Спорт

 • РК РАДОВИШ ПО НОВИ БОДОВИ ВО БОГДАНЦИ
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометарите на РК Радовиш во недела ќе играт за нова победа и нови бодови во Плеј аут завршницата. Во Богданци нашите ракометари ќе ги одмерат силите со домашната екипа на РК Богданци која во првото коло од Пјел аут завршницата славеше победа и тоа на гостински терен во Радовиш. Да се надеваме дека овде ќе […]

 • РК РАДОВИШ ВО НИЗА ТРИ ПОБЕДИ ПО РЕД
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш забележа уште една значајна победа, во Струмица беше совладана домашната екипа РК Астраион, која под раководство на Андон Бошковски има три победи за ред. Веќе во сабота во Радовиш ни гостува РК Работнички каде што нашиот ракометен клуб ќе се потруди да обезбеди уште три бода и се врати на правиот пат во […]

 • ДЕТОНИТ СУПЕРИОРЕН, ЧЕКОРИ СМЕЛО КОН ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА, РАКЛИШ И ПЛАЧКОВИЦА СО ПОВОЛНИ РЕЗУЛТАТИ
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Детонит вчера го одигра натпреварот од третата лига и останува лидер и претендент за влез во посилен ранг на натпреварување Втората фудбалска лига. На почетокот несигурноста на дел од играчите, но и отсуството на повеќе првотимци кои отсуствуваа на овој натпревар доведе да ФК Овче Поле во еден момент ја има доминацијата на теренот […]

 • РК РАДОВИШ СЕ ВРАЌА ВО ПОБЕДНИЧКИ РИТАМ
  Posted in: Вести, Спорт

  Ракометарите на РК Радовиш по слабиот старт во продолжетокот на оваа сезона, влезе во победнички ритам и успеа вчера да ја совлада екипата на РК Голден арт КЛ 7 со резултат 37-31, полувреме  20-12. После победата во Скопје минатиот викенд каде што беше совладана екипата на РК Јуниор од Кисела Вода, нашите ракометари во сабота […]

 • ГОЛЕМОТО ДЕРБИ ВО ДЕЛЧЕВО, РАКЛИШ И ПЛАЧКОВИЦА ДОМАЌИНИ
  Posted in: Вести, Спорт

  Во недела со почеток од 13.00 часот, во Делчево ќе се одигра големото дерби во Третата фудбалска лига помеѓу домаќинот ФК Брегалница и нашиот ФК Детонит. ФК Детонит кој моментално е лидер на табелата со иста бодовна состојба како и ФК Брегалница кои имаат по 35 бода, но нашиот тим со подобра гол разлика ќе […]

 • ФУДБАЛСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 13 ЧАСОТ ПОРАДИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС
  Posted in: Вести, Македонија, Спорт

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) воведе измени во терминот на одигрување на фудбалските натпревари поради новите епидемиолошки мерки поврзани со коронавирусот. Натпреварите во Првата македонска фудбалска лига, двете второлигашки групи Исток – Запад, како и мечевите од Македонскиот куп ќе се играат со почеток од 13 часот. Комисијата за натпревари на ФФМ поради засилувањето на […]

 • ФК ДЕТОНИТ ЈА ПРОДОЛЖИ СЕРИЈАТА ОД УСПЕШНИ НАСТАПИ И ПОБЕДИ, РАКЛИШ СО БОДОВИ ОД ЛОЗОВО, ПЛАЧКОВИЦА ПОВТОРНО ПОРАЗЕНА
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК ДЕТОНИТ ГО ПРОДОЛЖИ УСПЕШНИОТ НАСТАП И СМЕЛО ЧЕКОРИ КОН ВЛЕЗОТ ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА! Честитки за нашиот тим кој успеа вчера и покрај лошите временски услови да реализира уште една значајна и убедлива победа, во Радовиш беше совладана екипата на ФК Карбинци со резултат 4-0, полувреме 1-0.  Со оваа победа Детонитци се лидери на […]

 • ПРЕДИЗВИК ЗА РАДОВИШКИТЕ СПОРТСКИ КЛУБОВИ, СЛЕДУВА ВИКЕНДОТ И НАСТАПИТЕ…
  Posted in: Вести, Спорт

  Следува бурен спортски викенд за радовишките спортски клубови. Покрај паузата поради настап на фудбалската репрезентација на Македонија, во Радовиш ќе се игра заостанатото коло од Втората фудбалска лига помеѓу ФК Плачковица и ФК Кит Го од Пехчево кој беше одложен и требаше да се одигра минатата недела, но поради обилните врнежи на Градскиот стадион не […]

 • РК ПРИЛЕП-РК РАДОВИШ (директно, во ЖИВО натпреварот во Прилеп)
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Спорт

  Плеј Аут – Супер ракометна лига РК ПРИЛЕП – РК РАДОВИШ 20.03.2021 год. Сабота 17:00 часот. Овој натпревар ќе можете да го проследите Live stream: http://macedoniahandball.com.mk/live-streaming/   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови              

 • РК ВАРДАР, РК РАДОВИШ, РК АСТРАИОН, РК ТИКВЕШ ВО „ГРУПА В“ ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш денес ги доби противниците за претстојните натпревари од Купот на Македонија. Преку ждрепка во просториите на Ракометната федерација беа извлечени т.н. четвртфинални групи од машкиот Куп. РК Радовиш првиот натпревар ќе го игра со струмички Астраион, победникот во вториот круг ќе игра со РК Вардар – македонскиот и европски шампион.   ГРУПА В: […]

Временска прогноза