Радовиш

 • ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊE ВО БОРОВ ДОЛ
  Posted in: Билборд, Вести, Радовиш

  Оглас за Механичар – главен мајстор РАБОТНИ ЗАДАЧИ: Одржување на тешки товарни возила и помошна опрема (дампери / багери), Работа на терен, Тимско работење, Работа под притисок, Почитување на рокови за извршување на работни задачи, Подготвеност за прекувремена работа, ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ: Минимум средно образование, Минимум 3 години работно искуство како механичар, Возачка дозвола Б категорија, […]

 • ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И САНАЦИЈАТА НА ДЕЛ ОД КОЛОВОЗОТ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Во централното градско подрачје во Радовиш се започна со реконструкцијата и санацијата на дел од коловозот во Радовиш. Од општината апелираат и ги замолуваат жителите и учесниците во сообраќајот за нивно разбирање и трпение додека се одвиваат овие работни активности. Подобрувањето на инфраструктурата е од големо значење за сите нас, велат од Општина Радовиш.   […]

 • „ШЕСТОНОЕМВРИСКИОТ ТУРНИР“ ПРЕД ФИНАЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Шестоноемврискиот турнир во мал фудбал кој се одржува изминатите недели, се ближи кон финалето. Вечерва ке се одиграт полуфиналните натпревари, Финалните натпревари се закажани утре 06.11.2023 година, со што ке бидат прогласени и најдобрите од овој традиционален шестоноемвриски турнир во мал фудбал.  05.11.2023 (Недела) – 1/2 – Полуфинални натпревари ============================ 21.00 Freight One – Црна […]

 • СОВЕТНИЦИТЕ ЈА РАБОТЕА 37. СЕДНИЦА СО ДНЕВЕН РЕД ОД 25 ТОЧКИ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советниците имаа можност да разгледуваат и дебатираат за голем број на Предлог-програми и Предлог-одлуки, но на почетокот имаа можност да постават Советнички прашања на кој одговор даде Градоначалникот на општина Радовиш, Ацо Ристов. Седницата ја водеше Претседателката на Советот Моника Трајанова.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените […]

 • ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊE ВО БОРОВ ДОЛ
  Posted in: Билборд, Вести, Радовиш

  Оглас за машински инженер РАБОТНИ ЗАДАЧИ: Одговорен за техничка исправност на транспортна и помошна опрема на Површински КОП; Нарачка на делови за севкупната опрема; Стручност и одговорност кон работните задачи; Читање на работни цртежи; Работа на терен;   ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ: Минимум универзитетско образование – Машински инженер; Претходно работно искуство на позиција со Машински факултет од […]

 • ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 23-ТИ ОКТОМВРИ – ДЕН НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ
  Posted in: Вести, Радовиш

  ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 23-ТИ ОКТОМВРИ – ДЕН НА МАКЕДОНСКОТО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ДВИЖЕЊЕ Во Паркот на млади во Радовиш, на спомен обележјето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, беше положено свежо цвеќе по повод одбележувањето на 23-ти Октомври – Ден на македонското револуционерно движење. По тој повод свежо цвеќе положија делегации на: Делегација на […]

 • „22 ОКТОМВРИ“ – Денот кога Радовиш беше запален од страна на фашистичкиот окупатор во 1944 година
  Posted in: Вести, Времеплов, Радовиш, Радовишка околија

  „79 Години од палењето на Градот Радовиш од страна на фашистичкиот окупатор“ Сместен во југоисточниот дел од Македонија, градот Радовиш го зафаќа северозападниот дел од пространата Радовишко-струмичка котлина, односно горното сливно подрачје на Радовишка Река. Во 19 и 20 век Радовиш и околината биле под влијание на историските настани поврзани со Разловечкото, Кресненското и Илинденското […]

 • РАСПИШAН КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ ШЕСТОНОЕМВРИСКИ ПРИЗНАНИЈА И ПЛАКЕТИ ЗА 2023 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Конкурс за доделување на традиционалните Шестоноемвриски признанија и плакети за 2022 година. На конкурсот може да се јават сите заинтересирани правни и физички лица, установи и организации, поединци, група творци и здруженија на граѓани од областа на занаетчиството, угостителската дејност, стопанството, образование, спорт и култура, здравство и социјално хуманитарна дејност во општина Радовиш.     […]

 • ОДРЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ „ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ“ ВО ПОДАРЕШ
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа

  Во Подареш викендот што измина се одржа Фолклорниот фестивал “Есенски плодови” на кој учествуваа фолклорни ансамбли од Македонија и Србија. Домаќин и организатор на овој четврти по ред фестивал беше Фолклорниот ансамбл “Подарешани млади”. Присутните гости во име на Општина Радовиш ги поздрави Секретарот Љупче Почивалец.       Преземањето содржини и фотографии од порталот […]

 • РЕЗУЛТАТИ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „КАРАМАНОВ 2023“
  Posted in: Вести, Радовиш

  РЕЗУЛТАТИ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „КАРАМАНОВ 2023“ – ЗА МАКЕДОНСКИ АВТОРИ        Советот на 50 Караманови поетски средби, издавачот  и организаторот на средбите –  Центарот за култура „Ацо Караманов“ – Радовиш заедно со ОНБ „Браќа Миладиновци“ – Радовиш и жири комисијата за избор на најдобри поетски ракописи добиени по конкурс за 50 Караманови поетски средби во […]

Временска прогноза