ДЕНЕШЕН ДЕН 15 МАРТ…

44 п.н.е. – Републиканските заговорници предводени од Брут и Касиј го убија римскиот император и воен водач Гај Јулиј Цезар во Сенатот. 1493 година – Кристофер Колумбо донесе седум Индијанци Аруак од островот Хиспаниола (Хаити) во Шпанија. Овие беа првите жители на Новиот свет што стапнаа на Стариот континент.

1603 година – Францускиот навигатор и истражувач Самуел де Шамплан пловел кон Новиот свет. Тој го основал градот Квебек во 1608 година и ја организирал француската колонизација на Канада.

1776 година – Конгресот на САД донесе одлука за укинување на зависноста од британската круна. Независноста е прогласена на 4 јули 1776 година.

1824 година – Роден е писателот Бранко Радичевиќ, најважниот поет на српскиот романтизам. Ентузијастички поддржувач на јазичната реформа на Караџиќ, тој со своите поетски слободи го означи пробивот во новата ера на српската поезија. Починал во Виена во 1853 година, а неговите посмртни останки биле пренесени во Страшилово кај Сремски Карловци во 1883 година („Чашки растанак“, „Туга и опмена“).

1848 година – Три дена по масовните демонстрации во Виена, револуцијата ја зафати Будимпешта, а потоа се прошири низ Унгарија. Со помош на Русија, австриските трупи го задушија револуционерното движење во август 1849 година.

1883 година – Белград ја доби својата прва „телефонска станица“, седум години по пронаоѓањето на телефонот. Првиот телефонски разговор беше меѓу министерот за војна и капетанот на жандармерската станица Палилула. Во 1882 година, Панта Михајловиќ, пријател на Никола Тесла, доби концесии за воведување телефони во Србија.

1898 година – Умре англискиот инженер Хенри Бесемер.Во 1855 година тој откри процес за преработка на свинско железо во челик („Бесемеровиот процес“). Во 1859 година, тој изгради челичарница во Шефилд, која работи и денес.

1907 година – Finlandените се избрани за парламент за прв пат во Финска.

1917 година – Под притисок на револуционерите, последниот руски цар, Николај Втори, абдицираше, ставајќи крај на династијата Романови по три века. Царот тогаш заедно со неговото семејство бил интерниран прво во Царско Село (Пушкин), а потоа во Тоболск. За време на Октомвриската револуција, кралското семејство било пренесено во Екатеринбург и убиено во јули 1918 година.

1922 година – Египетскиот султан ја презема титулата крал како Фахд Први.

1937 година – Во болницата во Чикаго е основана првата централна „банка за крв“, во која се чува крв за трансфузија со замрзнување.

1939 година – Германските трупи ги окупираат чешките земји откако претседателот Емил Хача потпиша акт на предавање во Берлин на Третиот рајх под закана за напад и уништување. Словачка и Моравија беа прогласени за германски протекторати.

1957. година – Умре политичарот, сликар и новинар Моша Пијаде, претседател на Собранието на Сојузна народна Република Југославија. Член на Комунистичката партија од 1920 година, тој играше значајна улога во Народноослободителната војна од 1941-45 година, а потоа беше во најтесниот партиски и државен врв. Во ноември 1943 година, тој ја организираше Телеграфската агенција на Нова Југославија (Танјуг) во Јајце. Почина во Париз на враќање од Велика Британија, каде ја предводеше парламентарната делегација на Југославија.

1975 година – Умре грчкиот сопственик на бродови Аристотелис Оназис, еден од најбогатите луѓе во светот. Тој беше познат и по својата loveубовна врска со американската оперска пејачка со грчко потекло Марија Калас и бракот со quаклин Кенеди, вдовицата на убиениот американски претседател Johnон Кенеди.

1983 година – Умре англиската писателка Ребека Вест, позната по своите романи Враќањето на војникот и Хариет Хјум, како и патеписот Црно јагне и сивиот сокол, напишан по нејзиниот престој во Југославија во 1937 и 1941 година.

1991 година – Претседателот на Претседателството на СФР Југославија и претставникот на Србија во тоа тело, Борисав Јовиќ, поднесе оставка затоа што Претседателството одби да прогласи вонредна состојба по антивладините демонстрации на 9 март.

1991 година – Умре српскиот писател Миодраг Булатовиќ. Вниманието на читателите го привлече со својата прва збирка раскази „ilsаволите доаѓаат“ (1955). Тој е еден од најпреведуваните српски писатели („Црвениот петел лета до небото“, „Војната беше подобра“, „Луѓе со четири прста“).

1998 година – почина американскиот педијатар Бенџамин Спок. Неговата книга „Одгледување бебиња и деца според методот на д-р Спок“, чие прво издание се појави во 1946 година, беше отпечатена во седум изданија и продадена во 50 милиони примероци. Преведен е на над 30 јазици.

2000 година – Во населбата Бошњачка махала во северниот дел на Косовска Митровица имаше жестоки судири меѓу српските жители и припадниците на КФОР, кои во тој град воспоставија безбедносна зона, поделена на албански и српски дел. Во судирите беа ранети 15 Срби и двајца француски војници.

2001 година – Ескалира судир меѓу вооружените албански екстремисти и безбедносните сили на Македонија кога борбите прво се преселуваат од населено место долж границата со Косово кон предградијата на Тетово, вториот по големина град во Македонија.

2003 година – Стотици илјади демонстрираа на улиците во Токио, Бејрут, Париз, Вашингтон и други градови низ светот против војната во Ирак.

2004 година – Со одлука на високиот претставник во Босна и Херцеговина, Педи Ешдаун, Мостар повторно станува единствен град. Од војната во БиХ (1992-95), Мостар е поделен на два дела, бошњачки – источен и хрватски – западен.

2007 година – Русија, Грција и Бугарија потпишаа договор за изградба на нафтовод во должина од 280 километри што ги поврзува бугарското црноморско пристаниште Бургас и грчката Александрополис на Егејското Море.

2014 година – Судот во Париз го осуди поранешниот руанда разузнавач Паскал Симбибаанг на 25 години затвор за соучество во геноцидот во Руанда.

2015 година – Владата на Нов Зеланд му се извини на маориското племе Тухое за злосторствата од пред 150 години во кои голем број членови на ова племе беа убиени во акции за заплена на земјиште и палење куќи. Членовите на Тухо добија 170 милиони долари и дозвола за управување со националниот парк, кој го нарекуваат дома.

2016 година – Парламентот на Мјанмар го избра Тин Joо, долгогодишен соработник на нобеловецот Аунг Сан Су Ки, за нов претседател на Мјанмар. Лидерката на Националната лига за демократија, која победи на изборите, не може да биде кандидат, бидејќи нејзините деца се странски државјани.

2018 година – Словенечкиот претседател Борут Пахор закажа предвремени избори поради оставка на премиерот Миро Церар, поднесени откако Врховниот суд го поништи резултатот од минатогодишниот референдум на кој опозицијата се обиде да го оспори владиниот закон за изградба на пругата Копер-Дивака , но не успеа.

2019 година – Во напад на две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд, загинаа 49 лица. За нападот беше обвинет Австралиец, екстремно десничарски антиимигрант, изјавувајќи дека бил инспириран и од луѓе од војните во поранешна Југославија.


 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

About the author /


Related Articles

Временска прогноза