Спорт

 • МАЈИЌ ОД РК РАДОВИШ ПРВ СТРЕЛЕЦ ВО РАКОМЕТНАТА СУПЕРЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Иако РК Радовиш беше слободен во 14. коло од Супер лигата, Мирко Мајиќ остана во водство на Листата на стрелците и ќе остане на ова место до почетокот на пролетниот дел од сезоната во кој ќе бидат одиграни уште четири кола. Мајиќ има убедливо водство и засега нема конкуренција така што останува со убавата предност […]

 • ОДБОЈКАРИТЕ ОД ООУ „КОСТА РАЦИН“ ПОДАРЕШ ПРВИ ОД РЕГИОНАЛНИОТ ЛИГА НАТПРЕВАР
  Posted in: Вести, Репортажа, Спорт

  Учениците одбојкари од ООУ „Коста Рацин“ од Подареш на регионалниот турнир во Одбојка за основините училишта кој беше одржан во Пробиштип го освоија првото место.       На овој мини-турнир учествуваа училишта од Велес, Пробиштип и Радовиш. Нашиот град покрај одбојкарската екипа од Подареш, имаше и втор претставник и тоа ООУ „Никола Карев“. Финалниот натпревар […]

 • КК ПЛАЧКОВИЦА БАСКЕТ – ЕСЕНСКИ ШАМПИОН
  Posted in: Вести, Спорт

  КК Плачковица Баскет со 8/8 скор, е есенски шампион во третата кошаркарска лига. Во вчерашниот дерби натпревари тие остварија победа против второпласираната КК Спорт Тим. КК Плачковица Баскет – КК Спорт Тим    85:74 Честитки за нашите кошаркари за успехот во оваа полусезона, надевајки се дека догодина ќе ги видиме во повисок ранг на натпреварување.

 • ПЕРО АНТИЌ УСРЕЌИ 50 ДЕЦА ОД РАДОВИШ И КАВАДАРЦИ
  Posted in: Вести, Македонија, Спорт

  Натпреварот меѓу Црвена Звезда и Анадолу Ефес во рамките на Евролигата, покрај 7.000 навивачи на српскиот шампион го проследија и 50 млади македонски кошаркари. Со помош на Перо Антиќ, во арената „Александар Николиќ“ присуствуваа играчи Кавадарци и Радовиш кои ја остварија својата животна желба да изгледаат евролигашки натпревар, а потоа да се сретнат со својот […]

 • ФК ДЕТОНИТ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН ВО ТРЕТАТА ЛИГА ЈУГОИСТОК
  Posted in: Вести, Спорт

  Последното 12 коло од есенскиот дел во Третата фудбалска лига (југоисток), кој беше закажан вчера на градскиот стадион во Радовиш помеѓу екипите на ФК Детонит и ФК Младост од Удово, и покрај студеното време – присутната публика немаше задоволство да проследи еден целосен и интересен натпревар. Гостите од Удово пристигнаа со само 7 играчи со […]

 • РК РАДОВИШ СО ПОРАЗ ОД РК ОХРИД
  Posted in: Вести, Спорт

  Вечерва беше одиграно 13 коло од Супер ракометна лига на Македонија, во СРЦ 25 мај во Радовиш во последниот натпревар на домашен терен од првиот дел од првенството каде што се сретнаа РК Радовиш и гостите РК Охрид.   Со изедначени сили на двете екипи кои се менуваа во водство преку целиот натпревар, но за […]

Временска прогноза