Култура

 • „ВЕЛИГДЕНСКИ СРЕДБИ“ ВО ОРАОВИЦА
  Posted in: Вести, Култура

  Со изведба на македонската химна и химната на Фолклорниот фестивалот „Велигденски средби“, дувачки оркестар од 30 свирачи од Пиринска Македонија ќе го отвори 14 –тото издание на фестивалот кој ќе се одржи на 14-ти и 15 –ти април во манастирскиот комплекс „Св. Ѓорѓи“, во непосредна близина на с. Ораовица.  На фестивалот ќе настапат 22 домашни […]

 • ХУМАНИТАРЕН НАСТАН СО ДВЕ ТЕАТАРСКИ ПРЕТСТАВИ
  Posted in: Вести, Култура

  Во сабота (24.03.2018) ќе имаме чест да проследиме две театарски претстави на студентите актери во режија на професорот Методи Јовановски Мето и асистент Магдалена Ризова Черних.   Првата театарска претстава „Злосторство и казна“ е со почеток во 18 часот, а втората театарска претставан „Вујко Вања“ со почеток во 19:30 часот. Измеѓу нив ќе имаме чест […]

 • (Видео) АЛЕКСАНДАР ИЦОВ СО ВИДЕО ЗАПИС ОД НАЈНОВАТА ИНСТРУМЕНТАЛКА
  Posted in: Radovis News TV, Вести, Култура

  Александар Ицов го претстави најновиот проект: Инструменталната „Николова единаесетка“ Деновиве Александар снимаше видео запис за инструменталното оро “Николова единаеска”.Ова е трето негово музичко дело, од кои претходно има две, отсвирени на различни инструменти. Инаку Александар доаѓа од Радовиш , а особено за истакнување е фактот што тој свири на пет инструменти. Александар е презадоволен од […]

 • РЕВИЗИЈА НА БИБЛИОТЕЧНИОТ ФОНД ВО ОНБ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Култура

  Во општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” – Радовиш, во тек е спроведување на процес на ревизија на целокупниот библиотечен фонд. Во рамките на истиот, при крај е ревизијата на детскиот фонд а во наредниве неколку месеци се планира да се обработат и останатите сегменти од целокупниот библиотечен фонд во библиотеката. Понуда која не се пропушта […]

 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ШЛЕМОТ Е МОЈАТА КРУНА“ ОД ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Со промоција на книгата со афтентичен наслов „Шлемот е мојата круна“ од група автори, во присуство на претставници на државниот и црковен врв, градоначалници, деловни партнери, вработени и пријатели, синоќа во Скопје се одбележани јубилеите 40 години успешна и плодна кариера на проф. д-р Ванчо Чифлиганец и 15 години успешна македонска градителска приказна „Адора инженеринг“. […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН 21 ДЕКЕМВРИ-ДЕНОТ НА ТУРСКАТА НАСТАВА ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Култура, Радовиш

  По повод  „Денот на турската настава во Македонија“  вчера во ЦК „Ацо Караманов“ во Радовиш, беше одржана свечена приредба, организирана од страна на ООУ „Крсте П. Мисирков“-Радовиш. Настава на турски јазик во Македонија  се изведува од далечната 1944 година. Со измените на законот за празници на Македонија – 21 декември е прогласен за ден на […]

 • ЧЕТИРИ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ – ЖФГ „РАДОВИШАНКИ ЕТНО“
  Posted in: Вести, Култура

  Женската фолклорна група „Радовишанки Етно“  на 16.12.2017 год. Сабота во ЦК “Ацо Караманов” го одржа вториот годишен концерт и одбележа 4 години од своето постоење. На истиот настапија групи од Македонија -Струмица, Кочани како и групи од Србија и Бугарија. На овој концерт настапија двете групи од ЖФГ „Радовишанки Етно“  со 5 кореографии (Изворно, Тресеница, […]

 • ФА ПОДАРЕШАНИ СО НАСТАП ВО КОПЕР,СЛОВЕНИЈА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл Подарешани гостуваше во Копер, Словенија каде што учествуваше на Меѓународниот фолклорен фестивал „Сонце“ кој за прв пат беше организиран од МКД „Кочо Рацин“ од обала Копер. На овој фестивал покрај домаќините МКД „Кочо Рацин“ и нашиот ансамбл „Подарешани“ настапија и АКУД „Коло“ од Копер, а присуните гости ги забавуваше „Носталгија Бенд“ од Копер.

 • 60 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ БИБЛИОТЕКА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“
  Posted in: Вести, Култура

  Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” Радовиш, синоќа, со пригодна свеченост го одбележа јубилејот 60 години од оснивањето и постоењето. Шеесет годишниот континуиран развој и напредок на библиотеката беше прикажан со краток видео запис, а пред присутните за оснивањето, развојот и активностите на библиотеката зборуваше директор Станој Петров кој меѓу другото напомна дека, библиотеката од своите […]

 • КАРАМАНОВИ СРЕДБИ: МНОГУБРОЈНИ АКТИВНОСТИ ОД 44-ТЕ КАРАМАНОВИ СРЕДБИ
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Деновиве Радовиш живееше и пулсираше во духот на 44-Караманови средби. Се чествуваше за големиот поет и револуционер Ацо Караманов чиј живот прерано згасна пронижан од куршумите на фашистичкиот окупатор. Свеченото отворање беше в петок на 1 декември со камерно-музичкиот настап на доајенот на македонската етно -музика и светски признатиот Драган Даутовски под наслов „Апокалиптикум“, за по нив да земат […]

Временска прогноза