Култура

 • ФА Злевски Бисери и КУД Конче ќе учестуваат на фестивал во Србија
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл ,,Злевски бисери,, од Злеово, Радовиш, заедно со КУД ,, Конче,, од Општина Конче овој викенд 28-30.06 ќе учествуваат на Меѓународниот фолклорен фестивал ,,Игра коло крај Тимока,, кој ќе биде оддржан во градот Сврљиг, Србија. На овој веќе реномиран меѓународен фолклорен фестивал ќе бидат претставени македонската култура и традиција.   Преземањето содржини и фотографии […]

 • Света Архиерејска литургија по повод „Слегувањето на Светиот Дух (Св. Троица)- Педесетница (Втор ден)
  Posted in: Вести, Култура, Традиција, обичаи и култура

  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во храмот посветен на „Св. Троица“ во Радовиш, во сослужение на свештеници од радовишкото архиерејско намесништво, отслужи света архиерејска литургија. На светата литургија присуствуваше многуброен православен верен народ. На крајот од светата литургија, Митрополитот г. Иларион, произнесе пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.       […]

 • Одржан меѓународниот фестивал „Оро весело 2024“
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Радовиш беше домаќин на меѓународен детски фолклорен фестивал „ОРО ВЕСЕЛО“ во организација на Фолклорниот ансамбл „Бучим“. По тој повод, во саботата Градоначалникот Ацо Ристов одржа прием на раководствата на претставниците кои зедоа учество на фестивалот. Беа поздравени гостите од странство и нашата држава, а веднаш потоа се одржа и дефилето како и програмскиот дел на […]

 • Изложбата „Книга на хуманоста“ под капата на Бучим е свечено отворена во уметничката галерија Безистен
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Во Уметничката галерија „Безистен“, по повод Светскиот ден на бегалците свечено беше отворена изложбата „Книга на хуманоста“, организирана од рудниците Боров Дол и Бучим, со поддршка на НУ Завод и Музеј Штип. Како дел од својата програма за поддршка на заедницата, Бучим дава приоритет на проекти насочени кон образованието, развојот на кариерата и благосостојбата на […]

 • Отворена изложбата по повод светскиот ден на хералдиката, во Радовиш претставени над 70 грбови поврзани со Македонија…
  Posted in: Вести, Култура

  По повод 10 јуни, светскиот ден на хералдиката, Македонското грбословно друштво и центарот за култура „Ацо Караманов“ – Радовиш организираа изложба со наслов „Македонија во светот на хералдиката“ во Градската галерија во Радовиш. На изложбата беа претставени над 70 грбови поврзани со Македонија почнувајќи од 14 до 21 век. Изложбата на 35 панели се состои […]

 • Отворена „Меѓународната радовишка ликовна колонија“
  Posted in: Вести, Култура

  Меѓународната ликовна колонија која ќе трае од 10 – 14 јуни ја отвори Градоначалникот општина Радовиш Ацо Ристов, посакувајќи им срдечно добредојде и пријатен престој на сите уметници во Радовиш. Поздравно обраќање имаше и Претседателот на Друштвото на ликовни уметници од Радовиш Душан Коцев. Отварањето беше збогатено со изложбата на уметнички дела од нашиот ликовен […]

 • ООУ „КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ГО ОДБЕЛЕЖА СВОЈОТ ПАТРОНЕН ПРАЗНИК
  Posted in: Вести, Култура

  Во пресрет на големиот празник на големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи денеска учениците од истоименото училиште ООУ “Кирил и Методиј“ од Ораовица го прославија својот патрнонен празник. Активностите по повод патрониот празник […]

 • ЗАПОЧНА ,,САЕМОТ НА КНИГИ 2024″
  Posted in: Вести, Култура, Магазин

  Во Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” -Радовиш, денес започна традиционалниот 15 по ред ,,Саем на книги 2024″. На саемот со свои наслови се претставени 15 издавачки куќи на 12 штанда со вкупна понуда од над илјада наслови. За значењето на читањето на истиот зборуваше проф. Јовица Илиќ, а за отворен саемот го прогласи Љупче Почивалец […]

 • ФОЛКЛОРИСТИТЕ ОД ФА „БУЧИМ“ СО УСПЕШНИ НАСТАПИ ВО БУГАРИЈА И СРБИЈА
  Posted in: Вести, Култура

  Во текот на изминатите недели Фолклорниот Ансамбл Бучим Радовиш настапи на Меѓународниот фолклор фестивал „Јужни сонца“ во Петрич а во конкуренција на младински ансамбли од 19 учесници го освои второто место. Ито така овие дечиња имаа настап и учество на Детскиот фолклорен фестивал “Ѓургевдан крај Морава„ во Република Србија каде што имаа успешен настап.   […]

 • ОДРЖАНИ 20-ТЕ „ВЕЛИГДЕНСКИ СРЕДБИ“
  Posted in: Вести, Култура

  Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш, на 18.05.2024 – Недела, на манастирскиот комплекс „Св.Ѓоргија“ во с.Ораовица беше одржан јубилејниот 20-ти по ред Меѓународен фолклорен фестивал „Велигденски средби“. Во организација на ФА „Китка“, оваа година на фестивалот учествуваа 576 учесници а настанот го посетија повеќе од три илјади посетители. Гран При на фестивалот […]

Временска прогноза