Магазин

 • ДЕНЕСКА Е СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ – Денот на сесловенските просветители
  Posted in: Магазин, Традиција, обичаи и култура

  Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заенички празник на 24/11 мај. Поради нивните заслуги за христијанството Светета црква ги прогласила за рамни […]

 • ДЕНЕСКА Е СВЕТИ ЕРЕМИЈ
  Posted in: Вести, Магазин, Традиција, обичаи и култура

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 мај. Денеска е Св. пророк Еремиј. Овој голем пророк се роди 600 години пред Христос, за кого пророкуваше (поточно, пророкуваше за падот на египетските идоли и за доаѓањето на Дева Марија со Синот Исус Христос, во Египет). Почнал да пророкува во својата 15-та година. Во текот на […]

 • МОЗАИКОТ НА ДЕТСКАТА ФАНТАЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ШЕГАТА 1-ВИ АПРИЛ
  Posted in: Вести, Магазин

  Меѓународниот ден на шегата 1-ви Април, и оваа година ќе биде одбележан на начин кој беше органзиран традиционално пред пандемијата, со мозаикот на детската фантазија изразена преку бајките што ги читаат, филмовите што ги гледаат и музиката што ја слушаат! Општина Радовиш и Центарот за култура „Ацо Караманов’’ во соработка со воспитно-образовните установи на 01.04.2022 […]

 • ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВОДАТА
  Posted in: Вести, Магазин

  На иницијатива на Меѓународната асоцијација на вода и УНЕСКО во1993 година, во многу земји во светот 22 Март е прогласен за Ден на водата. Со тоа се апелира на еднакви права за пристап до безбедна вода за сите луѓе, како и да се потенцира глобалниот тренд на намалување на резервите на вода, предизвикани од нејзиното […]

 • КАРВАН ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19
  Posted in: Вести, Магазин

  Министерството за здравство со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од денеска понеделник (21 март) почнува со карван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници во државата. На секое од овие места, во согласност со распоредот, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од […]

 • 21 МАРТ МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ШУМИТЕ „Одбери одржливо дрво за луѓето и планетата“
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  Овој ден е утврден со резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации на 28 ноември 2012 година. Секоја година, разни настани слават и ја подигнуваат свеста за важноста на сите видови шуми и дрвја надвор од шумите , во корист на сегашните и идните генерации.   Тема за 2022: Одбери одржливо дрво за луѓето и […]

 • ЗОШТО ПРОЛЕТТА НЕ ПОЧНУВА НА 21 МАРТ?
  Posted in: Вести, Магазин

  На училиште сите ние учевме дека пролетта започнува на 21 март, а сега гледаме дека се објавува дека пролетта започна на 20 март. Тоа не се случило еднаш или двапати, туку секоја година. Да, шансата да го доживеат почетокот на пролетта на 21 март ја имаат само оние кои денес се во градинка.   Пред […]

 • ЗАПОЧНУВА ПРОЛЕТТА
  Posted in: Вести, Магазин

  Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува денеска во 16 часот и 33 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден е 79-от во годината. Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 54 минути, односно до 21 јуни 2022 година во 11 часот и 13 минути, […]

 • ПОДИГАЊЕ НА СВЕСТА ЗА РАК НА ДЕБЕЛОТО ЦРЕВО (КРК)
  Posted in: Вести, Магазин

  Имате над 50 години? Имате фамилијарна историја? Направете преглед за рано откривање на ракот!   Рак на дебело црево или колоректален карцином (КРК) е карцином на дебелото црево и/или ректумот. Тој е честа појава и кај жените и кај мажите. Скрининг е метода за откривање на болест пред да се појават симптомите. Скринингот овозможува откривање […]

 • СООБРАЌАЈОТ НА ДРЖАВНИТЕ ПАТИШТА СЕ ОДВИВА НЕПРЕЧЕНО ПО НАМЕСТА ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Како што известуваат од АМСМ, од 07:00 часот на ден 10.03.2022 година Регионалниот пат R-2248 село Ранковце – село Герман, на потегот […]

Временска прогноза