Времеплов

 • СВЕТСКИ ДЕН НА ХОЛОКАУСТОТ- 1945 црвената армија го ослободи Аушвиц
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  1945-та година црвената армија го ослободи Аушвиц, најголемиот и најстраотниот логор во Втората светска војна Во резолуцијата на Светската организација со која се прогласува за Меѓународниот ден на холокаустот, се повикува на почит и спомен на жртвите на холокаустот и на изработка и реализација на образовни програми со цел ваквите настани од историјата никогаш да […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 27 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  – Светски ден на холокаустот 1814.- Во Берлин умрел Јохан Готлиб Фихте, германски филозоф, еден од водечките претставници на германскиот класичен идеализам. Од делата познати му се „Наука на знаењето“, „Основа на целокупната теорија на науката“ и „Основа на природното право“. Роден бил на 19 мај 1762 година. 1822.- На собранието во Епидаур грчките востаници ја прогласиле независноста […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 23 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  1516.- Умрел шпанскиот крал Фердинанд Втори и Петти Католички (како Фердинанд Втори владеел со Арагонија, а како Фердинанд Петти со Кастиља и Леон). Неговото доаѓање на престолот на Арагонија во 1479 година го означило почетокот на историјата на обединувањето на Шпанија. 1556.- Се случил најкатастрофалниот земјотрес во историјата на светот во густонаселената покраина Шенси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  1742.- Во Лондон умрел Едмунд Халеј, англиски астроном и геофизичар. Меѓу другото, прв открил дека ѕвездите се движат. Најмногу набљудувана и најпозната е според него наречената Халеова комета. Роден бил во 1659 година. 1784.- САД го ратификувале мировниот договор со Велика Британија, со што и формално завршила Американската војна за независност. 1809.- Британија и Шпанија склучиле сојуз против […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 08 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  1297 година – Италијански благородник Франчешино ја основа династијата Грималди во Монако, која и денес е на власт. Маскиран во монах, Грималди тајно влегол во тврдината Монако, која била под власта на Genенова, а потоа ги пуштил своите војници внатре и ја окупирале тврдината. Тој владеел како Раниер I сè до неговата смрт во 1314 […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 05 ЈАНУАРИ …
  Posted in: Времеплов

  911.- Во манастирот „Свети Наум“, на брегот на Охридското Езеро, умрел Наум Охридски, познат како Свети Наум Охридски Чудотворец, еден од основоположниците на словенската писменост и просвета. Наум бил еден од даровитите ученици на браќата Кирил и Методиј и како таков, кога во 893 година неговиот брат Климент бил назначен за словенски епископ во Велика, на […]

 • НА ДЕНЕШЕН ДЕН, СПРОТИ НОВАТА 1942 ГОДИНА, ЗА ПРВПАТ БИЛА ИСПЕАНА ДЕНЕШНАТА ДРЖАВНА ХИМНА „ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА СЕ РАЃА“
  Posted in: Времеплов

  На денешен ден, спроти Новата 1942 година, за првпат била испеана денешната државна химна „Денес над Македонија се раѓа“ На денешен ден во Струга, во куќата на Сотир Шута, спроти Новата 1942 година, првпат била испеана денешната државна химна „Денес над Македонија се раѓа“. Автор на текстот е Владо Малески, а автор на музиката Тодор Скаловски. […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 27 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1571.- Во Вајл, Германија, е роден Јохан Кеплер, германски астроном, математичар и физичар. Познат е по формулирањето на законите за движење на планетите што претставуваат основа на современата планетарна астрономија. Со своите проучувања ја докажал вредноста на хелиоцентричниот систем. Умрел во Регенсбург, Баварија, на 15 ноември 1630 година. 1585.- Во Париз умрел Пјер Ронсар, француски писател од времето […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 17 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

    1531.–Папата Клемент VII нареди во португалската престолнина Лисабон да отпочне инквизицијата. 1538.- Папата Павле III го исклучи од римокатоличката црква англискиот крал Хенри VIII кој претходно себеси се прогласи за поглавар на Англиканската црква. 1778.- Роден е англискиот хемичар Хамфри Дејви, претседател на Кралското друштво во Лондон, кој со помош на електролиза прво го добил натриумот, а […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де Нотр-Дам, познат како Нострадамус, личен лекар на францускиот крал Шарл IX, познат по своите предвидувања за иднината. Ја напишал книгата „Пророштва“ во која, најчесто на заобиколен и нејасен начин, ги предвидува случувањата во иднината. 1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој ја подигнал прочуената опсерваторија „Уранијенбург“ на островот Хвен од […]

Временска прогноза