Вести

 • ДЕНЕС Е СВЕТИ „АПОСТОЛ ТОМА“ – денот на Архитектите и Градежниците
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во личноста на неверниот Тома го видоа симболот на сомнежот во Христовото воскресение, зашто секое неверување на секој еден човек во крајна линија е неверување во Христовото подигање […]

 • РАДОВИШАНИ СЕ НА ВИСТИНСКАТА СТРАНА, РАДОВИШАНИ ЗАСЛУЖУВААТ ПОДОБРА ИДНИНА!
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Радовиш заслужува големи работи. На градот му се потребни нова енергија и свежи идеи. Гласајте За Градоначалник АЦО РИСТОВ За Радовиш, гласајте за Советничката листа За Радовиш на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Обнова на Македонија, носител Д-р. Моника Ристевска – ова го истакна кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Ацо Ристов во денешното негово обраќање. […]

 • МУЛТИЕТНИЧКАТА ИНТЕГРАЦИЈА – ТУРСКАТА ПАРТИЈА И ЕРДОГАН САРАЧ СО ПОДДРШКА ЗА КАНДИДАТОТ АЦО РИСТОВ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Уште еден доказ дека вистинскиот кандидат кој ги обединува и системски ке ги интегрира сите националности во Радовиш е Ацо Ристов.  Свое поздравно обраќање упати претседателот на Движењето за национално единство на Турците во Македонија, Г-дин Ердоган Сарач.  „За Радовиш потребна е многу поинтензивна интеграција на сите националности во севкупниот јавен и деловен живот. Во […]

 • ЗА ПОДОБРО УТРЕ ЗА ПОДОБРА ОПШТИНА – ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ ЗА ЗАЕДНИЧКА ИДНИНА!
  Posted in: Вести, Избори 2021

  За подобро утре за подобра општина, придружете ни се за заедничка иднина. Сакаме да успееме и ќе успееме, создади нова иднина бидејки Радовиш е за сите граѓани. Гласајте за Советничката листа За Радовиш на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Обнова на Македонија, гласајте за кандидатот за градоначалник Ацо Ристов – истакна носителот на советничката листа Д-р. Моника […]

 • ЗАВРШУВА КАМПАЊАТА – потоа настапува изборниот молк
  Posted in: Вести, Избори 2021

  На 17 октомври, на локалните избори, граѓаните на Македонија ќе ги избираат своите градоначалници и општински советници, за кои веруваат дека ќе ги исполнат ветувањата што ги даваат во изборната кампања. Ден претходно, во сабота, ќе гласаат припадниците на Армијата, старите и изнемоштени лица и притворениците и затворениците. Кај лицата позитивни на Ковид-19, самоизолираните и […]

 • II МЕЃУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ,,ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ”
  Posted in: Вести, Култура

  Викендот што измина во подареш беше одржан II-от Меѓународен фолклорен фестивал,,ЕСЕНСКИ ПЛОДОВИ”. Овој фестивал беше во организација на ФА Подарешани млади, а финансиран од помагатели-сограѓани од оваа населено место, и пријатели на ФА Подарешани – од организаторот истакнаа благодарност до сите што помогнаа во оваа организација на овој фестивал. Иако временските услови многу не беа […]

 • СТУДЕНО ВРЕМЕ СО ДОЖД И ВЕТЕР
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Во Македонија времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки […]

 • АКТИВНОСТИ ПО ПОВОД НЕДEЛАТА НА МЛАДИ, НА ВОЛОНТЕРИ ОД КЛУБ НА МЛАДИ ПРИ ООЦК РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  По повод Недeлата на млади, волонтери од Клуб на млади при ООЦК Радовиш заедно со волонтери од Клуб на млади ООЦК Карпош и Волонтерски Центар Скопје – Volunteers Centre Skopje на ден 08.10.2021 год и 11.10.2021 година го посетија колеџот Yahya Kemal College во Скопје, каде имаа можност да се дружат, да ги презентираат активностите […]

 • ПОВИСОКИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ДЕНЕСКА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемија 2,00 ден./литар, а малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија 2,50 ден./литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,630 денар/килограм, и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 42,761 ден./кг. Од […]

 • НИКОЛОСКИ: АЦО РИСТОВ ЌЕ БИДЕ НОВ ГРАДОНАЧАЛНИК НА РАДОВИШ, ТОЈ ПОКАЖАЛ ДЕКА ЗНАЕ ДА РЕАЛИЗИРА ПРОЕКТИ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  „ВМРО-ДПМНЕ ја има најдобрата програма за општина Радовиш и најдобрите кандидати и за градоначалник и за советници. Убеден сум во победа на локалните избори на 17-ти октомври. Сметам дека е извесно дека Ацо Ристов е новиот градоначалник на општина Радовиш. И повикувам на масовна, голема излезност со цел работата да се заврши уште во првиот […]

Временска прогноза