Спорт

 • РК ВАРДАР, РК РАДОВИШ, РК АСТРАИОН, РК ТИКВЕШ ВО „ГРУПА В“ ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш денес ги доби противниците за претстојните натпревари од Купот на Македонија. Преку ждрепка во просториите на Ракометната федерација беа извлечени т.н. четвртфинални групи од машкиот Куп. РК Радовиш првиот натпревар ќе го игра со струмички Астраион, победникот во вториот круг ќе игра со РК Вардар – македонскиот и европски шампион.   ГРУПА В: […]

 • СПОРТСКИ ВИКЕНД: РАДОВИШКИТЕ ЕКИПИ ПРЕД ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК
  Posted in: Вести, Спорт

  Викедот што претстои е богат со спортски активности и настапи на нашите клубови во системот на натпреварувања каде што учествуваат.   ФК Плачковица во недела ќе се обиде да оствари поволен резултат со цел опстанок во Втората лига, во Радовиш ни гостува екипата на ФК Кит Го од Пехчево. Терминот на одржување е 15 часот, […]

 • СРАМЕН ПОРАЗ НА РК РАДОВИШ ВО „ПЛЕЈ АУТ“ ЗАВРШНИЦАТА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во СРЦ „25 мај“ во Радовиш беше одигран натпреварот од Супер ракометната лига Плеј-Аут завршницата. РК Радовиш вчера беше поразен од новајлијата од оваа година во Супер лигата екипата на РК Младост од Богданци кои во првото полувреме имаа резултат од седум (7) гола разлика. И покрај најавите и промовирањето на новите засилувања РК Радовиш […]

 • ППК РАДОВИШ ЗАПОЧА СО УБЕДЛИВА ПОБЕДА
  Posted in: Вести, Спорт

  Понг-понг лигата по подолго време започна, се одигра првото коло од пролетната сезона на Суперлигата. Најдобрите македонски екипи се сретнаа во Скопје во рамки од десеттото коло од националниот шампионат, во кое екипите кои беа фаворити извојуваа сигурни победи, ППК Радовиш со убедливи 4-0 ја совлада екипата на Крива Паланка. 10. коло Работнички – Телеком […]

 • РК РАДОВИШ ДОМАЌИН НА РК МЛАДОСТ
  Posted in: Вести, Спорт

  После паузата овој викенд каде што Македонската репрезентација имаше настапи продолжуваат ракометарите и натпреаврите во Супер ракометната лига на Македонија. РК Радовиш во среда како што е најавено ќе го одигра натпреварот од Плеј Аут завршницата со екипата на РК Младост од Богданци, овој е втор натпревар на нашиот клуб од оваа завршница, во Скопје […]

 • ТРЕТОЛИГАШИТЕ НА СТАРТ – ФК ДЕТОНИТ ВО БОРБА ЗА ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во недела започнуваат третолигашите, на градскиот стадион во Радовиш ФК Детонит ја пречекува екипата на ФК Спартмани од Балдовци со кој го започнува пролеттниот дел од првенството и походот кон врвот на табелата и освојување на шампионската титула. Од управата најавија борбена пролеттна сезона и влез во Втората фудбалска лига – единствената опција која е […]

 • ПЛАЧКОВИЦА ДОМАЌИН НА ОСОГОВО
  Posted in: Вести, Спорт

  ФК Плачковица во првиот натпревар како домаќин од пролеттниот дел на првенството  во Радовиш го пречекува ФК Осогово од Кочани. Натпреварот е закажан во Сабота со почеток од 14.00 часот. Според протоколите и овој натпревар ќе се игра на Градскиот стадион без присуство на публика. Овој е втор натпревар на нашата Плачковица, минатиот викенд оставри […]

 • ЗАПОЧНУВА СУПЕР РАКОМЕТНАТА ЛИГА – РК РАДОВИШ ГОСТУВА ВО СКОПЈЕ
  Posted in: Вести, Спорт

  РК Радовиш во недела гостува во Скопје, каде што ќе го одигра првиот натпревар од Плеј Аут разигрувањето со домашната екипа на РК Работнички.   Во СРЦ „Јане Сандански“ нашите ракометари ќе треба да покажат дека во оваа несреќна сезона им беше побегната завршницата и „Плеј оф“ разигрувањето, против домаќинот Работнички нетреба ни да размислуваме […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА СО ПОВОЛЕН РЕЗУЛТАТ ОД ГОСТУВАЊЕТО ВО ГЕВГЕЛИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Започна пролетниот дел во Втора Фудбалска Лига (Исток) Првите натпревари од 17-то коло се одиграа во саботата, нашата ФК Плачковица гостуваше во Гевгелија каде против домашниот ФК Кожуф одигра нерешено со резултат 0-0. Со овој бод ФК Плачковица позитивно го започна продолжетокот од првенството, екипата се соочуваше со проблеми и многу киксови во есенскиот дел, […]

 • СТАРТУВА ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА СО НАТПРЕВАРИТЕ – ФК ПЛАЧКОВИЦА ГОСТУВА ВО ГЕВГЕЛИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Во Сабота стартува Втора Фудбалска Лига (Исток) со натпреварите, продолжува со 17-то коло, нашата ФК Плачковица гостува во Гевгелија каде од 14.00 часот ке го одигра натпреварот со домашниот ФК Кожуф.   17 коло натпревари ФК Осогово  – ФК Каменица Саса ФК Слога 1934  – ФК Кит Го ФК Брегалница“ – ФК Победа ФК Тиквеш  […]

Временска прогноза