Магазин

 • СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” – 8 Декември (среда) неработен ден
  Posted in: Вести, Магазин

  Согласно Законот за празниците, 8 декември 2021 година (Среда) „Св. Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани на Македонија Свети Климент Охридски (роден во околу 840 година – починал на 27 јули 916 година во Охрид) — еден од првите средновековни словенски светци, научник, писател и просветител на Словените. Свети Климент Охридски бил еден […]

 • ДЕНОТ КОГА Е РОДЕНА ЈУГОСЛАВИЈА -78 години подоцна!
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  Некогашниот најголем државен празник во поранешна Југославија, 29 ноември – Денот на Републиката, денес го одбележуваат само поединци. На овој ден пред 78 години е одржано Второто заседание на АВНОЈ во Јајце, на кое е донесена одлука за федерално уредување на идната социјалистичка Југославија, под водство на само една партија – Комунистичката партија на Југославија. […]

 • ЗЕМЈОТРЕС СИНОЌА ПОЧУВСТВУВАН ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Магазин

  Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтеровата скала вечерва е регистриран во Грција. Епицентарот бил 159 километри од Лариса, на длабочина од два километри. Земјотресот го почувствувале и жителите на Ресен, Охрид и Битола. Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 • ВИКЕНДОВ ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО СО МОЖНОСТ ЗА ПОВРЕМЕНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Времето денеска умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Умерено облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Прогноза за 20.11.2021 Минимална температура: -3°C до 5°C Максимална температура: […]

 • ДЕНЕСКА ЗАПОЧНУВА НОВА ОБВРСКА ЗА ВОЗАЧИТЕ – ВО ВОЗИЛО САМО СО ЗИМСКА ОПРЕМА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денеска започнува обврската за носење на зимска опрема во автомобилите која ќе трае до  15 март, и е задолжително поседувањето пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно извршување на земјоделски, односно шумски […]

 • УМЕРЕНО ДО ЗНАЧИТЕЛНО ОБЛАЧНО И ПОСВЕЖО ВРЕМЕ
  Posted in: Вести, Магазин

  Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно и посвежо, по котлините со појава на магла. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец, поизразен вдолж Повардарието. Во југоисточните делови претпладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Во следните денови времето ќе биде умерено до значително облачно, претпладне по котлините со појава на магла. […]

 • ПОЛОВИНА ДЕНАР ПОЕВТИНИ ГОРИВА
  Posted in: Вести, Магазин

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,03 % во однос на одлуката од 1.11.2021 година. Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“, како и на „евродизелот“ (Д-Е V) се намалуваат 0,50 денари за литар, а малопродажната […]

 • НЕКОЛКУ СЛУЧАИ НА НАПАДНАТИ МАЛОЛЕТНИЦИ ВО СКОПЈЕ, СТРУМИЧКО, ВЕЛЕШКО И ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Магазин, Хроника

  Првиот инцидент се случил во петокот вечер, во 19.20 часот во СВР Скопје малолетник од Скопје пријавил дека околу 18.30 часот на подрачјето на Гази Баба, по претходно недоразбирање, бил физички нападнат од М.Б. и С.Б. Во саботата наутро велешанката Д.Д. (34) пријавила дека околу 22.00 часот во петокот на игралиште кај место викано „Тунел” во […]

 • ОБЛАЧНО И РЕЛАТИВНО ТОПЛО ВРЕМЕ ДЕНЕСКА
  Posted in: Вести, Магазин

  Времето денес претпладне по оделни котлини, особено вдолж Повардарието, со појава на магла, во останатите делови сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголеми, па ќе преовладува умерено до значително облачно и релативно топло време. Ќе дува слаб ветер претежно од јужен правец. Во следните денови ќе преовладува променливо […]

 • НАУТРО ПО КОТЛИНИТЕ ЌЕ ИМА ПОЈАВА НА МАГЛА И НИСКА ОБЛАЧНОСТ, ПРЕКУ ДЕНОТ ЌЕ БИДЕ СОНЧЕВО СО УМЕРЕНА ОБЛАЧНОСТ И ПОТОПЛО
  Posted in: Вести, Магазин

  Денеска наутро по котлините ќе има појава на магла и ниска облачност. Преку денот ќе биде сончево со умерена облачност и потопло. Ќе дува слаб до умерен, а на места вдолж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец. Утре ќе биде сончево со мала локална облачност, по одделни котлини ќе има појава на утринска магла. […]

Временска прогноза