Вести

 • ОДБОЈКАРИТЕ ОД ООУ „КОСТА РАЦИН“ ПОДАРЕШ ПРВИ ОД РЕГИОНАЛНИОТ ЛИГА НАТПРЕВАР
  Posted in: Вести, Репортажа, Спорт

  Учениците одбојкари од ООУ „Коста Рацин“ од Подареш на регионалниот турнир во Одбојка за основините училишта кој беше одржан во Пробиштип го освоија првото место.       На овој мини-турнир учествуваа училишта од Велес, Пробиштип и Радовиш. Нашиот град покрај одбојкарската екипа од Подареш, имаше и втор претставник и тоа ООУ „Никола Карев“. Финалниот натпревар […]

 • РАДОВИШ СО НОВОГОДИШЕН АМБИЕНТ
  Posted in: I Love Radovis, Вести

  Во текот на изминатите денови низ градот се работеше на украсување по повод престојните новогодишни и божиќни празници, екипите работеа и во текот на изминатата ноќ. Се надеваме дека Радовиш ќе добие прекрасен новогодишен амбиент.

 • МЕЃУНАРОДНА ФОЛКЛОРНА СМОТРА
  Posted in: Вести, Информатор, Соопштение, Оглас, Известување

  Во организација на женската фолклорна група „Радовишанки Етно“ во Сабота на 16.12 ,2017 год во Центарот за Култура „Ацо Караманов“ со почеток од 19.00 часот ќе се одржи втората по ред  „Меѓународна фолклорна смотра“ за рекреативни фолклорни групи. На смотрата ќе настапат покрај домаќините „Радовишанки Етно“ и фолклорните групи: Тримери  од Струмица, ФА Кочани, Бранко […]

 • КК ПЛАЧКОВИЦА БАСКЕТ – ЕСЕНСКИ ШАМПИОН
  Posted in: Вести, Спорт

  КК Плачковица Баскет со 8/8 скор, е есенски шампион во третата кошаркарска лига. Во вчерашниот дерби натпревари тие остварија победа против второпласираната КК Спорт Тим. КК Плачковица Баскет – КК Спорт Тим    85:74 Честитки за нашите кошаркари за успехот во оваа полусезона, надевајки се дека догодина ќе ги видиме во повисок ранг на натпреварување.

 • ПЕРО АНТИЌ УСРЕЌИ 50 ДЕЦА ОД РАДОВИШ И КАВАДАРЦИ
  Posted in: Вести, Македонија, Спорт

  Натпреварот меѓу Црвена Звезда и Анадолу Ефес во рамките на Евролигата, покрај 7.000 навивачи на српскиот шампион го проследија и 50 млади македонски кошаркари. Со помош на Перо Антиќ, во арената „Александар Николиќ“ присуствуваа играчи Кавадарци и Радовиш кои ја остварија својата животна желба да изгледаат евролигашки натпревар, а потоа да се сретнат со својот […]

 • ФК ДЕТОНИТ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН ВО ТРЕТАТА ЛИГА ЈУГОИСТОК
  Posted in: Вести, Спорт

  Последното 12 коло од есенскиот дел во Третата фудбалска лига (југоисток), кој беше закажан вчера на градскиот стадион во Радовиш помеѓу екипите на ФК Детонит и ФК Младост од Удово, и покрај студеното време – присутната публика немаше задоволство да проследи еден целосен и интересен натпревар. Гостите од Удово пристигнаа со само 7 играчи со […]

 • РК РАДОВИШ СО ПОРАЗ ОД РК ОХРИД
  Posted in: Вести, Спорт

  Вечерва беше одиграно 13 коло од Супер ракометна лига на Македонија, во СРЦ 25 мај во Радовиш во последниот натпревар на домашен терен од првиот дел од првенството каде што се сретнаа РК Радовиш и гостите РК Охрид.   Со изедначени сили на двете екипи кои се менуваа во водство преку целиот натпревар, но за […]

 • 60 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ БИБЛИОТЕКА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“
  Posted in: Вести, Култура

  Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” Радовиш, синоќа, со пригодна свеченост го одбележа јубилејот 60 години од оснивањето и постоењето. Шеесет годишниот континуиран развој и напредок на библиотеката беше прикажан со краток видео запис, а пред присутните за оснивањето, развојот и активностите на библиотеката зборуваше директор Станој Петров кој меѓу другото напомна дека, библиотеката од своите […]

 • НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ ОД КАТАСТРОФИ ВРЗ БАЗА НА ЕКОСИСТЕМСКИ МЕРКИ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Денес во општина Радовиш се одржа работен состанок на кој присуствуваа претставници од Јапонската агенција за мегународна соработка, Центарот за управување со кризи, и претставници на ЈП Македонски шуми. Целта на овој работен состанок беше „Проектот за изградба на капацитети за намалување на ризикот од катастрофи врз база на екосистемски мерки преку одржливо управување со шумите […]

 • ПОДДРШКА НА ФАРМЕРИТE: ДОНИРАНА ЗЕМЈОДЕЛСКА МЕХАНИЗАЦИЈА ОД СТРАНА НА „ТИКА“
  Posted in: Вести, Конче, Македонија, Радовиш

  Tурската агенција за координација и соработка „ТИКА“, денес донираше земјоделска механизација  која ке ја користат околу 200 фармери. Во склоп на оваа донација Претседателството на Турската агенција за соработка и координација при Владата на Република Турција додели 20 тракторски фрези и 20 тракторски прскалки на заедничко користење на околу 200 фармери од регионите на Штип, Радовиш, Конче, Градско, Валандово, […]

Временска прогноза