Венко Филипче е избран за нов претседател на СДСМ

Венко Филипче е избран за нов претседател на СДСМ на вонредни внатрепартиски избори со над 9000 гласа од вкупно излезени 12200 гласачи од запишаните 23 000.

СДСМ доби нов претседател. Во една фер и демократска процедура на внатрепартиски избори Социјалдемократите го избраа др. Венко Филипче за претседател на СДСМ. По завршување на гласањето во 20 часот во 77 избирачки места пристигнаа прелиминарните резултати кои се 95 отсто обработени. Од нив Филипче има 9052 гласа, Александар Бајдески 905, Јован Деспотовски 2705 и Славјанска Петровска 190 гласа. Неважечки се 174. Конечните резултати ќе ги објавиме во рок од 48 часа по истекот на рокот за приговори и жалби, изјави претседателката на Централната изборна комисија на СДСМ Викторија Аврамовска Мадиќ.

Таа се заблагодари до ЦИК, до сите членови на општинските избори, на сите кои се вложиле во овој процес да биде, како што рече, легитимен, демократски и да помине во фер и демократска атмосфера.

Филипче изјави дека СДСМ докажа дека има демократски капацитет и високо ниво на професионализам.

-Ценам дека е спроведен беспрекорен изборен ден и целосно легитимен изборен процес. Сакам да им честитам и на моите сопартијци кои беа дел од оваа изборна трка. Драго ми е што имавме конкурентни избори со повеќе кандидати. Од оваа кампања верувам дека сите научивме по нешто и сечиј придонес беше важен, СДСМ упште еднаш го покажа својот демократски капацитет кој како иден претседател ќе го негувам и унапредувам, рече Филиче упатувајќи благодарност до сите кои гласаа на изборите.

Вети дека ќе направи се за да не ја изневери добиената доверба и на она на што се обврза,.

-Оваа победа за мене прет огромна опдг вкон вас членовите на СДСМ, кон сите наши граѓани и кон нашата држава. Вечерва во СДСМ победи професионализмот, епматијата грижата за луѓето како мои основни вредности по кои ќе работи и функционира СДСМ. Моја цел е да ги вбризгамн во СДСМ прицципите кои ме водат во мојот личен и професионален живот – принципите на заедништво, другарство заемна почит и отворена комуникација, рече Филипче.

Нагласи дека нема време за славење туку дека сега е време за обнова на СДСМ и за многу работа.

-Следи период на реорганизација и реформа согласно моите програмски ветувања со кои сум сигурен дека СДСМ повторно ќе победува. Ова нема да биде ниту брзо ниту лесно, но јас знам дека нема друг начин да ја вратиме довербата кај нашите членови освен да направиме вистински темелни промени. Промените не можеме ниту да ги лажираме ниту да бидат половични, туку вистински и искрени за да може полека но сигурно да ги освојуваме срцата на граѓаните, рече Филипче според кого ако успеат во тоа само така партијата ќе биде уште посилна и ќе продолжи да биде мотор на општетстевниот напредок.

Тој нагласи дека е време да се стават настрана личните интереси и да се залагаме и носиме одлуки за општо добро.

Вети дека како претседател нема да дели туку ќе обединува, ќе води со пример, силно ќе се спроитистави на оние кои ќе сакаат да ја ослабат партијата на сметка на личниот интерс, дека СДСМ ќе биде приземна, отворена и модерна партија подготвена за претстојните предизвици.

-Многумина сакаа да ја видат СДСМ клекната и поразена. Се надеваа дека партијата нема да опстане и се ситат на изборниот пораз. Ветувам дека ќе го вратиме достоинството на партијата, а на оние кои се надеваат на лоша иднина им порачувам – длабоко ќе се разочараат. Ветувам дека ќе бидеме силна опозиција, ќе се бориме со сите сили да ги спречиме лошите политики на власта и ќе бидеме коректив во општеството. СДСМ бил и ќе биде гласот на разумот, секогаш кога граѓанската волја ќе биде погазена, или се прават штети на држвата. СДСМ секогаш ја одбирала страната на напредокот, на демократијата, на државноста и европските вредности и затоа мора да продолжиме да чекориме по тој пат, мора да се бориме граѓаните да го препознаат тоа во нас, бидејќи тоа ќе значи победа за СДСМ, порача Филипче


Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

About the author /


Related Articles

Временска прогноза