Вести

 • ТРКАТА ЗА ТАТКО НА ГРАДОТ ПОЧНУВА, ПРЕД РАДОВИШАНИ ПОНУДИ, НОВИТЕТИ И ПРОЕКТИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  Трката за татко на градот почнува полека, секој кандидат ќе се труди што повеќе да се наметне кај избирачите и да ги придобие нивните гласови. Ѕирнавме малку низ понудените проекти, многу од нив ги знаеме само како пуста желба, затоа што партиите ги ставаат во промет секогаш за време на избори, а потоа истите се […]

 • РАДОВИШКО ПАТНИЧКО ВОЗИЛО УЧЕСНИК ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА КАЈ ПИРАВА, ВАЛАНДОВСКО
  Posted in: Вести, Хроника

  На 14.09.2021 во 06.45 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на место викано „Железнички мост“ во близина на село Пирава, валандовско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „алфа ромео“ со радовишки регистарски ознаки, управувано од лице од село Калуѓерица, радовишко и трактор „фергусон“ управуван од М.С.(44) од село Пирава, валандовско. Во […]

 • ФК ДЕТОНИТ НЕ УСПЕА ВО 1/16 ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА, СОВЛАДАН ОД МАКЕДОНИЈА ЃП
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Детонит вчера на Градскиот стадион во Радовиш го одигра 1/16 од Куп натпреварите на Македонија. Гостуваше екипата на прволигашот ФК Македонија ЃП од Скопје, која беше поуспешна во овој натпревар. Детонитци имаа одлично прво полувреме доведувајки се во ситација на немање контрола и примени „лесни“ голови, резултатски 2-0 за гостите, но на теренот не […]

 • МЕДИУМСКИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ЈУГОИСТОКОТ ПОБАРАА СИСТЕМСКА ПОДДРШКА НА СЕММ КАКО НЕЗАВИСНО САМОРЕГУЛАТИВНО ТЕЛО
  Posted in: Вести, Македонија

  Зајакнување на капацитетите на СЕММ како независно тело, негова поголема промоција и видливост, изнаоѓање модели на сигурно финансирање. Ова беа препораките на медиумските работници и новинари од Југоисточниот плански регион кои во рамките на проектот  ,,Поддршка на слободата на изразување во медиумите во Македонија’’ што го имплементира СЕММ со поддршка на делегацијата на ЕУ во […]

 • ФК ДЕТОНИТ ПРОТИВ ФК МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ВО 1/16 ФИНАЛЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ КУП
  Posted in: Вести, Македонија, Спорт

  ФК Детонит во рамките од првото или 1/16 финалето на македонскиот куп кој ќе се одигра утре на 15 септември со почеток од 15.00 часот на Градскиот стадион во Радовиш ја пречекува екипата на Македонија Ѓорче Петров, прволигашот од Скопје. Куп натпревари 15.09.2021 година. 4. Воска Спорт – Брегалница 5. Детонит – Македонија ЃП 6. […]

 • ДЗС: ПОПИШАНИ СЕ ВЕЌЕ НАД ПОЛОВИНА МИЛИОН ГРАЃАНИ ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Македонија

  Над 500 илјади граѓани се попишани во првите девет дена од Пописот на населението и објектите 2021. Додека Државниот завод за статистика, оценува дека попишувањето продолжува со посакуваниот интензитет и темпо, a се очекува тој успешно да заврши до 30 септември. Пописот 2021 е на третина од предвидените 26 дена пописни активности и се одвива […]

 • 14 СЕПТЕМВРИ „СВЕТСКИОТ ДЕН НА ПРВАТА ПОМОШ“
  Posted in: Вести, Македонија

  Светскиот ден на Првата помош е можност да се промовира и застапува заложбата за поседување на знаење и вештини за укажување на прва помош на пошироката јавност.   Светскиот ден на првата помош го одбележуваме од 2000 година, кога 16 европски национални организации на Црвениот крст го иницираа ова одбележување. Идејата брзо беше прифатена и […]

 • КОНЧЕ И РАДОВИШ: ОФИЦИЈАЛНИ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЛИСТИ ЗА СОВЕТНИЦИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Конче, Македонија, Радовиш

  Веќе се објавени официјалните учесници за локалните избори кои ќе се одржат на 17 Октомври. Листи за советници за Радовиш поднесени до ДИК се од страна на ВМРО-ДПМНЕ коалицијата „Обнова за Македонија“, со носителот д-р Моника Ристевска, СДСМ со коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ со носител Аница Бораниева-Атанасова, ТМРО со носителот на листата Сашко Панчев, […]

 • ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ПРВАТА ПОМОШ
  Posted in: Вести

  Црвен крст – Општинска организација Радовиш го одбележа Светскиот ден на првата помош под мотото “Биди херој во твоето училиште и заедница! Научи прва помош!” За таа цел волонтери од Клуб на млади на плоштадот Св.Спасо Радовишки укажуваа прва помош на најчести повреди. Вештините за прва помош треба да бидат достапни за сите како круцијален […]

 • ДЕТОНИТ РЕМИЗИРАШЕ СО КОЖУФ НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  Во одиграното трето коло во ВМФЛ-ИСТОК, екипата на ФК Детонит ремизираше со ФК Кожуф од Гевгелија. Овој натпревар нашите фудбалери покажаа дека може да бидат добри притивници на поголем број од екипите кои се фаворите во оваа лига, ФК Детонит доминираше во првото полувреме за жал не успеа да реализира и постигне погодок и покрај […]

Временска прогноза