Македонија

 • ЗАПОЧНУВА СКРИНИНГОТ НА УЧЕНИЦИТЕ
  Posted in: Вести, Македонија

  Утре започнува скринингот на учениците во девет средни училишта во Скопје, при што во текот на утрешниот ден ќе се тестираат 258 средношколци. Скринингот во државата понатаму продолжува во Кривогаштани, Берово, Вевчани, Дебарца, Демир Капија, Дојран, Зрновци, Конче, Лозово, Могила, Новаци, Пехчево, Старо Нагоричане и Центар Жупа. Тестирањето на учениците ќе се спроведува во просторија […]

 • СТУДЕНО ВРЕМЕ СО ДОЖД И ВЕТЕР
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Во Македонија времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки […]

 • ПОВИСОКИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ДЕНЕСКА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемија 2,00 ден./литар, а малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија 2,50 ден./литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,630 денар/килограм, и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 42,761 ден./кг. Од […]

 • ПОНЕДЕЛНИК НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ „11 ОКТОМВРИ-ДЕНОТ НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ“
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  11 октомври (Понеделник) ќе биде неработен ден за сите граѓани. Ова произлегува од празничниот ден Денот на народното востание. „Согласно со Законот за празниците, 11 октомври 2021 година (понеделник), Денот на народното востание, е државен празник. 11 октомври е неработен ден за сите граѓани.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека […]

 • ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО И ПОСВЕЖО СО ПОВРЕМЕНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денес времeто ќе биде променливо облачно и посвежо. На места ќе биде нестабилно со пообилен пороен дожд, локално (над 20 л/м2) и појава на ретки грмежи. И утре променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. До четврток ќе […]

 • ПОПИСОТ ЗАВРШУВА ЗА ТРИ ДЕНА – ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПОПИШАТ И НА ОДРЕДЕНИ ПУНКТОВИ
  Posted in: Вести, Македонија

  1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови вкупно се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.  Пописот 2021 е веќе во 23 ден и до крајот остануваат уште три дена пописни активности.  Граѓаните освен во своите домови ќе можат да се попишат и на одредени пунктови во нивните општини што […]

 • ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ЗА ЛИЦА НАД 60 ГОДИНИ И ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ОД КОВИД-ЦЕНТРИТЕ
  Posted in: Вести, Македонија

  Во Македонија ќе се започне со трета доза вакцинација за сите лица кои се над 60 години, а кои пред шест месеци ја примиле втората доза, препорача Комитетот за имунизација. Препорачлива е  за здравствените работници без разлика на нивната возраст кои работат во ковид центрите, но и за пациентите кои се имунокомпромитирани. Ова вчера го […]

 • ПОТПИШАН КОДЕКС ЗА ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ ОД СТРАНА НА ПАРТИИТЕ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Македонија

  Кодексот го потпишаа претставници од сите политички партии, учесници на претстојните избори. Први го потпишаа претставниците на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и Владо Мисајловски, а по нив Фатмир Бесими и Биљал Касами од ДУИ и БЕСА, Горан Милевски и Маја Морачанин од ЛДП и ДОМ, Зијадин Села и Афри  Гаши од Алијанса на […]

 • ПОСВЕЖО ВРЕМЕ СО ПОВРЕМЕН ЛОКАЛЕН ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денес ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен и северозападен правец, кој ќе продолжи и утре. Од утре до сабота утринските температури ќе бидат многу ниски, и некои повисоки места ќе се спуштат и до 0 степени. За време на викендот повторно ќе […]

 • ПОСЛЕДНАТА ФАЗА ОД ПОПИСОТ- ПОПИШАНИ ЕДЕН МИЛИОН ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Откако Државниот завод за статистика извести дека вчера се попишани повеќе од еден милион граѓани, министерот за правда, Бојан Маричиќ, на својот профил на „Фејсбук“ изрази задоволство од текот на процесот и посочи дека влегуваме во последната фаза од пописот кој се спроведува после 20 години. „Над милион попишани граѓани. Одлични вести од Државниот завод […]

Временска прогноза