Вести

 • КУП НА МАКЕДОНИЈА: РК РАДОВИШ, ЗАЕДНО СО ШЕСНАЕСЕТТЕ ЕКИПИ КОИ ЌЕ БИДАТ ПОДЕЛЕНИ ВО ЧЕТИРИ ГРУПИ
  Posted in: Вести, Спорт

  Денеска во просториите на РФМ ќе се изврши ждрепката групна фаза во Купот на Македонија, во машка и женска конкуренција. Извлекувањето ќе биде од отворен карактер, од истото ќе се емитува live stream на YouTube каналот на Ракометната Федерација на Македонија. РК Радовиш е заедно со шеснаесетте екипи кои ќе бидат поделени во четири групи […]

 • ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА ВО СЕЛО КАЛАУЗЛИЈА
  Posted in: Вести, Хроника

  На 30.01.2023 во 12.30 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека околу 11.00 часот во село Калаузлија, радовишко, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.У.(53) и Џ.М.(37), двајцата од село Калаузлија. По целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поснесена соодветна пријава.   *фото Архива   Преземањето содржини и фотографии […]

 • СОВЕТОТ ЈА РАБОТЕШЕ 24 РЕДОВНА СЕДНИЦА
  Posted in: Вести, Радовиш

  Советот на Општина Радовиш вчера ја работеше својата 24 редовна седница, прва во оваа 2023 година. Пристуни беа сите советници кој се избрани во Советот на општина Радовиш, а се работеше со претходно донесено решение за Дневен ред од 37 точки. На почетокот Советниците имаа можност да поставуваат советнички прашања на нои одговор даде Градоначалникот […]

 • БРЗИНА ПОГОЛЕМА ОД ДОЗВОЛЕНАТА – САНКЦИОНИРАНИ 17 ВОЗАЧИ ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 29.01.2023 во периодот од 10.00 до 15.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената. Притоа, биле констатирани 71 пречекорување на брзината, од кои 26 на подрачје на Струмица, 17 на подрачје на Радовиш, 15 на подрачје на Валандово и 13 на подрачје на Гевгелија. Во 36 случаи […]

 • СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ-ЗА МНОГУ ГОДИНИ!
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Православните христијани денес го празнуват  Свети Атанасиј Велики, меѓу народот познат како Атанасовден, како и Свети Кирил Александровски. Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте… Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а […]

 • ДЕНЕСКА СЕ ЧЕСТВУВА ПРЕПОДОБЕН АНТОНИЈ ВЕЛИКИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 јануари. Денеска е Св. Антониј Велики. Свети Антониј е роден во Среден Египет, во 251 година. На 20-годишна возраст остана без родителите. Мораше да се грижи за останатото богатство и за својата помала сестра. Еден ден во црква ги слушна зборовите: Ако сакаш да бидеш совршен, оди […]

 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ЛЕНЧЕ „Ф’СТАКОТ“ КАПЕТАНКАТА
  Posted in: Вести, Култура

  Во просториите на Библиотеката „Браќа Миладиновци“ Радовиш се одржа промоција на книгата Ленче „Ф’стакот“ Капетанката од авторот Здравко Тумбовски. Пред присутните книгата беше промовирана од страна на Славчо Атанасов.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 • ГРАДОНАЧАЛНИКОТ РИСТОВ ДОДЕЛИ 26 СТИПЕНДИИ НА ТАЛЕНТИРАНИ УЧЕНИЦИ ВО ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Денеска во салата на Советот на општината, Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов на свечен начин ги додели договорите за стипендирање на најдобрите ученици воосновното и средното образование во Радовиш за учебната 2022/23 год. Оваа година се доделија вкупно 26 стипендии на талентирани ученици во општина Радовиш од кои: 16 (шеснаесет) стипендии на талентирани ученици […]

 • АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ ИЗВЕСТУВА
  Posted in: Вести, Магазин

  СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Слаби врнежи од снег, кои во моментов не преtставуваат проблем за одвивање на сообраќајот, бележиме на следниве патни правци: Тетово – Попова Шапка, Маврово, Стража и Крушево. ФРЕКВЕНЦИЈА : Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска […]

 • ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ НА СНЕГ ВО РАДОВИШКО И КОНЕЧКО
  Posted in: Вести, Магазин, Радовиш

  Денес ќе има повремени локални врнежи од дожд и снег во пониските, а на повисоките места и на планините снег. И утре со северен ветер ќе провејува слаб снег. Потоа ќе се задржи студено време, со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула, а услови за повремен снег ќе има во вторник. Во Радовиш […]

Временска прогноза