ОДБЕЛЕЖАНА ЧЕТИРИГОДИШНИНАТА ОД ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО

Обраќање на седницата имаа техничкиот премиер Талат Џафери, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерката за одбрана Славјанка Петровска и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. Во своите засебни обраќања се осврнаа на тешките државнички одлуки кои биле донесени во поглед на пристапот на земјава во НАТО кои, како што кажаа, се инвестиција во безбедноста на државата

Верувам дека граѓаните се горди на глетката како знамето на С Македонија се развиорува пред седиштето на НАТО во Брисел. Тоа е слика на историјата и иднината во едно место. Горд сум што успеавме да испишеме таква историја – порача техничкиот премиер Талат Џафери кој денеска претседаваше со свечената седница на Владата во пресрет на утрешното одбележување на четиригодишнината од залченувањето на земјава во НАТО Алијансата.

Во своето воведно обраќање на седницата, Џафери се осврна на патот кој земјава го поминала сè до моментот на зачленување во НАТО, а започна во 1993 година со усвојување на резолуцијата македонското Собрание за членство на земјава во воената алијанса.

„Поминавме многу премрежија, активно придонесуваме во мировни мисии заедно со армијата на другите земји во Алијансата, за денес да бидеме почитувана и вреднувана членка која има свое место на масата за одлучување и е фактор на стабилност на Западен Балкан. Влезот во НАТО беше обезбеден со реформи и со Преспанскиот договор, со мудри и храбри државнички одлуки на тогашната Влада“,

рече Џафери и посочи дека членството на земјава во НАТО Алијансата ги обединило граѓаните во натпартиска и надетничка смисла и покрај политичките субјекти.

Низ призма на актуелните кризи во светот, Џафери ја анализира исправноста на, како што рече, сите тешки одлуки кои ја направија земјава рамноправна членка на воената алијанса. Во оваа насока кажа оти гледаме и слушаме за ужасите во светот, но без страв за нас оти, како што додаде, знаеме дека НАТО е најсилната безбедносна гаранција.

„Тоа е доказ дека секоја направена жртва вредеше“,

рече Џафери.

*фото Архива


 


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

 

Related Articles

Временска прогноза