Вести

 • ШТИТЕНИЦИТЕ ОД ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР „ПОРАКА“ ГИ ПОСЕТИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОНЗУЛОВ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Градоначалникот Герасим Конзулов денес беше во посета на Дневниот центар „Порака“ во Радовиш, каде што имаше средба со волонтерите и вработените, а исто така на штитениците од овој дневен центар им подари скромни подароци.   Општина Радовиш

 • НОВОГОДИШНА МАТЕМАТИЧКА ЕЛКА УКРАСЕНА СО 2Д и 3Д ФОРМИ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Учениците од ООУ„Никола Карев“ изработија Новогодишна елка украсена со 2Д и 3Д форми. Новогодишна елка украсена со 2Д и 3Д форми (лампиони), во рамките на проектот „Јакнење на мултиетничката соработка во општините“ изработена од математичка секција при ООУ„Никола Карев“ – Радовиш ФОТО ГАЛЕРИЈА

 • ДОНЕСЕН БУЏЕТОТ ЗА 2018 ГОДИНА. СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ ЈА ОДРЖА IV СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Денес беше одржана 4 седница на Советот на општина Радовиш на која се работеше со дневен ред од 13 точки. Покрај советничките прашања на кој даде одговор Градоначалникот Герасим Конзулов, на оваа седница беше разгледена точката за меѓуопштинската соработка помеѓу општините Радовиш и Конче, како и предлог-одлуки и согласности за ЈП Плаваја. Исто така беше […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА СО НОВ ТРЕНЕР! ГОРДАН ЗДРАВКОВ НА КОРМИЛОТО ВО ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ
  Posted in: Вести, Спорт

  Поранешниот тренер на Работнички, Брегалница, Пелистер, Силекс и други клубови, Гордан Здравков е именуван за нов тренер на ФК Плачковица Во потрага по нов предводник на нашата Плачковица официјално е постигнат договор  на раководството со Здравков да го предводи тимот од Радовиш во пролетниот дел од сезоната. Назначувањето на Гордан Здравков го потврдија од ФК […]

 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ШЛЕМОТ Е МОЈАТА КРУНА“ ОД ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Со промоција на книгата со афтентичен наслов „Шлемот е мојата круна“ од група автори, во присуство на претставници на државниот и црковен врв, градоначалници, деловни партнери, вработени и пријатели, синоќа во Скопје се одбележани јубилеите 40 години успешна и плодна кариера на проф. д-р Ванчо Чифлиганец и 15 години успешна македонска градителска приказна „Адора инженеринг“. […]

 • БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПУВААТ ПОЛОВИНА ДЕНАР
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар, додека екстра лесното масло за домаќинство поскапува за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95  ќе изнесува 66,50 денари, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 68 денари за литар, на Еуродизелот 55 денари, а […]

 • НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ВО 2018 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Магазин

  Неколку продолжени викенди и празници кои се паѓаат во неработни денови. Вака изгледа новата програма на неработни денови за 2018 година која ја објави Министерството за труд и социјална политика. Уште на самиот старт на годината, Бадник се паѓа во сабота, што значи дека денот и онака е неработен за поголемиот дел од граѓаните. Божиќ […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН 21 ДЕКЕМВРИ-ДЕНОТ НА ТУРСКАТА НАСТАВА ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Култура, Радовиш

  По повод  „Денот на турската настава во Македонија“  вчера во ЦК „Ацо Караманов“ во Радовиш, беше одржана свечена приредба, организирана од страна на ООУ „Крсте П. Мисирков“-Радовиш. Настава на турски јазик во Македонија  се изведува од далечната 1944 година. Со измените на законот за празници на Македонија – 21 декември е прогласен за ден на […]

 • ЧЕТИРИ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ – ЖФГ „РАДОВИШАНКИ ЕТНО“
  Posted in: Вести, Култура

  Женската фолклорна група „Радовишанки Етно“  на 16.12.2017 год. Сабота во ЦК “Ацо Караманов” го одржа вториот годишен концерт и одбележа 4 години од своето постоење. На истиот настапија групи од Македонија -Струмица, Кочани како и групи од Србија и Бугарија. На овој концерт настапија двете групи од ЖФГ „Радовишанки Етно“  со 5 кореографии (Изворно, Тресеница, […]

 • ЗАВРШИ РЕАЛИЗАЦИЈАТА НА ПРОЕКТОТ „VoicEU“ ОД ПРОГРАМАТА ЕВРОПА ЗА ГРАЃАНИТЕ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Со реализација на петтата по ред и завршна конференција која се одржа во Солун, Грција, општина Радовиш го заокружи учеството во добиениот проект „Value the Voice of Citizens for Understanding Euroscepticism“ или скратено VOICEU Project. Во овој проект, кој се реализираше преку програмата „Европа за граѓаните 2014-2020“, потпрограма Демократската ангажираност и граѓанско учество – Мрежа на градови, општина Радовиш беше партнер […]

Временска прогноза