за независна косовска република.

1985 година – Михаил Горбачов е избран за генерален секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз. На таа позиција го наследи покојниот Константин Черненко.

1985 година – Египетските браќа Фајед станаа мнозински сопственици на лондонската стоковна куќа Хародс.

1990 година – Литванскиот парламент прогласи независност од Советскиот сојуз. Тоа беше првата советска република што се отцепи од СССР.

1990 година – Чилеанскиот диктатор генерал Аугусто Пиноче му го предаде претседателството на Патрисио Ајлвин по повеќе од 16 години, но ја задржа командата со вооружените сили.

1998 година – Покрај силните студентски протести со барање политички и економски реформи, генералот Сухарто го започнува својот седми мандат како претседател на Индонезија.

1999 година – Откако белградскиот суд осуди тројца новинари на Дневни телеграф на по пет месеци затвор, меѓународната организација за човекови права Хјуман рајтс воч соопшти дека нападите на СРЈ врз слободата на медиумите достигнале застрашувачки размери.

2000 година – Експлозија на метан во рудникот за јаглен Баракови во Украина уби 81 рудари.

2000 година – Академик и адвокат Рикардо Лагос е прогласен за претседател на Чиле, како втор социјалист на чело на земјата, по Салвадор Аleенде, кој беше убиен во пуч во 1973 година.

2003 година – Канадскиот судија Филипе Кирш е избран за претседател на првиот постојан меѓународен кривичен суд во Хаг, кој ќе има надлежност за сите злосторства во светот. Основањето на судот беше поддржано од близу 90 земји, но не и од САД, Русија и Кина.

2003 година – Врховниот суд на Јапонија го отфрли барањето на 42 Кинези за надомест на штета за присилна работа во Јапонија за време на Втората светска војна, тврдејќи дека тоа било одамна.

2004 година – Терористички напади на три железнички станици во Мадрид убија 200 лица и повредија повеќе од 1.400 лица. На најмасовните демонстрации во историјата на таа земја, повеќе од осум милиони Шпанци протестираа против тероризмот.

2005 година – Сириска армија го напушти северен Либан, ставајќи крај на 29-годишното воено присуство на Сирија.

2006 година – Поранешниот претседател на Србија и СР Југославија Слободан Милошевиќ почина во притвор во Хашкиот трибунал во Шевенинген, каде му се суди за воени злосторства. Тој беше погребан во дворот на семејната куќа во Пожаревац.

2011 година – Јапонија ја погоди разорниот земјотрес со јачина од 8,9 степени, со епицентар во Тихиот океан предизвика силно цунами, најголемо во историјата на островската држава. Загинаа 22 000 луѓе. Цунамито и последователните шокови што го потресоа тој дел од Јапонија и областа каде што се наоѓаат неколку нуклеарни централи со денови, предизвикаа нуклеарна криза и високо ниво на радијација, особено во сериозно оштетената централа „Фукушима“.

2014 година – Кримскиот парламент прогласи независност на тој полуостров од Украина, пет дена пред референдумот за припојување на таа територија кон Русија.

2016 година – почина Драган Николиќ, југословенски и српски актер. Во својата богата кариера, тој играше во 180 филмови и на телевизија, а најпознати ликови му се Jimими Барка (Кога сум мртов и бел), Флојд (национален час), Прле (отпишан), Попај (Балкан експрес), Влах-Алија (Бановиќ Страхиња), Урке (Последниот круг во Монца).

2020 година – Светската здравствена организација официјално прогласи пандемија на коронавирус.

 

 

 Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

About the author /


Related Articles

Временска прогноза