АПАСИЕВ ОД ОХРИД: МАКЕДОНСКА ПЛАТФОРМА ЗА ДА ЗАПРАТ УЦЕНИТЕ ОД БАЛИСТИТЕ

,,Сме си ја ставиле главата во торба кога се спротиставивме на УЧКИ, ДУИ, рекетари, мафијаши. Но ние трчаме маратон, нашата борба е долга. Нашите баби ги даваа своите деца бидејќи немаа пари, ги пуштаа да бидат партизани и така изградиле држава. Нема да дозволиме УЧК-ите да ни ја земат, порача Димитар Апасиев од денешниот митинг во Охрид.

-Нашиот народ е борбен народ, левицата е борбена, ќе влеземе внатре и тоа ќе го осетат и Таљат и Таче и Мицко и сите останати. Со 7, 8, 10 пратеници ние ќе сме силата што ќе го пасокизира СДС. Вака како што тргнало, со Таче, под 20 ќе паднат, рече Апасиев.

За ЗНАМ и Максим Димитриевски истакна дека „Максо глуми АСНОМ, а гласаше АСНОМ да биде избришан“.

На митингот во Охрид се обрати и Јована Мојсоска, носител на листа на ИЕ 5 која истакна дека влезот на двајцата пратеници во Собранието покажал како треба да се води вистинска левичарска опција, за разлика од т.н. социјалдемократи кои изминатиот мандат ги распродале сите АСНОМ-ски идеали.

,,Мене ми е малце дегутантно кога слушам дека некој ќе го праќал ДУИ во опозиција, тие имаа можност да ги пратат ДУИ во опозиција тука во советите, но сите бевме сведоци како се продаваше Мауцер и како локалниот шериф Нефи Усеини гради дивоградби, а градоначалникот молчи. Дури и ја сруши плочата на АСНОМ за која градоначалникот мудро молчи. Со Левица на власт ќе ја срушиме дивоградбата на Нефи и ќе ја вратиме плочата на АСНОМ” – истакна Мојсоска.

Мојсоска истакна и тоа дека Левица како единствена работничка партија е противтежа на анационалната олигархија која беше креирана во 90 тите.

,,Нашата борба во Собранието е единствената причина зошто денес немаме Бугари во устав. Да не беше Левица ние ќе гледавме фашистички клубови во секој град во државата. Ние ниту сме во спрега со моќниците кои се поврзани со секоја власт, ниту сме уценети и затоа нашите политички непријатели знаат дека со нас не се преговара за непринципиелни работи“, истакна Мојсоска.

 

` Додека ја обвинуваат Левица дека е во коалиција со СДС и ДУИ,  само против Талат Џафери Левица има поднесено девет тужби кои, како што истакна Мојсоска се чуваат во фиока.

-Само ќе спомнам против кои звучни имиња Левица поднела кривична пријава: Шкодране Дардишта, Бенито Јошевски, Артан Груби, Сали Мурати, Оливер Спасовски, Беким Максути и многу други. И Левица ќе биде факторот против бугаризацијата на Уставот додека одродените социјал-демократи ќе завршат на буништето на историјата”, рече Мојсоска.

-Иако имаше обид од страна на бугарски структури да го воскреснат неофашизмот кај нас со отварање на клубови со фашистички наративи ние не паднавме во духот. Напротив кога ги отвараа клубовите „Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис“ се собравме и на бугарофилите им кажавме дека местото не им е тука. Особено не по диктат на буржозаијата која купува национален идентитет и историја за ситни пари кои носат крупни гревови. Секогаш сме биле на вистинската страна, секогаш со нашето присуство, каде и да се појавиме, часовите им се избројани, рече Горан Велевски, кандидат за пратеник во ИЕ5.

  

 

 


 

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза