Радовиш

 • ОДРЖАНА 60 СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот на општина Радовиш вчера ја одржа 60 работна седница за која беше предложен дневен ред од 17 точки. Советниците имаа дополнувања со две точки за дневниот ред но не беа предлозите усвоени, исто така од претходно предложениот дневен ред беа повлечени и шест точки кои беа околу респределба и доделување на финансиски средства, но […]

 • ПОВТОРНО СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈКАТА НА РЕГИСТРИРАНИ- НОВИ 5 СЛУЧАИ НА КОВИД ВО РАДОВИШКО…
  Posted in: Вести, Радовиш

  После подолг период во Радовиш се зголемува бројката на регистрирани случаи на Ковид-19, нови пет за последните 24 часа, информираат од МЗ. Во последните 24 часа се направени 5.780 тестирање, а регистрирани се 588 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 230 • Тетово – 101 • Гостивар – 82 • Кичево – 48 • […]

 • ОДОБРЕНИ 23 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ОД ПРОГРАМАТА ТАВ ЗА ИЗГРАДБА НА ЛОКАЛНИОТ ПАТ ДО ГРАДСКИОТ ВОДОВОД
  Posted in: Радовиш

  Градоначалникот Герасим Конзулов го потпиша договорот за изградба на „Локален пат Радовиш- пристап до градскиот водовод Радовиш во Општина Радовиш“ со Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и генералниот директор на ТАВ Македонија Метин Батак. Договорот е дел од програмата ТАВ за реализиација на инфраструктурни проекти во 32 општини. […]

 • ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Општински градежни активности: Ново сообраќајно решение за приклучување кон ул. Свети Спасо Радовишки од правец на ул. Чеде Филиповски- Даме; Асфалтирано е сокачето кое излегува на ул.Гоце Делчев; Тековно се поплочува сокаче на ул. Стојмен Трајков. Општина Радовиш   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови     […]

 • ОДРЖАНА 57 СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот на општина Радовиш вчера  ја одржа својата 57 работна седница. Седницата беше закажана за 14.00 часот, но започна скоро еден час подоцна од предвидениот термин, а беше одржана во СОУ „Коста Сусинов“ Радовиш. Дневниот ред од 26 точки, беше дополнет со уште три точки кои беа гласани и влегоа во Дневниот ред. Од страна […]

 • СОВЕТОТ ДЕНЕСКА ЌЕ ЈА РАБОТИ 57 СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот на општина Радовиш денеска ќе ја одржа својата 57 работна седница. На оваа седница предвиден е Дневен ред од 26 точки, меѓу кои и точка за поставување на Советнички прашања доставени од граѓаните од Радовиш и населените месата до Советниците кои се во Советот овој мандат, и потребно е да им достават одговори и […]

 • СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ ЈА ОДРЖА 56 СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот на општина Радовиш вчера ја одржа 56 редовна седница. Седницата беше одржана во просториите на СОУ „Коста Сусинов“ во Радовиш. Советниците работеа со дневен ред од 63 точки, 60 точки беа усвоени, 3 не се усвоија.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови     […]

 • АСФАЛТИРАЊЕ НА КРАК ОД УЛИЦАТА „ПЛАЧКОВИЦА“
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа

  Денес се асфалтираше крак од улицата „Плачковица“ во Радовиш.  Асфалтирањето ќе се реализира денес и утре со планираните два слоја на асфалт.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови                

 • НОВОТО УЧИЛИШТЕ ВО КАЛАУЗЛИЈА ДОБИВА ФУНКЦИОНАЛЕН ПРОСТОР И БЕЗБЕДЕН ДВОР
  Posted in: Вести, Радовиш

  Новото училиште во Калаузлија ќе добие добие функционален простор и безбеден двор за учениците. Со оградувањето на просторот на училиштето се комплетираат градежните работи на проектот. Инфомрираат од Општин Радовиш Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови                

 • 35 ХУМАНИ РАДОВИШАНИ ОД ВЧЕРАШНАТА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Вчера во организација на Црвен крст, Општинска организација Радовиш и ИТМ Штип во просториите на ООЦК Радовиш се спроведе доброволна крводарителска акција. На оваа акција доброволно даруваа 35 крводарители, односно собрани се 35 единици крв, а со тоа уште еднаш е докажана хуманоста на граѓаните од Општина Радовиш. Се надеваме дека барем малку ќе придонесеме […]

Временска прогноза