Вести

 • ВРНЕЖИ ОД ДОЖД А НА ПОВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ СНЕГ
  Posted in: Вести, Магазин

  Утрово биле измерени 0 степени на Попова Шапка, 1 степен во Лазарополе, 3 во Тетово, Струмица, Крушево и Маврово, 4 во Скопје – Зајчев Рид, Скопје – Петровец, 5 во Крива Паланка, 6 степени во Прилеп и Берово, 7 во Охрид, Битола, Куманово и Дебар, 8 степени во Претор и Дојран, 9 во Виница, 10 […]

 • ХРИСТО ПЕТРЕСКИ ЗА КНИГАТА „ПЕРГАМЕНТ“-добитник на годинашната награда „Караманов 2021“ за најдобра необјавена поетска книга
  Posted in: Вести, Култура

  Жири комисијата за избор на најдобра необјавена поетска книга од македонски автори што пишуваат на македонски јазик по конкурост на 48 Караманови поетски средби во состав: Борче Панов, проф. Д-р Даниела Андоновска Трајковска и Јовица Илиќ, со едногласна одлука за најдобар ракопис го избраа ракописот под наслов ПЕРГАМЕНТ од Христо Петрески. На анонимниот конкурс за […]

 • ДВЕ ДЕВОЈКИ ВО УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ ВО РАДОВИШ ГО НАРУШИЛЕ ЈАВНИОТ РЕД И МИР
  Posted in: Вести, Хроника

  Две девојки, на 19 и 20-годишна возраст, го нарушиле јавниот ред и мир во угостителски објект во Радовиш. „На 05.12.2021 во 00.40 часот било пријавено дека во угостителски објект во Радовиш, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу две девојки од Радовиш“, се вели во полицискиот билтен. По целосно […]

 • 13 ГОДИНИ ОД ГОЛЕМАТА ПОПЛАВА НА РАДОВИШ
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Времеплов, Магазин

  ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ! За само половина час големата „Бура“ која го зафати Радовиш остави пустош! Полавени домови,  откорнати кровови и дрвја, настанати огромни материјални штети, однесен мостот на Река Сушица, двајца загинати и еден исчезнат – оваа е епилогот од вчерашното невреме. – ВАКА ИЗВЕСТУВАА МЕДИМИТЕ ЗА РАДОВИШ !   4 Декември 2008 година. […]

 • ДЕНЕСКА СЕ ПРАЗНУВА ПРЕЧИСТА БОГОРОДИЦА
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Се празнува Воведение на Пресвета Богородица во храмот, што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста. Спаѓа во дванаесетте големи христијански празници. Се смета за женски празник и повеќе го празнуваат младите жени, особено оние што немаат деца. Евангелистите сведочат дека праведните Јоаким и Ана долго немале деца. Го молеле Бога да им даде […]

 • ЖЕНИТЕ ОД КОНЧЕ ОД ЗДРУЖЕНИЕТО „ЖЕНСКА АКЦИЈА“ ОСТВАРИЈА СРЕДБА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗЛАТКО РИСТОВ
  Posted in: Вести, Конче

  Градоначалникот на општина Конче  Златко Ристов се сретна со жени од село Конче со кои Здружението „Женска акција“ од Радовиш веќе неколку години наназад работи на јакнење на капацитетите на жените за нивно поактивно учество во процесите на планирање, буџетирање и одлучување на локално ниво. Пред градоначалникот беа презентирани проблемите и приоритетите кои беа утврдени […]

 • РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОЕКТ ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ И ЗАШТЕДА НА ЕНЕРГИЈА ВО „КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ОРАОВИЦА
  Posted in: Вести

  Во посета на општинското основно училиште „Кирил и Методиј“ во Ораовица каде во тек е реализацијата на проектот за спроведување на мерки за енергетска ефикасност согласно програмата за аерозагадување беше Градоначалникот Ацо Ристов. Со цел за енергетска ефикасност и заштеда на енергија ке биде заменета постоечката алуминиумска столаријата со ПВЦ.     Видео изјава Градоначалник […]

 • ФК ДЕТОНИТ ПРЕД НОВ ПРЕДИЗВИК – ГОСТУВА ФК САСА
  Posted in: Вести, Спорт

  По одличната серија ФК Детонит утре пред нов предизвик, на Градскиот стадион во Радовиш гостува Саса од Македонска Каменица. Натпреварот е закажан за во 13 часот.  Кит Го – Братство Беласица – Кожув Детонит – Каменица Саса Победа – Слога Локомотива – Осогово Сите натпревари ќе се одиграат во сабота 4 декември 2021 год. со […]

 • РЕГИОНАЛЕН САЕМ НА СОЦИЈАЛНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ОД ЈУГОИСТОЧНИОТ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Репортажа

  Во Струмица се одржа Регионален саем на социјални претпријатија од југоисточниот регион во организација на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. заедно со Канцеларијата на регионалниот центар за поддршка на социјални претпријатија од Скопје, а во рамките на проектот „Поддршка социјални претпријатија“ поддржан од Европската Унија. Саемот се одржа во фоајето на НУЦК „Антон […]

 • СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Денеска се одржа закажана третата седница на Советот на општина Радовиш, седницата се одржа во салата за состаноци во зградата на општина Радовиш. Советниците денеска работеа со дневен ред од 28 точки, а седницата ја водеше Претседателката на Советот Моника Ристевска. На денешната седница Советниците имаа можност да поставуваат советнички прашања на кој одговараше Градоначалникот […]

Временска прогноза