Спорт

 • СПОРТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА НИЗ ОПШТИНА РАДОВИШ ЌЕ БИДЕ ОБНОВЕНА
  Posted in: Вести, Радовиш, Спорт

  Општина Радовиш објави дека започнува со обнова на градскиот стадион во Радовиш и поставување на ново фудбалско игралиште со вештачка трева. Со директна финансиска помош на компаниите, а во соработка и со Рудникот „Бучим“, во наредните месеци интензивно ќе се работи на оваа игралиште, притоа не попречувајќи го нормалното одвивање на самите тренинзи и натпреварувања. […]

 • ЗАПОЧНА МЕМОРИЈАЛЕНИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ ВО ИЊЕВО
  Posted in: Вести, Спорт

  Од вчера на спортскиот терен во ињево се играат натправрите од „Меморијалниот турнир во мал фудбал„. Љубителите на спортот и фудбалот можат да присуствуваат секоја вечер и ги проследат натпреварите кои ќе се одигруваат до 12 август. Награден фонд 1-во место 120.000 ден . 2-ро место 60.000 ден. 3-то место 30.000ден 4-то место 15.000 ден. […]

 • ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ „ОРАОВИЦА 2023“ СО НАГРАДЕН ФОНД ОД 290.000 ДЕНАРИ
  Posted in: Вести, Спорт

  Во Повеќенаменскиот спортски терен во Ораовица од 14 Јули – 02 Август 2023 год. ќе биде организиран и одржан турнирот во Мал фудбал „Ораовица 2023“ Турнирот е во организација на ФК „Изведен“ од Ораовица, а е под покровителство на Општина Радовиш.   Награди за: 1-во место 140.000 ден . 2-ро место 70.000 ден. 3-то место […]

 • ЗАВРШИ ТРАДИЦОНАЛНИОТ „STREETBALL 3×3 – РАДОВИШ 2023”
  Posted in: Вести, Спорт

  На теренот во ООУ „Никола Карев“ се одржа традиционалниот турнир во Баскет „STREETBALL 3×3 RADOVIS 2023” кој беше под покровителство на Општина Радовиш и Градоначалникот Ацо Ристов. Во одлична спортска атмосфера и пред многубројни љубители на уличниот баскет, вчера беа одиграни полуфиналните и финалните натпревари. Овогодишни освојувачи на првото место се екипата „СНАГА“ од Чаир […]

 • „ШАМПИОНИТЕ“ ОДБОЈКАРИТЕ ОД ООУ „КОСТА РАЦИН“ НА ПРИЕМ КАЈ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ
  Posted in: Вести, Спорт

  Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов оствари прием на учениците, спортисти-одбојкари од ООУ „Коста Рацин“ од Подареш. Повод за овој прием од страна на Градоначалникот беше освојувањето на првото место на Државното првенство во одбојка – Мали олимписки игри, организирано од Федерација на училишен спорт на Македонија. Градоначалникот им честиташе на постигнатите успеси, со надеж […]

 • ШАМПИОНИ НА МАКЕДОНИЈА- ЕКИПАТА ОД ООУ “КОСТА РАЦИН” ПОДАРЕШ ПРВИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО
  Posted in: Вести, Спорт

  Машката одбојкарска екипа од ООУ “Коста Рацин” Подареш под менторство на наставникот Симеон Џеков, вчера учествуваа на Државното првенство во одбојка – Мали олимписки игри, организирано од Федерација на училишен спорт на Македонија и го освоија првото место.   Честитки за нашите шампиони, горди сме на нивните успеси.   Преземањето содржини и фотографии од порталот […]

 • ТРИ ОСВОЕНИ МЕДАЛИ НА НАШИТЕ НАЈМЛАДИ БОРАЧИ ВО КАТЕГОРИЈАТА КАДЕТИ И ПИОНЕРИ ОД БАЛКАНСКОТО ПРВЕНСТВО
  Posted in: Вести, Спорт

  Нашите пет млади борачи не само што учествуваа туку и го освоија третото место во екипна конкуренција со Македонската репрезентација. Маријо Ананиев се закити со златен медал, Ристе Ставрев сребро, а Илија Атанасов беше бронзен. Овие наши борачи беа предводени од Горан Атанасов и Мијалче Ананиев. Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов оствари прием на […]

 • ИЗБОРНО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ „У20“ СЕ ОДРЖА ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Спорт

  На Државно Изборно првенство кое се одржа во саботата во Радовиш борачите на БК Бучим го освоија првото место во екипна конкуренција пред екипите на Балканец и Лирија… Овсоени 3 први места , 2 втори и 4 трети места: Мехмет Усеинов 1 место, Aрон Николов 1 место, Илија Атанасов 1 место, Михаило Илиев 2 место, […]

 • ТУРНИРОТ ВО ОДОБОЈКА ЗАВРШИ СО УСПЕХ НА РАБОТНИЧКИ И НИКОБ
  Posted in: Вести, Спорт

  Одбојкарите на Струмица Никоб го освоија победничкиот пехар во Купот на Македонија, шести пат во низа – кој годинава во машка и во женска конкуренција се одржа во Радовиш. Во машкото финале, актуелниот првак на Македонија славеше на дуелот со ГОК Борец со 3-0 во сетови (25-7, 25-23, 25-18) и на тој начин го освоија […]

 • ОСВОЕН ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА МАРИО ОД БК БУЧИМ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ ВО БУГАРИЈА
  Posted in: Вести, Спорт

  Марио Ананиев („Радовиш“) успеа да освои златен медал, а Зоран Шоров („Балканец“) и Анастасија Трајчева („Штип“) стигнаа до бронзата. Ананиев ја освои првата позицијата во категоријата 48 кг. (У15), пред Берке Ибрам („Дан Колов“, Елена), Доминик Олсон (САД) и Гроздан Петков („Осман Дуралиев, Исперих) Шоров беше третопласиран во категоријата 75 кг (У15), на првото место се најде Венелин Георгиев („Левски“, […]

Временска прогноза