Актуелно
ТРАДИЦИОНАЛНА СРЕДБА ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ГРАДЕЖНИЦИТЕ СВ. ТОМА
ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ СЕГА СИТЕ ЗАЕДНО, ДА ГО ТРАСИРАМЕ ПАТОТ ЗА ПРОГРЕСИВНА ИДНИНА НА РАДОВИШ — ИСТАКНА КОЛЕ ЧАРАКЧИЕВ КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК ОД СДСМ
КОНЕЧАНИ И РАДОВИШАНИ ЌЕ ИЗБЕРАТ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ВТОРИОТ КРУГ
ЗАПОЧНУВА СКРИНИНГОТ НА УЧЕНИЦИТЕ
БЕСТФУД СО НОВИ ИНВЕСТИЦИИ: ПРОЕКТ ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА И ПОТТИКНУВАЊЕ ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ
ДЕНЕС Е СВЕТИ „АПОСТОЛ ТОМА“ – денот на Архитектите и Градежниците
РИСТОВ: РАДОВИШАНИ ЈА ПРЕПОЗНАА ШАНСАТА СО МАСОВНОТО ИЗЛЕГУВАЊЕ И ДАВАЊЕТО НА СВОЈОТ ГЛАС ЗА ГРАДЕЊЕ НА НОВА ИДНИНА
ЗА ПОДОБРО УТРЕ ЗА ПОДОБРА ОПШТИНА – ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ ЗА ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА!
РАДОВИШАНИ СЕ НА ВИСТИНСКАТА СТРАНА, РАДОВИШАНИ ЗАСЛУЖУВААТ ПОДОБРА ИДНИНА!
МУЛТИЕТНИЧКАТА ИНТЕГРАЦИЈА – ТУРСКАТА ПАРТИЈА И ЕРДОГАН САРАЧ СО ПОДДРШКА ЗА КАНДИДАТОТ АЦО РИСТОВ
СИЛАТА Е ВО ЕДИНСТВОТО, ЕДИНСТВОТО Е ВО НАРОДОТ!
II МЕЃУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ,,ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ”
УКИНАТО Е ОГРАНИЧУВАЊЕТО НА БРОЈОТ НА ГОСТИ НА ЕДНА МАСА ВО УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ
ЗАВРШУВА КАМПАЊАТА – потоа настапува изборниот молк
СТУДЕНО ВРЕМЕ СО ДОЖД И ВЕТЕР
ИЗВЛЕЧЕНИ ПАРОВИТЕ ЗА РАКОМЕТНИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА – РК РАДОВИШ ПРОТИВ РК АЛКАЛОИД
ДЕНЕСКА COНЧЕВО CO МAЛA УМEPEНA OБЛAЧНOCТ, ВИКEНДОВ МОЖНОСТ ЗА ДOЖД И НИСКИ ТEМПEPAТYPИ

Конче

КОНЧЕ И РАДОВИШ: ОФИЦИЈАЛНИ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЛИСТИ ЗА СОВЕТНИЦИ
Posted in: Вести, Избори 2021, Конче, Македонија, Радовиш

Веќе се објавени официјалните учесници за локалните избори кои ќе се одржат на 17 Октомври. Листи за советници за Радовиш поднесени до ДИК се од страна на ВМРО-ДПМНЕ коалицијата „Обнова за Македонија“, со носителот д-р Моника Ристевска, СДСМ со коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ со носител Аница Бораниева-Атанасова, ТМРО со носителот на листата Сашко Панчев, […]

Read More

Репортажа

ЦРВЕН КРСТ -ОО РАДОВИШ ГО ОДБЕЛЕЖА -МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА СТАРИТЕ ЛИЦА
Posted in: Вести, Репортажа

Црвен крст -Општинска организација Радовиш го одбележа 1ви Октомври -Меѓународниот ден на старите лица,од страна на Општина Конче имаше организирано свеченост на кој присуствуваа претставници од Здружението на пензионери, Здружението на борци, Здружение на граѓани на Општина Конче, претставници од ЈЗУ Здравствен дом Радовиш како и претставници од други општини.   Волонтери од Клубот на […]

Read More

Времеплов

ДЕНЕШЕН ДЕН 20 ОКТОМВРИ …
Posted in: Времеплов

– Светски ден на авиоконтролорите 1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер Рен, основач на Кралското друштво во Лондон (Академија на науките) и прв претседател од 1680 до 1682 година. Проектираше голем број зданија по катастрофалниот пожар во Лондон во 1666 година, вклучувајќи 53 цркви, меѓу кои и монументалната катедрала „Свети Павле“. 1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген. […]

Read More

Временска прогноза