Вести

 • ВО РАДОВИШ „САЕМ НА КНИГИ“
  Posted in: Вести

  „САЕМ НА КНИГИ 2022“ Датум на одржување 16-20 мај 2022 година. Општинска народна библиотека „Браќа Миладиновци„ Радовиш Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови  

 • ЈАВЕН ПОВИК ЗА ИЗБОР НА ЧЛЕНОВИ ЗА ФОРМИРАЊЕ НА ЛОКАЛЕН МЛАДИНСКИ СОВЕТ
  Posted in: Вести

    Врз основа на член 17 и 18 од Законот за младинско учество и младински политики („Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 10/20), член 5 од Одлуката за измени и дополнувања на Статутарната одлука за основање на Локален младински совет бр. 08-826/1 од 31.05.2021 година („Службен гласник“ бр. 7/2021) и Одлуката за распишување на […]

 • ИСПЛАТЕНИ СУБВЕНЦИИТЕ ЗА ГРАДИНАРИТЕ
  Posted in: Вести

  Субвенции за градинарите – Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој  изврши исплата по основ директни плаќања по обработлива земјоделска површина за градинарско производство и цвеќе на отворено и во пластеници.   Станува збор за исплата кон 11.393 корисници кои при аплицирањето за финансиска поддршка од програмата за директни плаќања пријавиле земјоделски површини […]

 • НЕМА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА
  Posted in: Вести

  Владата донесе Одлуката за утврдување на бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во средните училишта. Со оваа одлука се утврдува дека бројот на наставните денови во тековната учебна година во средните училишта изнесува 146 наставни денови, односно дека нема продолжување на учебната година. Министрите во Владата ја разгледаа и усвоија Информацијата за потребата […]

 • РЕАЛИЗИРАНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА – 64 наши сограѓани одговорија на повикот за хуманост
  Posted in: Вести

  Во просториите на ОО Црвен крст Радовиш се реализираше крводарителска акција во соработка со Службата за трансфузиона медицина од Штип. 64 наши сограѓани одговорија на повикот за хуманост и дадоа свој придонес во мисијата за спасување животи. Kрводарителските акции се дел од целокупниот систем за обезбедување на навремена и безбедна крв во државата и тој […]

 • СОНЧЕВО И ТОПЛО СО МАЛА ДО УМЕРЕНА ЛОКАЛНА ОБЛАЧНОСТ, ВО ДЕНОВИТЕ ОД ВИКЕНДОТ ЌЕ ИМА ПОЈАВА НА НЕСТАБИЛНА ОБЛАЧНОСТ ПРОСЛЕДЕНА СО ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ
  Posted in: Вести

  Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7 Денес во попладневните часови претежно во планинските подрачја ќе има појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Потоа во следните два дена времето ќе биде стабилно и топло, […]

 • УСПЕШНА „ЕКО АКЦИЈА“ НА ЕЗЕРОТО МАНТОВО – околу 250 вреќи отпад собрани во акцијата
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Бројни излетници посебно за време викендите доаѓаат на рекреација покрај езерото кое се наоѓа во Општина Конче. Чистење на викенд-езерската населба покрај Мантово се одвиваше паралелно, со тоа што волонтерите од рудникот Боров Дол и општинската администрација во Конче го собираа отпадот од крајбрежјето на езерото Мантово, а нуркачката екипа од клубот за подводни дејности […]

 • ЈАВЕН КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА 15 СТИПЕНДИИ ЗА УПИС НА СТУДЕНТИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ЗА ТУРИЗАМ И МЕНАЏМЕНТ
  Posted in: Вести

  Врз основа на член 50 став 1 точка 16 од Законот за локална самоуправа (Сл.весник на РМ бр. 5/02), и врз основа на склучениот Меморандум за соработка бр. 09-823/1 помеѓу општина Радовиш и Универзитет за туризам и менаџмент во Скопје, Градоначалникот на општина Радовиш, распишува конкурс за 15 стипендии.   ЕЛС општина Радовиш и Универзитетот […]

 • 60 СТЕБЛА ОД РАСТЕНИЕТО КАНАБИС ПРОНАЈДЕНИ ВО ДВОРОТ НА ЛИЦЕ ОД ПОДАРЕШ
  Posted in: Вести, Хроника

  На 09.05.2022, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш, постапувајки по наредба на Основен суд Радовиш, извршиле претрес во домот и помошните простории на лице од село Подареш, радовишко. Притоа, во дворот пронашле и одзеле 60 стебла од растението канабис, за кои постои сомнение дека ги засадил и одгледувал неговиот син. За настанот бил […]

 • ЗАКАНИ КОН ВРАБОТЕНА ВО КАЗИНО ВО РАДОВИШ, ВО КОНЧЕ БИЛ НАРУШЕН ЈАВНИОТ РЕД И МИР СО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА
  Posted in: Вести, Хроника

  На 09.05.2022 во 04.00 часот во Полициската станица во Радовиш вработена пријавила дека во казино во Радовиш две лица со закани кон неа се обиделе да одземат пари од касата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.   На 08.05.2022 во 19.30 часот во Полициска станица Радовиш е пријавено дека во село Конче, радовишко, бил […]

Временска прогноза