Хроника

 • ОДЗЕМЕНИ ДРВА И ТРАКТОР СО ПРИКОЛКА ВО АКЦИЈАТА СО БЕСПРАВНО ИСЕЧЕНИ ОГРЕВНИ ДРВА
  Posted in: Вести, Репортажа, Хроника

  На 29.10.2023 во 19.35 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш гo лишиле од слобода Ш.Ш.(37) од Радовиш бидејќи бил затекнат како со товарно возило „форд транзит“ со струмички регистарски ознаки превезува бесправно исечени огревни дрва. Дрвата и возилото биле одземени, а по целосно документирање на случајот против Ш.Ш. ќе биде соодветна пријава.   Истиот ден […]

 • ПРОНАЈДЕНИ И ЗАПЛЕНЕТИ БЕСПРАВНО ИСЕЧЕНИ ДАБОВИ ОГРЕВНИ ДРВА
  Posted in: Вести, Хроника

  На 23.10.2023 на подрачје на oпштина Радовиш полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш во координација со вработени од Шумска полиција Радовиш презеле засилени мерки за откривање на бесправно исечени огревни дрва. Притоа, кај Р.Ј. и Е.М. од село Аликоч и Ф.Џ. од село Коџалија, радовишко биле пронајдени бесправно исечени дабови огревни дрва. Од страна на вработени […]

 • УАПСЕНИ ДВАЈЦА ОД РАДОВИШ, ПОЛИЦИЈАТА ПРОНАШЛА МАРИХУАНА
  Posted in: Вести, Хроника

  Вчеравечер, во 22 часот, во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш лишиле од слобода две лица од Радовиш, извести МВР. „При преглед на патничкото возило со радовишки регистерски ознаки, управувано од првото лице во кое сопатник бил второто лице била пронајдена марихуана, а марихуана била пронајдена и при преглед на првото лице, […]

 • ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ УКРАЛ ДВА АВТОМОБИЛА И ИЗВРШИЛ НЕКОЛКУ ТЕШКИ КРАЖБИ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 28.09.2023 во 11.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Е.Б.(21) од Радовиш. Тој се сомничи дека во текот на овој месец извршил повеќе кривични дела „тешка кражба“, „кражба“ и „одземање на моторно возило“ на подрачјата на Радовиш и Струмица.   Во службениот разговор во полициска […]

 • ПРИ ПРЕТРЕС ПРОНАЈДЕНА МАРИХУАНА КАЈ ЕДНО ЛИЦЕ ОД РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 19.09.2023 во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Е.С.(28) од Радовиш.   При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена марихуана. Е.С. бил задржан во Полициската станица Радовиш, за настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по целосно документирање на случајот против него […]

 • ОД ПОДМЕТНАТ ПОЖАР ВО ОПАСНОСТ ДОВЕДЕН МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ИСУС“
  Posted in: Вести, Хроника

  Вечерта, помегу 28-ми и 29-ти, на големиот празник Голема Богородица, подметнат на повеќе локации огромен шумски пожар на тромеѓјето помегу месностите Восанци, Калугерица и Папавница. По огромна битка и со натчовечки напори на пожарникарите од ТППЕ Радовиш до раните утрински часови пожарот бил локализиран, со оваа интервенција бил заштитен манастирскиот комплекс “Исус„. ТППЕ Радовиш Преземањето […]

 • САНКЦИОНИРАНИ ВОЗАЧИ ЗА ПРЕЧЕКОРУВАЊЕ НА БРЗИНАТА… ВО РАДОВИШ КОНТРОЛИРАНИ 82 ВОЗАЧИ
  Posted in: Магазин, Хроника

  На 28.08.2023 во периодот од 08.00 до 16.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 161 прекршување на брзината, од кои 82 на подрачје на Радовиш, 45 на подрачје на Струмица, 20 на подрачје на Валандово и 14 на подрачје на Гевгелија. Од нив, 126 пречекорувања на брзината биле констатирани […]

 • ЗА БРЗО ВОЗЕЊЕ ВО РАДОВИШ САНКЦИОНИРАНИ 36 ВОЗАЧИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Во рамки на акцијата за контрола за санкционирање возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената во периодот од 08.00 до 18.00 часот на подрачјето на СВР Струмица меѓу која спаѓа и ПС Радовиш констатирала 140 прекршувања на брзината. Од нив 36 на подрачје на Радовиш. Како што информира денеска МВР, 74 прекршувања на […]

 • СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПОЛОЖЕНО НА СПОМЕНИКОТ НА ИЛИЈА АЛЕКСОВ ВО РАКЛИШ
  Posted in: Вести, Хроника

  На денешен ден 25.07.1942 година организирана група на револуционери од Струмица обидувајќи се да се сретне со нивни истомисленици од Радовиш во селото Раклиш била пресретнат од окупаторските сили при што дошло до први борбени дејства на овој простор на партизанските единици кои делувале на просторот на Радовиш и Струмица денес членови на Сојузот на […]

 • ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕТО КОЕ ГО ПОДМЕТНАЛО ВЧЕРАШНИОТ ПОЖАР ВО ЗГРАДАТА
  Posted in: Вести, Хроника

  Приведен радовишанец кој подметнал пожар во зграда   На 04.07.2023 во 13.20 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Б.Ѓ.(57) од Радовиш, кој се сомничи дека околу 05.40 часот подметнал пожар во станбена зграда лоцирана на булевар „Александар Македонски“ во Радовиш, во кој биле опожарени влезни врати од 8 […]

Временска прогноза