Радовиш

 • НЕМА ЗАРАЗЕНИ УЧЕНИЦИ НА СКРИНИНГОТ ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Ниту еден ученик во основните и средните училишта во општините Штип, Радовиш и Карбинци не е позитивен на коронавирусот, информираше денеска Центарот за јавно здравје – Штип. Но скринингот покажа дека еден ученик во Пробиштип имал позитивен тест. -На скринингот на ученици во основните и средните училишта во општина Штип, тестирани се 144 ученици, а […]

 • ОБРАЌАЊЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ АЦО РИСТОВ “РАДОВИШ Е ГРАД НА СИТЕ ГРАЃАНИ. СЕКОЕ МЕСТО, СЕКОЈ ГРАЃАНИН ЗАСЛУЖУВА ПОЧИТ.“
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  Новиот градоначалник Ацо Ристов им се заблагодари на граѓаните за поддршката истакнувајки дека големата и недвосмислена поддршка го прави горд, но истовремено носи и огромна одговорност и обврска. Во интегралниот текст од обраќањето се вели:   Почитувани сограѓани, драги радовишани ! Дозволете ми од мое лично име да упатам огромна благодарност до сите граѓани кои […]

 • „22 ОКТОМВРИ“ – Денот кога Радовиш беше запален од страна на фашистичкиот окупатор во 1944 година
  Posted in: Вести, Времеплов, Радовиш, Радовишка околија

  „77 Години од палењето на Градот Радовиш од страна на фашистичкиот окупатор“ Сместен во југоисточниот дел од Република Македонија, градот Радовиш го зафаќа северозападниот дел од пространата Радовишко-струмичка котлина, односно горното сливно подрачје на Радовишка Река. Во 19 и 20 век Радовиш и околината биле под влијание на историските настани поврзани со Разловечкото, Кресненското и […]

 • ЦАРОТ Е ГОЛ
  Posted in: Вести, Магазин, Радовиш

  Василкија и Зага  беа сосетки  откако знаат за себе. Во исто време дојдоа како снаи од други градови во малото гратче каде секој со секој се знае. Василкија за љубов кон нејзиниот Митко ги напушти студиите по филологија и големиот град, а Зага убавата Пелагониска рамнина и своите мечти и дојде невеста во куќата на […]

 • “НОВ ГРАДСКИ ПАЗАР“- радовишани заслужуваат да го имат, истакна кандидатот Ацо Ристов
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  На обострано задоволство на нашите произведувачи и трговци, но и на нашите потрошувачи Радовиш и граѓаните ќе добијат нов градски пазар кој ке ги задоволува сите стандарди. Денес пред граѓаните го промовиравме проектот “НОВ ГРАДСКИ ПАЗАР”. Пазарот е дел од нашето секојдневие и граѓаните заслужуваат да го имат. Земјоделците, произведувачите, трговците и граѓаните го поддржуваат […]

 • СОВЕТНИЦИТЕ ЈА ОДРЖАА 61 РАБОТНА СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот денес заседаваше со 61 работна седница на која имаше дневен ред од 26 точки. Оваа седница е една од последните седници на овој совет кој имаше мандат од четири години, кој мандат завршува со изборот на новиот советнички состав од изборите на 17 октомври. Како што беше најавено следува уште една седница на која […]

 • ТРКАТА ЗА ТАТКО НА ГРАДОТ ПОЧНУВА, ПРЕД РАДОВИШАНИ ПОНУДИ, НОВИТЕТИ И ПРОЕКТИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  Трката за татко на градот почнува полека, секој кандидат ќе се труди што повеќе да се наметне кај избирачите и да ги придобие нивните гласови. Ѕирнавме малку низ понудените проекти, многу од нив ги знаеме само како пуста желба, затоа што партиите ги ставаат во промет секогаш за време на избори, а потоа истите се […]

 • КОНЧЕ И РАДОВИШ: ОФИЦИЈАЛНИ КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ И ЛИСТИ ЗА СОВЕТНИЦИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Конче, Македонија, Радовиш

  Веќе се објавени официјалните учесници за локалните избори кои ќе се одржат на 17 Октомври. Листи за советници за Радовиш поднесени до ДИК се од страна на ВМРО-ДПМНЕ коалицијата „Обнова за Македонија“, со носителот д-р Моника Ристевска, СДСМ со коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ со носител Аница Бораниева-Атанасова, ТМРО со носителот на листата Сашко Панчев, […]

 • ОРГАНИЗИРАНА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА СОБИРАЊЕ НА УЧИЛИШЕН ПРИБОР
  Posted in: Вести, Радовиш

  Во пресрет на новата учебна година Црвен крст на Македонија Општинска организација Радовиш организираше хуманитарна акција за собирање на училишен прибор. Во акцијата се донираше школски прибор, тетратки, ранци кои во текот на наредната недела ке бидат поделени таму каде што е навистина најпотребно, со тоа би придонеле почетокот на учебната година да биде весел […]

 • НОВА АТРАКЦИЈА НА ПЛОШТАДОТ ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Од вечера во Радовиш на плоштадот Св. Спасо Радовиш нова атракција за љубителите на шахот, „шаховска табла“. Инаку оваа шаховска табла е подарок од фамилијата на Илија Крстев (Шајковци) за сите сограѓани кои можат на самиот плоштад да одиграт по некоја партија шах, идеата поттикнува од Крстев кој е голем вљубеник во шахот со цел […]

Временска прогноза