Актуелно
Оглас за вработување во Рудникот Бучим
Неработен ден за граѓаните од православна вероисповед – Петок ден пред Духовден
Спасени од опожарување се 600 декари јачмен и жито во атарот на Дамјанско поле
Најдолгиот ден во годината, пристига летото!
Нови површини со Бекатон на повеќе локации низ Радовиш
Известување за продолжување на рокот на јавниот повик за превоз на вработени
По пласманот во Супер лигата денеска ракометарите на прием кај Градоначалникот Ристов
ТППЕ Радовиш доби донација на одела обезбедени од наши сограѓани кои се во Швајцарија
Високи температури и во следните денови
Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование, ќе трае до 25 јуни
Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи
Елфете Исмаили oд Алијанса е кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик министер за земјоделство
Денеска во Собранието ќе се достави предлог составот за новата влада
Ако сакаме ефикасна држава, мора да се намалува јавниот сектор, изјави Александар Николоски кандидат за вицепремиер и министер за транспорт
Уставен суд ќе ја оценува уставноста на измените на Законот за облигационите односи и на Законот за платите на јавните обвинители
Избори 2024 година.
Ако сакаме ефикасна држава, мора да се намалува јавниот сектор, изјави Александар Николоски кандидат за вицепремиер и министер за транспорт
Од четврток почнува електронското пријавување за упис во средно образование, ќе трае до 25 јуни
Денеска во Собранието ќе се достави предлог составот за новата влада
Собранието го донесе Законот за реорганизација на министерствата
Претседателката Сиљановска Давкова ќе го врачи мандатот за состав на влада на Мицкоски
МОНИКА ТРАЈАНОВА ЌЕ ГИ ЗАСТАПУВА РАДОВИШАНИ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
ИНАУГУРАЦИЈАТА НА СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА ЌЕ БИДЕ В НЕДЕЛА НА 12 МАЈ
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ: ВМРО-ДПМНЕ ЗЕМА 58 МАНДАТИ, ЕВРОПСКИ ФРОНТ 19, СДСМ 18, ВЛЕН 13, ЛЕВИЦА И ЗНАМ 6 МАНДАТИ
УТРЕШНИТЕ ИЗБОРИ ЌЕ ГИ СЛЕДАТ ОКОЛУ 2 000 ДОМАШНИ И СТРАНСКИ НАБЉУДУВАЧИ И НОВИНАРИ
БОЛНИТЕ, ЗАТВОРЕНИЦИТЕ И ЛИЦАТА ВО СТАРЕЧКИТЕ ДОМОВИ ПРВИ ГЛАСААТ

Конче

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ПОМЕЃУ ПАТНИЧКО ВОЗИЛО И ТРАКТОР ВО КОНЧЕ
Posted in: Вести, Конче, Хроника

На 27.04.2024 во 18.20 часот на локален пат од село Конче кон село Лубница, општина Конче, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“ со штипски регистарски ознаки, управувано од В.И.(32) од село Лубница, општина Конче и трактор „имт 533“ со радовишки регистарски ознаки, управувано од С.Г.(47) од село Конче. Во несреќата со тешки телесни […]

Read More

Репортажа

Тимот фризери од Македонија заедно со „Магдалена Бјути“ од Радовиш се закити со првото место на интернационланиот натпреавар во Сараево
Posted in: Вести, Репортажа

На интернационалниот натпревaр кој беше одржан во Сарево учествувале фризери и стилисти од Србија, Црна Гора, Хрватска, Македонија и домаќините Босна и Херцеговина. Македонија беше претставена од тимот фризери во кој беше и Студиото „Магдалена Бјути” од Радовиш заедно со Стојче Трајчева кои освоија прво место на овој интернационален натпревар “Nook international day„. Со освоената […]

Read More

Времеплов

Денешен ден 13 Јуни …
Posted in: Вести, Времеплов

323 г.п.н.е.- Во Вавилон умрел Александар Македонски, син на Филип Втори Македонски и на Олимпија, ученик на Аристотел. Со своите походи, на кои неговата војска за осум и пол години мина 18.000 километри, создаде држава каква што не постоела според пространство ниту пред него, ниту по него. Роден бил во Пела, на 22 јули 356 г.п.н.е. 1831.- Во […]

Read More

Временска прогноза