Вести

 • КУП НА МАКЕДОНИЈА: ФК ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА ПРОТИВ ОХРИД
  Posted in: Вести, Спорт

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) вчера со жрепка ги одреди двојките за шеснаесетфиналето во националниот куп. ФК Детонит Плачковица ќе се соочи со Охрид во Охрид. Бранителот на трофејот Македонија ЃП, како и ланските полуфиналисти и финалисти – Струга Трим Лум, Шкендија и Силекс, натпреварите ќе ги почнат од осминафиналето.     КУП на Македонија, […]

 • ОДРЖАНА 34 СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Советот на Општина Радовиш вчера ја работеше својата редовна седница. Пристуни беа сите советници кој се избрани во Советот на општина Радовиш, а се работеше со претходно донесено решение за Дневен ред од 26 точки.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови    

 • ОД ПОДМЕТНАТ ПОЖАР ВО ОПАСНОСТ ДОВЕДЕН МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС „ИСУС“
  Posted in: Вести, Хроника

  Вечерта, помегу 28-ми и 29-ти, на големиот празник Голема Богородица, подметнат на повеќе локации огромен шумски пожар на тромеѓјето помегу месностите Восанци, Калугерица и Папавница. По огромна битка и со натчовечки напори на пожарникарите од ТППЕ Радовиш до раните утрински часови пожарот бил локализиран, со оваа интервенција бил заштитен манастирскиот комплекс “Исус„. ТППЕ Радовиш Преземањето […]

 • УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Денес 28. август, е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица Според црковното предание, Богородица го завршува својот живот тивко и мирно без никакви болести и страдања и по смртта на нејзиниот син Господ Исус Христос, таа честопати се молела заедно со апостолите Господ Бог да ја земе нејзината душа и да […]

 • РУДНИЦИТЕ „БУЧИМ“ И „БОРОВ ДОЛ“ СО СВЕЧЕНА ПРОГРАМА ЌЕ ГО ОДБЕЛЕЖУВА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ
  Posted in: Вести

  По повод 28 август, Денот на рударите, се организира свечена програма за чествувањето на празникот на македонските рудари. -Одбележувањето започнува на 28 август во кругот на рудниците со свечената церемонија за доделување на наградите на најдобрите рудари помеѓу двата празника, а главната прослава ќе биде вечерта во центарот на Радовиш со музички концерт на Каролина […]

 • ДЕН НА СВЕТИОТ МАЧЕНИК СПАСО РАДОВИШКИ
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Денеска се празнува Свети маченик Спасо Радовишки, пример за верност кон христијанската вера Овој светител се среќава со две имиња што кај народот создава забуна дека се работи за два светители. Еднаш се среќава како Спасо Радовишки, друг пат како Анастасиј Струмички. Во православниот календар македонскиот светец Спасе Радовишки има два празника: на 21 август […]

 • КАРОЛИНА ГОЧЕВА ЗА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ ЌЕ ГИ ЗАБАВУВА РАДВИШАНИ, СИТЕ ГОСТИ И ПОСЕТИТЕЛИ
  Posted in: Билборд, Вести, Радовиш

  На 28.08.2023 (понеделник) година, заедно со Каролина Гочева  ќе го прославиме “Денот на рударите”. Централната прослава ќе се одржи на платото пред Стоковна куќ, Радовиш под покровителство на рудниците Бучим и Боров Дол во соработка со општина Радовиш. Оваа година се подготвува вистинско музичко уживање за сите присутни и секако одлична забава и расположение Каролина […]

 • ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ.СПАСО РАДОВИШКИ.
  Posted in: Вести

  Почитувани, Традиционално и оваа година, општина Радовиш и Македонската православна црква, Брегалничка епархија – Храм Св.Троица, ќе го одбележат чествувањето на патронот и заштитник на градот – Св.Спасо Радовишки. За одбележување на празникот е предвидена следната,   П Р О Г Р А М А 18.08.2023 – Петок, Плоштад Св.Спасо Радовишки 17:00 час. Отварање на […]

 • ЗАПОЧНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „МЕДЕН РАДОВИШ“… И ДЕНЕСКА НА ПЛОШТАДОТ ВО РАДОВИШ „ЗДРАВИ ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОДИ“…
  Posted in: Вести

  Со богата програмска содржина вчера на Плоштадот Св. Спасо радовишки започна овоодишната манифестацијата „МЕДЕН РАДОВИШ“. Настанот имаше чест да го отворат Градоначалниците на Општините Радовиш и Конче, г-дин Ацо Ристов и г-дин Златко Ристов, од каде што се и учесниците на манифестацијата.  „МЕДЕН РАДОВИШ“- манифестација на која пријавените излагачи во периодот од 18,19 и 20 […]

 • ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО
  Posted in: Вести, Традиција, обичаи и култура

  Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква, но тој и со поголемиот број обичаи и верувања има значајно место во животот на нашиот народ, така што во целокупното празнување на овој празник следиме повеќе слоеви на народната култура. Празникот Преображение на Господ Исус Христос се слави секоја година на 19 август, односно […]

Временска прогноза