Спорт

 • ПРЕДЛАГАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ИЗБОР НА СПОРТИСТ, СПОРТСКА ЕКИПА И ТРЕНЕР ЗА 2021 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Општина Радовиш распиша оглас за предлагање на кандидати за избор на спортист, спортска екипа и тренер за 2021 год. како и за спортски работник за повеќегодишна работа Во објавениот ОГЛАС се вели: Комисијата за култура, образование и спорт ги повикува сите спортисти и спортски екипи од општина Радовиш, кои имаат остварено спортски успеси во текот […]

 • БОРАЧИТЕ НА БК БУЧИМ СЕ ВРАТИЈА СО ОСУМ ОСВОЕНИ МЕДАЛИ ВО БЕЛГРАД НА „ПОБЕДНИК“
  Posted in: Вести, Спорт

  Борачите на Бучим Радовиш на Меѓународниот турнир „Победник“ во Белград-Србија, освоија 8 медали, и тоа 6 златни, 1 сребрен и еден бронзен.  Мехмет Усеинов, Михалјо Илиев, Арон Николов, Стефан Димитров, Илија Атанасов и Саамил Асанов се закитија со златни медали, сребрен за Ѓорги Ѓоргиев и бронзен за Никола Танев.   Честитки за постигнатите успеси на […]

 • „BALKANS BEST FIGHTERS“ ВО НИШ, СО УЧЕСТВО НА ЧЛЕНОВИ ОД КБК „КОМБАТ“ РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  Македонската кик бокс маи таи Федерација на Македонија со натпреварувачите од своите клубови викендов освои рекордни 65 медали на „Balkans Best Fighters“. Нашите македонски клубови под организација на Кик бокс маи таи Федерацијата на Македонија предводени од претседателот Дејан Митровски Урко викендов од 3-5 декември земаа учество на „Balkans best fighters“ во Ниш со натпреварувачи […]

 • ФК ДЕТОНИТ ПРЕД НОВ ПРЕДИЗВИК – ГОСТУВА ФК САСА
  Posted in: Вести, Спорт

  По одличната серија ФК Детонит утре пред нов предизвик, на Градскиот стадион во Радовиш гостува Саса од Македонска Каменица. Натпреварот е закажан за во 13 часот.  Кит Го – Братство Беласица – Кожув Детонит – Каменица Саса Победа – Слога Локомотива – Осогово Сите натпревари ќе се одиграат во сабота 4 декември 2021 год. со […]

 • РК РАДОВИШ УТРЕ ЌЕ БИДЕ ДОМАЌИН НА ЕВРОПСКИОТ ШАМПИОН РК ВАРДАР
  Posted in: Вести, Спорт

  Утре во Радовиш ќе се одигра натпреварот од 13 коло во Супер ракометната лига на Македонија. Во Радовиш гостува повеќекратниот македонски и европски шампион РК Вардар. Почетокот на натпреварот е во 18 часот. од управата најавија дека овој натпревар е исто така од хуманитарен карактер, средствата од влезниците ќе бидат донирани за лекување на маиот […]

 • НОВА ПОДЛОГА И РЕКВИЗИТИ ВО СПОРТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ООУ „КИРИЛ И МЕТОДИЈ“
  Posted in: Вести, Спорт

  Во Ораовица во училиштето „Кирил и Методиј“ вчера и денес се реазлизираат активости околу санирање и уредување на спортското игралиште. Од училиштето најавија уште еднен проект кој ќе се реализира овие денови. Инаку вчера се одвиваа асфалтерските работи на проектот за санирање на спортското игралиште и обележување на теренот со еко боја, исто така ќе […]

 • БОРАЧИТЕ ОД „БУЧИМ-РАДОВИШ“ НА ПРИЕМ КАЈ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ РИСТОВ
  Posted in: Вести, Спорт

  Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов оствари прием на борачите, стручниот штаб и управата на Боречкиот клуб „Бучим-Радовиш“. Повод за приемот беа освоените репрезентативни медали на Балканското првенство и на Медитеранското првенство кои се одржаа во Грција, во доста силна конкуренција. Градоначалникот им честиташе на постигнатите успеси и изрази особено задоволство што продолжува традицијата на […]

 • ПО ПОВОД ГОДИШНИНАТА ОД ПОСТОЕЊЕТО НА ФУДБАЛСКАТА ШКОЛА АЗУРИ И ДЕНОТ НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА РАДОВИШ, ОРГАНИЗИРАНИ ТУРНИР
  Posted in: Вести, Спорт

  По повод годишнината од постоењето на Фудбалската школа Азури и денот на ослободувањето на Радовиш , беше  организиран шестоноемвриски турнир. Од Аззури истакнуваат дека главна цел е преку активности позитивно да влиајаат на психофизичкиот развој на детето, да го поттикнат натпреварувачкиот дух и желбата за успех. Да се вметне спортот во секојдневието, а социјалните мрежи […]

 • ШЕСТОНОЕМВРИСКИ ТУРНИР AZZURRI CUP 2021
  Posted in: Вести, Спорт

  Фудбалската школа Аzzuri, известува дека по повод празникот на градот Радовиш, 6 ноември -денот на ослободувањето, за прв пат ќе се организира шестоноемвриски турнир Azzurri Cup 2021. Учесници: ФС. Азури Радовиш, Фк.Беласица Струмица, ГФк.Неготино, Фк. Џокер-фурка Дојран, Фк. Њу старс Кочани, Фк. Хоризонт Турново Сабота 06.11.2021 година. Почеток во 09.00 часот. Се надеваме ќе прерасне […]

 • СТАРТУВА РАКОМЕТНОТО МЛАДИНСКО ПРВЕНСТВО, ВО САБОТА РК РАДОВИШ-РК МЛАДОСТ
  Posted in: Вести, Спорт

  Младинските првенства на Македонија сезонава ќе почнат со мало доцнење поради Ковид, но поважно е што шампионатот ќе се игра комплетно, почнувајќи со натпреварите по групи. Создадени се услови во ерата на Ковид 19 младинските првенства да се играат непречено и тоа да се играат комплетно, почнувајќи од натпреварите по групи. Екипите регионално се поделени […]

Временска прогноза