Македонија

 • ОТЕЖНАТ СООБРАЌАЈОТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ ВО ЦЕЛАТА ЗЕМЈА
  Posted in: Вести, Македонија

  Снежните врнежи низ цела држава го отежнаа и забавија патниот сообраќај, кој се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, и со забрани и ограничувања за тешки товарни возила на планинските превои и дел од патиштата.  Поради појава на магла видливоста е намалена од 15 до 20 метри на Попова Шапка. Снегот засега […]

 • НЕПРИЈАТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЦЕЛ БАЛКАН И МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Метеоролозите прогнозираат бури и поплави на Балканот на пролет Американската метеоролошка служба Акјуведер објави временска прогноза за пролет 2018 година во Европа, предупредувајќи на висок ризик од поплави на Балканот поради врнежите. Иако за време на поголемиот дел од зимата, помалку дожд и снег на Балканот се забележани од просекот за тој период од годината, метеорологот Ален […]

 • КОНЧЕ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА ЗОРАН ЗАЕВ НА ТРИБИНА СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, советничката за земјоделство на ПВРМ, Ленче Николовски, директорката на УЈП Сања Лукаревска, директорите на Платежната агенција и на Државниот инспекторат за земјоделство, Николче Бабовски и Јане Станкоски, присутсвуваа на трибина со земјодлците од општина Конче за […]

 • ПЛАНИНАРИ ОД РАДОВИШ И ОВАА ГОДИНА НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ПЛАНИНАРСКИ МАРШ ВО ЧЕСТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Дванаесет планинари од Струмица, Радовиш и Гевгелија по тринаесетти пат ќе маршираат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски. Маршрутата долга 200 километри ја почнаа пред споменикот „Македонија“ во Струмица, подигнат во чест на Трајковски. Тие на 26 овој месец треба да пристигнат на гробот на вториот македонски претседател на гробиштата Бутел во […]

 • ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ИЗДАВАЊЕ ВОЗАЧКИ ДОВОЛИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Нови измени во законот за безбедност на сообраќајот МВР соопшти дека се влезени во сила измените во Законот за безбедност во сообраќај, со кои деца, како што стои во законот, со наполнети 17, а не како досега 16 години, ќе се стекнат со право да управуваат моторно возило. Се зголемува старосната граница после која се […]

 • ГАЗЕЛИТЕ  СО ДВЕ НАГРАДИ ОД „СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ“
  Posted in: Вести, Македонија, Репортажа

  Престижниот британскиот таблоид Daily Mail исто така објави фотографија од Газелите како и сторија за древните антички карневали во која е опишан ,,Македонскиот карневал во Струмица “- тримерските обичаи и карневалското ,,лудило” во Струмица за време на карневал. Традиционално единаесета година по ред Студиото за модерен балет ГАЗЕЛИ од Радовиш е учесник на Меѓународниот Струмички […]

 • НБРМ пушти во оптек ковани пари од 100 денари
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Риби“ и „Овен“ од серијата „Хороскопски знаци“ Кованата пара „Риби” од серијата „Хороскопски знаци“ ги има следниве карактеристики: – На аверсот, во централниот дел на монетата се прикажани четири атласа кои го држат небото и […]

 • Парични казни за не носење возачка книшка за пишување негативни поени
  Posted in: Магазин, Македонија

  Парични казни за не носење картичка за пишување негативни поени – таканаречената возачка книшка  Во законот за прекршоци, таканаречената возачка книшка или пак позната како книшка за казнени поени е задолжителен документ. По најавата за засилени сообраќајни контроли на МВР, полицијата во многу случаи од возачите бара дали ја носат со себе и оваа легитимација. Законот […]

 • РАДОВИШ ДОБИ -ЕКОЛОШКА СТАНИЦА ЗА ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД
  Posted in: Вести, Македонија

  Општина Радовиш  потпиша договор  за меѓусебна соработка со „Елколект“ од Скопје – лиценциран колективен постапувач со отпадна електрична и електронска опрема и отпадни батерии и акомулатори кој е во согласност со Законот за управување на електричен и електронски отпад. Со ова, општина Радовиш доби донација од 1 еколошка станица. 4 матални корпи за отпад од електрична […]

 • ЕВРОАМБАСАДОРОТ ЖБОГАР ЈА ПОСЕТИ ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и високата претставничка на УНДП во Македонија, Луиза Винтон, вчера беа во посета на општина Конче, каде беа информирани за реализираните инвестиции. Со средства од ЕУ и УНДП во висина од 200 илјади евра извршена е рехабилитација на дел од регионалниот пат за село Долни Липовиќ во должина од шест […]

Временска прогноза