Македонија

 • ЗАВРШУВА ЛОВНАТА СЕЗОНА – УШТЕ ЕДНА НЕДЕЛА ЛОВ НА ДИВИ СВИЊИ, ЗА КРИВОЛОВ ВИСОКИ КАЗНИ!
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Согласно Законот за ловството донесен во 2009 – тата година на 01 февруари започнува ловостојот за одреден вид на заштитен дивеч. Според ценовникот, доколку бидете фатени во криволов на дива свиња (нерез) ќе треба да платите казна од 3000 евра, додека за дива свиња – женка, казната изнесува 1.500 евра. Ловостојот не се однесува на […]

 • ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ ШТИП-РАДОВИШ, И РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПОСТОЕЧКИОТ ПАТ ВО ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА 2018 НА ЈП „ДРЖАВНИ ПАТИШТА“
  Posted in: Вести, Македонија

  УСВОЕНА ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА ИЗГРАДБА И РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ДРЖАВНИ ПАТИШТА ЗА 2018 ГОДИНА На последната Седница на Владата на Република Македонија усвоена е Годишната програма за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на државните патишта за 2018 година на ЈП за државни патишта. Врз основа на Годишната програма за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на државните […]

 • ОД ПОЛНОЌ НОВО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според последната корекција, од полноќ, литар дизел ќе се точи за денар поскапо и сега ќе чини 59.5 денари по литар.  Не се менува цената на ЕУРОСУПЕР БЦ 95  и таа ќе биде 66.5 денари за литар додека 98 октанскиот ќе […]

 • ЗДРУЖЕНИЕТО ИНВЕНТИВНОСТ ОД РАДОВИШ ГО РЕАЛИЗИРАШЕ ПРОЕКТОТ: „СПОДЕЛЕНА ПРЕТПРИЕМАЧКА ОКОЛИНА ЗА КРЕАТИВНА МЛАДИНА“
  Posted in: Вести, Македонија

  Здружение ИНВЕНТИВНОСТ од Радовиш, во соработка со партнерите, Фондација за културен и интелектуален развој “Оптимист“ од Гоце Делчев Бугарија, го имплементираат проектот “Споделена претприемачкa околина за креативна младина”. Проектот е финансиран од Европската Унија, од ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија. Имплементацијата на Проектот е насочена да помогне за надминување […]

 • ПОВТОРНО МОЖНОСТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Од денеска повторно може да се поднесуваат барања за легализација на дивоградби, откако стапија во сила последните измени на Законот за третман на бесправно изградени објекти, усвоени од Собранието на 22-ри минатиот месец. Дополнителниот рок за поднесување барање за легализација е до крај на годинава, а со законските измени се овозможи дополнителен рок и за […]

 • ДИЗЕЛ ГОРИВОТО ПОСКАПО ЗА 3,5 ДЕНАРИ ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНАТА АКЦИЗА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Првиот ден од 2018 година донесе повисока цена на дизел горивото, кое сега чини 3,5 денари повеќе од претходно, поради зголемената акциза, која порасна за толкав износ. Од вчера на бензинските станици дизел горивото чини 58,5 денари. Зголемувањето на акцизата беше најавено на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш […]

 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ШЛЕМОТ Е МОЈАТА КРУНА“ ОД ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ
  Posted in: Вести, Култура, Македонија

  Со промоција на книгата со афтентичен наслов „Шлемот е мојата круна“ од група автори, во присуство на претставници на државниот и црковен врв, градоначалници, деловни партнери, вработени и пријатели, синоќа во Скопје се одбележани јубилеите 40 години успешна и плодна кариера на проф. д-р Ванчо Чифлиганец и 15 години успешна македонска градителска приказна „Адора инженеринг“. […]

 • БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПУВААТ ПОЛОВИНА ДЕНАР
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар, додека екстра лесното масло за домаќинство поскапува за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95  ќе изнесува 66,50 денари, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 68 денари за литар, на Еуродизелот 55 денари, а […]

 • ЈУГОИСТОКОТ ЌЕ ГРАДИ ПРИФАТИЛИШТА ЗА КУЧИЊА
  Posted in: Вести, Македонија

  Десетте општини од југоисточниот плански регион заеднички ќе го решаваат проблемот со кучињата бездомници. Преку центарот за развој идната година планираат да изградат две прифатилишта за кучиња и тоа во Струмица и Гевгелија. Ова e заклучокот на градоначалниците од југоистокот кои овој проблем го нотираа како приоритет за решавање идната година, јави 24 Вести. „Планирани се […]

 • ВО БЛИЗИНА НА „ДАМЈАН“ ПРОНАЈДЕН НАЈГОЛЕМИОТ АНТИЧКИ РУДАРСКИ ГРАД
  Posted in: Вести, Македонија

  Во близина на напуштениот рудник „Дамјан“ кај Радовиш пронајден најголемиот антички рударски град Марчово Овој град кој и во турските списи од средниот век бил споменуван како најголем, конечно е откриен во близина на радовишкиот напуштен рудник за железо Дамјан. Заврши децениската потрага по изгубениот антички рударски град Марчово. Овој град кој и во турските […]

Временска прогноза