Репортажа

 • ООУ „КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ СО ЗАВРШЕН ПРОЕКТ ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ
  Posted in: Вести, Репортажа

  Претставници од инвеститорот, изведувачот, надзорот, училиштето и општина Радовиш извршија технички прием на проектот „Реконструкција на кров во ООУ Кирил и Методиј во с.Ораовица“ денеска беа во посета на оваа училиште. Ова е уште еден проект со кој се подобрува образовната инфраструктура преку енергетска ефикасност.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи […]

 • ТППЕ РАДОВИШ ДОБИ ДРОН ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ НА ПОЖАРИТЕ И НИВНО ДВИЖЕЊЕ
  Posted in: Вести, Репортажа

  Во рамките на проектот рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи eFIDAR Центар за развој на југоисточниот плански регион ТППЕ Радовиш учествуваше со 4 претставници кои се стекнаа со вештини за управување на дрон DJT 3 Ternal pro. По завршувањето на обуката и завршување на проектот ТППЕ Радовиш доби […]

 • АЛЕКСАНДАР ЈЕРАМАЗОВ СО ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА СВЕТСКИОТ ШАМПИОНАТ ВО БОДИБИЛДИНГ „ROMANIA MUSCLE FEST“…
  Posted in: Вести, Репортажа

  Бодибилдерот Александар Јерамазов го обезбеди светското злато на престижниот Светски шампионат во бодибилдинг „Romania Muscle Fest“ што се одржа викендов во Букурешт. По потекло од Радовиш, на своја 24 годишна возраст, ја покажа својата извонредна посветеност, која го поттикна Јерамазов да триумфира во Машката “Physique open class over 179 cm”. Жестоко натпреварувачка девизија во која […]

 • ОДЗЕМЕНИ ДРВА И ТРАКТОР СО ПРИКОЛКА ВО АКЦИЈАТА СО БЕСПРАВНО ИСЕЧЕНИ ОГРЕВНИ ДРВА
  Posted in: Вести, Репортажа, Хроника

  На 29.10.2023 во 19.35 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш гo лишиле од слобода Ш.Ш.(37) од Радовиш бидејќи бил затекнат како со товарно возило „форд транзит“ со струмички регистарски ознаки превезува бесправно исечени огревни дрва. Дрвата и возилото биле одземени, а по целосно документирање на случајот против Ш.Ш. ќе биде соодветна пријава.   Истиот ден […]

 • ОДРЖАНА ПРОСЛАВА ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА – ТУРЦИЈА“
  Posted in: Вести, Репортажа

  Во Центарот за културата „Ацо Караманов“ во Радовиш вчера на 29 октомври 2023 година, беше одржана свечена прослава по повод Денот на Републиката Турција. . ️ Програмата започна со говор на Енвер Усеинов, претседател на Здружението на Турци од Источна Македонија, а потоа продолжи и членот на Советот на општината Радовиш Енис Омер. Подоцна заменик […]

 • ОДРЖАНА „CACIB РАДОВИШ“ ЗА СИТЕ РАСНИ КУЧИЊА
  Posted in: Вести, Репортажа

  Кинолошкото друштво Фамилијарис од  Радовиш по 9-пат ја организираше кинолошка изложба на расни кучиња во покровителство на Општина Радовиш. Оваa изложба која воедно е и прва интернационална изложба на која просуствуваа повеќе од 100 кучиња од сите раси а истите беа оценети од реномирани судии од Македонија и Србија. Настанот беше одржан во Комплексот Д […]

 • ОДРЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ „ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ“ ВО ПОДАРЕШ
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа

  Во Подареш викендот што измина се одржа Фолклорниот фестивал “Есенски плодови” на кој учествуваа фолклорни ансамбли од Македонија и Србија. Домаќин и организатор на овој четврти по ред фестивал беше Фолклорниот ансамбл “Подарешани млади”. Присутните гости во име на Општина Радовиш ги поздрави Секретарот Љупче Почивалец.       Преземањето содржини и фотографии од порталот […]

 • ОДДАДЕНА ПОЧИТ НА НАШИОТ ВЕЛИКАН, ПОЕТ, РЕВОЛУЦИОНЕР И СОГРАЃАНИН АЦО КАРАМАНОВ
  Posted in: Вести, Репортажа

  На спомен обележјето во близина на Смојмирово во општина Берово, свежи венци положија делегации од: општина Радовиш предводена од Градоначалникот Ацо Ристов, општина Берово предводена од Градоначалникот Звонко Пекевски, Центарот за култура Ацо Караманов, Сојузот на борците од општина Радовиш, Демокраската партија на турците од Радовиш и Друштвото на ликовни уметници РАДА ДЛУР. Во организација […]

 • ЗАПОЧНА СО РАБОТА НАЈГОЛЕМАТА ФОТОВОЛТАИЧНА ЕЛЕКТРАНА ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа

  Од денес официјално започнува со работа новата 1.3 MW фотоволтаична електрана во Радовиш, најголема во моментот во нашата општина. Фотоволтаична електрана се простира на површина од 23.000 м2, и е со моќност која е доволна за задоволување на потребите на околу 1000 семејства. Инвеститор на фотоволтаичната електрана е компанија Go Sun Group во сопственост на […]

 • ОО ЦРВЕН КРСТ УЧЕСТВУВАШЕ НА 29-ОТ ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР ПО ПРВА ПОМОШ
  Posted in: Вести, Македонија, Репортажа

  Црвен крст на Македонија – Општинската организација Радовиш и оваа година со своја екипа учествуваше на 29-от државен натпревар по прва помош кој се одржа на 23.09.2023 година во Велес. Во конкуренција на 30 екипи, екипата на Општинската организација на Црвен крст Радовиш освои 10-то место. Горди сме на екипата по прва помош и на […]

Временска прогноза