Конче

 • НЕЕКСПЛОДИРАНА РАЧНА БОМБА ОД ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА ПРОНАЈДЕНА ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Хроника

  На 02.01.2022 во 19.00 часот во Полициската станица Радовиш, М.С.(46) од село Конче пријавил дека во близина на село Конче пронашле рачна бомба. На 03.01.2022 бомбата била подигната од пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување Штип, при што било утврдено дека се работи за неексплодирана рачна бомба која потекнува од Првата светска војна.   […]

 • ЖЕНИТЕ ОД КОНЧЕ ОД ЗДРУЖЕНИЕТО „ЖЕНСКА АКЦИЈА“ ОСТВАРИЈА СРЕДБА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗЛАТКО РИСТОВ
  Posted in: Вести, Конче

  Градоначалникот на општина Конче  Златко Ристов се сретна со жени од село Конче со кои Здружението „Женска акција“ од Радовиш веќе неколку години наназад работи на јакнење на капацитетите на жените за нивно поактивно учество во процесите на планирање, буџетирање и одлучување на локално ниво. Пред градоначалникот беа презентирани проблемите и приоритетите кои беа утврдени […]

 • КОНЧЕ И РАДОВИШ: ОФИЦИЈАЛНИ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЛИСТИ ЗА СОВЕТНИЦИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Конче, Македонија, Радовиш

  Веќе се објавени официјалните учесници за локалните избори кои ќе се одржат на 17 Октомври. Листи за советници за Радовиш поднесени до ДИК се од страна на ВМРО-ДПМНЕ коалицијата „Обнова за Македонија“, со носителот д-р Моника Ристевска, СДСМ со коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ со носител Аница Бораниева-Атанасова, ТМРО со носителот на листата Сашко Панчев, […]

 • РАДОВИШАНИ ДО ГРАДОНАЧАЛНИК ПРЕКУ ЧЕТИРИ КАНДИДАТИ, КОНЧЕ СО ДВЕ КАНДИДАТУРИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Конче

  Граѓаните на Општна Радовиш за претстојните избори ќе имат можност да се одлучуваат за избор помеѓу четирите кандидати предложени и доставени. СДСМ со овие локални избори оди со кандидатот Коле Чаракчиев кој е и актуелен Пратеник во Собранието на Македонија, додела советничката листа ја предводи Аница Бораниева-Атанасова. ВМРО-ДПМНЕ за овие избори оди со кандидат познат […]

 • ДЕВОЈЧИЊАТА ОД БК „БУЧИМ ШАМПИОНИ“ СО УСПЕСИ ОД ТУРНИРОТ ВО КОСОВО
  Posted in: Вести, Конче, Спорт

  Боречкиот клуб кој функционира и работи во општина Конче „Бучим Шампиони“ со свои членови „девојчиња„ учествуваше на турнир во Качаник во Косово. На овој турнир учествувале 75 девојчинња кои се натпреварувале во пионерска и кадетска конкуренција. Клубови кои учествуваа на турнирот беа од Македонија, Косово и Албанија.  Нашите учесници девојчињата-борачки од БК Бучим-Шампиони освоија едно […]

 • ПРВО ПРСКАЊЕ ПРОТИВ ВОЗРАСНИ КОМАРЦИ ПО ЗЕМЈЕН ПАТ ВО ОПШТИНИТЕ ВО ЈУГОИСТОЧНИОТ ПЛАНСКИ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Се известуваат сите граѓани на десетте општини во Југоисточниот плански регион, дека првото прскање против возрасни комарци ќе се изврши во период од 7 до 9 Јуни 2021 година, со следниот распоред: На 07.06.2021 година (Понеделник), во период од 20 до 04 часот во општините Валандово, Дојран, Гевгелија и Богданци. На 08.06.2021 година (Вторник), во […]

 • ОТВОРЕНА ЗА РАБОТА И СПОРТУВАЊЕ НОВАТА СПОРТСКА САЛА ВО ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Во општина Конче, поточно во населеното место Конче на површина од 650 м/2 се отвори новоизградената „прва“ спортска сала во оваа општина. Оваа современа и модерна спортска сала се градеше изминатиот период и преку неа треба да се подобри квалитетот на воспитно-образовната работа и развојот на спортот на младите. Објектот ќе биде на располагање на […]

 • КОНЧЕ: ГАБРЕВЦИ ЌЕ ДОБИЕ НОВ РЕКОНСТРУИРАН ЛОКАЛЕН ПАТ
  Posted in: Вести, Конче

  Во соработка со Министерството за транспорт и врски и Светска Банка е објавен тендерот за „Реконструкција на дел од локален пат за с. Габревци – Општина Конче“. Станува збор за изградба на плочест пропуст преку Дединска река и рехабилитација на патотот од двете страни на на пропустот со што ќе го решиме долгогодишниот проблем на […]

 • ОПШТИНА КОНЧЕ УСПЕШНО СЕ СПРАВУВА СО НОВИТЕ ВРНЕЖИ НА СНЕГ
  Posted in: Вести, Конче

  Денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а вдолж Повардарието силен ветер претежно од северозападен правец. Наместа ќе провејува слаб снег. До крајот на денот облачноста во најголем дел од земјава ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 2, а максималната ќе достигне од -1 до […]

 • ДОНАЦИЈА НА СТОЛОВИ ЗА КУЛТУРНИОТ ДОМ ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Здружението за образование и култура на „Академија на Румели” и “Федерацијата на Балканските Турци”- Едрине преку здружението за спорт и култура “Зија Гокалп”-Конче донираа 40 посетителски и 150 пластични вкупно 190 столови за потребите на културниот дом на општина Конче. Збратимувањето со Општина Бујуккариштиран од  Турција почна да ги дава своите плодови – информираше Градоначалникот […]

Временска прогноза