ЗАПОЧНA ПРОЛЕТТА

Годинава пролетта почна денеска, во 04:06 часот, додека во исто време започна есента за жителите на јужната хемисфера. За многумина најубавото годишно време настапува кога Сонцето во неговото привидно годишно движење ќе го „пресече“ екваторот и ќе мине на север.

По зимата, часовникот се поместува кон летно сметање на времето. Додека на северната хемисфера е пролет, на јужната хемисфера е есен и обратно, така што нема датум за почеток на оваа сезона кој би бил универзален за сите делови на светоВРЕМЕПЛОВ

Настани:

1413 Хенри V станува крал на Англија.
1829 Во земјотресот што ја зафати Шпанија загинаа 6.000 луѓе.
1884 Во Франција се легализирани синдикатите.
1918 Прва светска војна – Започнува втората битка на реката Сома.
1960 Во јужноафриканскиот град Шарпвид, расистичката полиција отвори оган врз демонстрантите, припадници на црната раса, кои протестираа против дискриминаторските закони во таа земја. Притоа беа убиени 69 луѓе, а ранети околу 200. Во спомен на овој трагичен настан, Генералното собрание на ОН го прогласи 21 март за Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација.
1963 Затворен е најозогласениот затвор Алкатраз во Сан Франциско, Калифорнија.
1977 Индиската премиерка Индира Ганди поднесе оставка на функцијата.
1990 Намибија (поранешна Југозападна Африка) по 75 години стекна независност од Јужноафриканската Република.
1994 Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон постојаниот комитет за информирање за индустриска сопственост на Светската организација за интелектуална сопственост.
1998 Основана е Демократската алтернатива.
1999 Бертранд Пикард и Брајан Џонс стануваат првите кои го обиколиле светот во летечки балон.
2000 Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле II допатува во прва официјална посета на Израел.
2006 Градскиот совет на општина Битола донесе одлука за промена на грбот на градот.
2013 Џастин Велби устоличен како Архиепископ Кантербериски – поглавар на Англиканската црква.
2014 Крим влегува во состав на Руската Федерација како Република Крим, по референдумот од 16 март истата година, каде огромно мнозинство од народот искажало поддршка за отцепување од Украина и припојување кон Русија.

 

Родени:

1713 Франсис Левис — американски пејач.
1768 Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1801 Марија Тереза од Тоскана — кралица на Сардинија.
1806 Бенито Хуарез — претседател на Мексико.
1817 Жозеф Пуларт — белгиски архитект.
1839 Модест Мусоргски — руски композитор.
1881 Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1887 Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1913 Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1931 Блаже Ристовски — македонски академик.
1935 Томас Шапкот — австралиски поет, романописец и драматург.
1942 Киро Донев — македонски писател за деца.
1949 Славој Жижек — словенечки марксистички филозоф.
1954 Ирфан Беќур — македонски поет.
1958 Марлиз Гер — германска атлетичарка.
1960 Ајртон Сена — бразилски возач, светски шампион во „Формула 1“.
1961 Лотар Матеус — германски фудбалер.
1962 Метју Бродерик — американски глумец.
1963 Роналд Куман — холандски фудбалер и тренер.
1980 Роналдињо — бразилски фудбалер.
1988 Адријан Курек — полски велосипедист.
1991 Антоан Гризман — француски фудбалер.
1991 Ника Пилиев — руски фудбалер.

Починале:

1556 Томас Кранмер — водач на Англиската реформација.
1656 Џејмс Ашер — англиски архиепископ.
1762 Никола Луј де Лакај — истакнат француски астроном.
1910 Надар — француски фотограф.
1915 Фредерик Тејлор — американски машински инженер.
1936 Александар Глазунов — руски композитор и диригент.
1938 Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1987 Роберт Престон — американски глумец.
1991 Ведат Далокај — турски архитект.
1994 Лили Дамите — француска глумица.
1994 Дак Рамбо — американски артист.
1998 Галина Улјанова — руска балерина.

Празници:

* Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација

 

 


 

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови


 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза