ПРВИ, ТРЕТИ И ШЕСТИ МАЈ НЕРАБОТНИ ПО ЗАКОН, ИЗБОРИТЕ НА 8 МАЈ НЕРАБОТЕН СО ОДЛУКА НА ВЛАДА

 


 

Министерството за труд и социјална политика, согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07) соопштува дека:

1 мај 2024 година (среда), Денот на трудот е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

03 мај 2024 година (петок), Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија.

06 мај 2024 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

МТСП на граѓаните им ги честита претстојните празници.

Согласно одлука на Владата за неработен ден е прогласен и 8 мај (среда) кога ќе се одржуваат вториот круг на претседателските избори во земјава, но и парламентарни избори.

 

  

 

 

 


 

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза