Традиција, обичаи и култура

 • ЗАПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Верниците од Понедленик 28. ноември до 6. јануари идната година треба да се воздржуваат од лоши мисли и храна. За православните христијански верници кои се водат според стариот Јулијански календар почнува божикниот пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик 7 јануари – денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик не […]

 • СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ, ПРАЗНИК НА ВОЈВОДАТА НА СИТЕ АНГЕЛИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Денеска е Собор на св. архангел Михаил. Овој празник е утврден во четвртиот век, за да го дефинира правилното почитување на ангелите. Празниот е во чест на сите ангелски чинови. Наречен е Собор на свети архангел Михаил, зашто архангел Михаил е војвода на целата ангелска војска. Учењето за ангелите е инаку собрано во книгата на псевдо-Дионисиј […]

 • ФОЛКЛОРИСТИТЕ ОД ФА “ЗЛЕВСКИ БИСЕРИ,, ГОСУВАА ВО СРБИЈА
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Изминатиот викенд Ф.А. ,,Злевски бисери,, Злеово по покана на К.У.Д.,,Запис,, од Трстеник- Србија настапи на нивниот годишен концерт, на кој покрај гостите и домаќинот учество зедоа уште два ансамбли од општина Трстеник. Нашиот ансамбл достојно се претстави со својата програма за што после настапот следуваа позитивните критики за понатамошна соработка помеѓу ансамблите.   Преземањето содржини […]

 • СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈ (МИТРОВДЕН)
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Меѓу поголемите есенски празници поврзани со домашни служби спаѓа и празникот Митровден што се празнува во спомен на светиот великомаченик Димитриј Солунски, наречен уште и чудотворец и мироточив. Овој празник претставува и меѓник меѓу летниот и зимскиот период од годината. Овој празник меѓу народот е познат како Митровден и се празнува на 8 ноември според […]

 • ЗАДУШНИЦА– спомен за починатите
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Црквата го нарекува рамноапостол заради неговите успеси во проповедта на Евангелието, слични како на апостолите. Во време на император Антонин беше епископ во Ерапол, Фригија. Заради неговиот доблесен живот и чудата што ги правеше во Христово име, малку по малку се крсти целиот Ерапол, инаку до тоа време скоро чисто пагански град. На старост бил […]

 • ПРАЗНУВАЊЕ НА СВ. ПРЕПОДОБНА ПАРАСКЕВА (ПЕТКА)
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Оваа славна светителка се роди во градот Епиват, меѓу Силинаврија и Цариград. Родителите ѝ беа богати и благочестиви христијани, а освен Петка имаа и еден син, Ефтимиј, кој за време на животот се замонаши и подоцна стана угледен епископ Малитски. Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка […]

 • ДЕНЕС Е СВЕТИ „АПОСТОЛ ТОМА“ – денот на Архитектите и Градежниците
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во личноста на неверниот Тома го видоа симболот на сомнежот во Христовото воскресение, зашто секое неверување на секој еден човек во крајна линија е неверување во Христовото подигање […]

 • ФОЛКЛОРНИОТ АНСАМБЛ „РАДОВИШАНКИ ЕТНО“ СО ОСВОЕНА НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО БУГАРИЈА
  Posted in: Вести, Култура, Традиција, обичаи и култура

  ЖФГ „Радовишанки Етно“ на 08.10.2022 година учествуваше на XVII-ти Меѓународен Фолклорен Фестивал “Малешево пее и танцува” с.Микрево Р.Бугарија. На фестивалот учествуваа  групи од Романија, Украина, Турција, Србија, Бугарија. Групата се претстави со Сплет од Радовишки Шоплук (осум со осум, ситно оро, лев танец) и истата е наградена во категоријата  Традиционални обреди и традиционална игра.   Преземањето […]

 • СВ. МАЧЕНИЧКИ ВЕРА, НАДЕЖ, ЉУБОВ и СОФИЈА
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Црквата на овој ден се сеќава на животот и мачеништвото на четири римјанки Вера, Надеж, Љубов и нивната мајка Софија. Живееја и пострадаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (бидејќи софија на грчки значи мудрост), остана вдовица, а како добра христијанка се утврди […]

 • КРСТОВДЕН – Воздвижение на Чесниот Крст
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим. Поради неговата чудотворна моќ крстот е наречен и животворен крст. Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или Водокрст (18/5 јануари) […]

Временска прогноза