ГОЛЕМ МИТИНГ НА ВМРО ДПМНЕ ВО СКОПЈЕ; МИЦКОСКИ: КОВАЧЕВСКИ И’ ЈА ПОДАРИ ДРЖАВАТА НА ДУИ

Нашата цел е да ја вратиме Македонија во рацете на народот! И да ја одземеме од рацете на 100-тина функционери од ДУИ и нивните измеќари од СДСМ. Проблемот на Ковачевски, е што државата му ја подари на Али Ахмети и тоа на тацна. 20 години нема ниту еден човек кој од ДУИ одговарал. А, денес државата е во нивни раце, а нивните измеќари од СДСМ се спремни да ја платат секоја цена само да ја задржат фотелјата, и не прашуваат колку чини таквата распродажба на Македонија, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во својот говор на митинг пред Владата.

Мицкоски нагласи дека едно општество за сите кое го преставуваа за врвен концепт, прерасна во општество за СДСМ и петмина главни во ДУИ кои одлучуваат за се што е важно во Македонија.

Ја руинираа државата, нема веќе систем, нема држава, Македонците се граѓани од втор ред, и не само Македонците, граѓани од втор ред се сите други граѓани без разлика на етничката припадност, дали се Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби, Бошњаци, сите од оваа држава кои не се Артан, или негови другарчиња, кои не се Бујар или негови другарчиња, кои не се Зечевиќ, Маричиќ, Али Ахмети и Димитар Ковачевски и нивните 100-тина разбојници, кои ја уништија нашата Македонија, сите освен нив се граѓани од втор ред, истакна Мицкоски.

Мицкоски нагласи дека владее хаос, анархија, банди се пукаат по улици, дрогата царува, криминалот цвета, непотизам насекаде, правда никаде, на добар пат сме Косово да е побезбедно и понапредно од нас.

– Да не ги познававме ќе мислевме дека тоа и им е целта. Да сме последна дупка во регионот, луѓе да се иселуваат масовно и да нема никаков систем и ред. Правеа заговори, сакаа да не нема, сакаа да прават малцински влади, правеа тајни средби за кои мислеа дека нема да дознаеме, коваа планови како да не надитрат и затоа што не можат да не победат, пробуваа било што само за да можат да останат што подолго на власт. Почнаа со приказни дека после изборите ќе била мала разликата, па видоа не оди, после тоа велеа дека ќе сме победеле, но немало влада да направиме, дека ќе се собереле сите албански партии и нивниве измеќари од СДСМ така и ќе направеле влада. Веќе ни самите не веруваат во тоа. Се зборува дека почнале од оваа зграда да ги пакуваат куферите, дека почнале да уништуваат материјали. Вознемиреноста им се гледа од авион. Победникот на овие избори заедно со народот на Македонија, е ВМРО-ДПМНЕ. А, вистинската сила за промени е токму оваа политичка структура со коалицијата „Твоја Македонија“. Влада ќе прави ВМРО-ДПМНЕ и никогаш нема да ја изиграме волјата на народот. Доаѓа победа голема како планина. Македонија браќа и сестри да ја направиме повторно горда, изјави Мицкоски.

Пендаровски јавно да каже дали нема да го бојкотира вториот круг, откако ќе изгуби во првиот

Стево Пендаровски освен тоа што цел мандат го помина како аналитичар без свое јас, а не претседател и личност со интегритет, ќе загуби катастрофално. Толку силно што во вториот круг нема да му се оди на избори. Овој Стево кој што ја прифати улогата на губитник, во неговото опкружување најмногу се плашел од тоа како ќе го смират после првиот круг и како ќе го натераат да ја приврши кампањата до краj, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот митинг во Скопје.

Мицкоски упати прашање до Димитар Ковачевски, Али Ахмети и Стево Пендаровски да кажат дали нема да го бојкотираат вториот круг на претседателски избори откако Пендаровски ќе изгуби во првиот круг.

„Па од тука сакам да упатам јавно прашање до Ковачевски, Али Ахмети и Стево Пендаровски доколку разликата во првиот круг помеѓу идниот претседател професорката Гордана Силјановска Давкова и поразениот Стево Пендаровски биде со шест цифри, дали тогаш Димитар Ковачевски, Али Ахмети и Стево Пендаровски ќе излезете и докрај ќе се борите за да изгубите целосно во вториот круг на претседателските избори или кукавички ќе бојкотирате“, праша Мицкоски.

Тој додаде дека граѓаните во изминативе години видоа СДСМ и ДУИ на што се спремни и подготвени на секакви сценарија кога знаат дека ќе загубат.


 


 

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза