Спорт

 • ФК ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА УТРЕ ВО ПОСЛЕДНИОТ НАТПРЕВАР НА ДОМАШЕН ТЕРЕН ОД ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ НА СЕЗОНАТА
  Posted in: Вести, Спорт

  Нашиот второлигаш ФК Детонит Плачковица кој оваа сезона има значителен успех и се наоѓа подолго време на високата втора позиција која носи директен пласман во највисокиот ранг на натпреаврување во Македонија, во сабота ќе го одигра последниот натпреавар на домашен терен оваа сезона против екипата на ФК Кожуф од Гевгелија. Терминот за одигрување е 13.00 […]

 • „РК РАДОВИШ ПРОТИВ РК ПРЕСПА“ – ИЗВЛЕЧЕНИ ДВОЈКИТЕ ЗА РАКОМЕТНИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во просториите на Ракометната Федерација на Македонија се оддржа извлекување на паровите од елиминациското коло од Куп на Македонија во машка конкуренција. Како што известуваат од РФМ, предвидено е елиминациските натпревари да се одиграат на 9 и 10 декември. Во првото коло во ракометниот Куп на Македонија ќе се сретнат екипите. РК БИСИНОВ ФРУИТ ЛЕНД – […]

 • ТРОФЕЈ ШАМПИОНИ БОРЕЧКИ ЛЕГЕНДИ“ СО ПРЕКУ СТО НАТПРЕВAРУВАЧИ…
  Posted in: Вести, Спорт

   Меѓународниот турнир „Трофеј шампиони боречки легенди“  викендот се одржа Радовиш во организација на БК Бучим. Најдобар домашен борач е Илија Атанасов, а најдобар странски борач е Ајак Аик Казаиран. На турнирот настапија 130 борачи од Македонија, Косово и Грција. Марио Ананиев е најдобар борач на турнирот. „Трофеј шампиони боречки легенди“ го одбележа и опростувањето на […]

 • КАРАТИСТИ ОД КАРАТЕ КЛУБ „ФЕНИКС“ ОСВОИЈА НАГРАДИ ОД ТУРНИРОТ ВО СКОПЈЕ…
  Posted in: Вести, Спорт

  На меѓународениот карате турнир “13 ноември” кој се одржа во Скопје, настапија двајца наши натпреварувачи во кати и кумите, притоа и двајцата освоија бронзени медали: Игор Василев – освоено 3 место (категорија јуниори до 21 год.) Ристе Дулев – освоено 3 место (кадети до 14 год.) Карате Клуб Феникс – Радовиш Преземањето содржини и фотографии […]

 • „ШЕСТОНОЕМВРИСКИОТ ТУРНИР“ ПРЕД ФИНАЛНИТЕ НАТПРЕВАРИ
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Шестоноемврискиот турнир во мал фудбал кој се одржува изминатите недели, се ближи кон финалето. Вечерва ке се одиграт полуфиналните натпревари, Финалните натпревари се закажани утре 06.11.2023 година, со што ке бидат прогласени и најдобрите од овој традиционален шестоноемвриски турнир во мал фудбал.  05.11.2023 (Недела) – 1/2 – Полуфинални натпревари ============================ 21.00 Freight One – Црна […]

 • СЕДМИЦА ЗА БАШКИМИ ВО РАДОВИШ, ФФМ ГИ ПРИЗНА СУДИСКИ ГРЕШКИ ОД НАТПРЕВАРОТ СО ФК ТЕТЕКС
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Детонит продолжува со одличното издание, во саботата на градскиот стадион во Радовиш беше совладана екипата на ФК Башкими од Куманово со резултат 7-0. Инаку Судиската комисија при ФФМ ги призна грешките на судиите кои го судеа натпреварот со ФК Тетекс во Тетово каде што нашата екипа беше видно оштетена со неколку судиски грешни одлуки, […]

 • РАКОМЕТАРИТЕ ПОСТИГНАА 56 РЕКОРДНИ ГОЛА
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш ја реализираше втората победа во новата сезона, вчера во Радовиш беше совладана екипа на Партизан Гевгелија со резултат 56-36. Зоран Стојановски и Иванче Ончев имаа по десет гола, осум Филип Костадинов,  од Партизан Гевгелија, Васил Зајков даде 14 погодоци, додека десет пати погоди Ѓорѓе Банцалиски. Првото полувреме заврши со 49 погодоци, 25-24, а во […]

 • КУП НА МАКЕДОНИЈА: ФК ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА ПРОТИВ ОХРИД
  Posted in: Вести, Спорт

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) вчера со жрепка ги одреди двојките за шеснаесетфиналето во националниот куп. ФК Детонит Плачковица ќе се соочи со Охрид во Охрид. Бранителот на трофејот Македонија ЃП, како и ланските полуфиналисти и финалисти – Струга Трим Лум, Шкендија и Силекс, натпреварите ќе ги почнат од осминафиналето.     КУП на Македонија, […]

 • РК РАДОВИШ НАЈАВУВА БРЗО ВРАЌАЊЕ ВО СУПЕР РАКОМЕТНАТА ЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Започнаа подготовките за новата натпреварувачка сезона каде што нашиот клуб ќе се натпреварува во Првата ракометна лига. Ростерот на екипата ќе го сочинуваат искусни и квалитетни ракометари кои потекнуваат од нашиот клуб РК Радовиш, а има и нови засилувања кои наскоро ќе бидат претставени пред јавноста. Екипата и новата управа е подготвена за новите предизвици […]

 • РЕКОРДНА ПОСЕТЕНОСТ НА ОВОГОДИШНИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ „ОРАОВИЦА 2023“
  Posted in: Вести, Спорт

  Турнирот во мал фудбал „Ораовица 2023“, оваа година со рекордна посетеност  Љубителите на фудбалот имаа можност да проследат возбудливи дуели од овогодишниот турнир кој беше одигран изминатите денови и недели во Спортскиот терен во Ораовица, а заврши заклучно со 03 Август каде што се одиграа и финалните натпревари. На овој турнир од страна на организаторот […]

Временска прогноза