Вести

 • (Видео) АНКЕТА: ГРАЃАНИТЕ НА РАДОВИШ СЕ ПРОТИВ ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА СТАРОСНАТА ГРАНИЦА ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ
  Posted in: Вести

  ТВ КОБРА – прилог: Граѓаните на Радовиш се против зголемувањето на старосната граница за пензионирање …. Граѓаните се против зголемувањето на старосната граница за пензионирање Граѓаните се против зголемувањето на старосната граница за пензионирање Posted by Televizija Kobra on Friday, 23 February 2018

 • ИЗГОРЕ МАГАЦИН И РАБОТИЛНИЦА ВО СУЛДУРЦИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Изгореа вилушкари, автомобил и други предмети во магацин во Сулдурци На 21/22 февруари во временскиот период од 20 до 7 часот во радовишкото село Сулдурци во магацин на фирма, од засега непознати причини избувнал пожар. Од пожарот биле опожарени магацинот со дел од покривната конструкција, два рачни вилушкари, електронска вага, семенски материјал, кутии со разновидна стока […]

 • ПЛАНИНАРИ ОД РАДОВИШ И ОВАА ГОДИНА НА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ ПЛАНИНАРСКИ МАРШ ВО ЧЕСТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Дванаесет планинари од Струмица, Радовиш и Гевгелија по тринаесетти пат ќе маршираат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски. Маршрутата долга 200 километри ја почнаа пред споменикот „Македонија“ во Струмица, подигнат во чест на Трајковски. Тие на 26 овој месец треба да пристигнат на гробот на вториот македонски претседател на гробиштата Бутел во […]

 • (фото) ГРАДЕЊЕ НА СПОРТСКАТА САЛА ВО РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Времеплов, Радовишка околија

  Спортска сала Радовиш, или подоцна СРЦ „25 мај“ како проект е започнат во далечната 1976 година, а пуштен во употреба во 1985 година, инвеститор на овој објект е СИЗ за физичка култура Радовиш, а дел од средтвата биле обезбедени од месниот самопридонес од граѓаните.  

 • ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ИЗДАВАЊЕ ВОЗАЧКИ ДОВОЛИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Нови измени во законот за безбедност на сообраќајот МВР соопшти дека се влезени во сила измените во Законот за безбедност во сообраќај, со кои деца, како што стои во законот, со наполнети 17, а не како досега 16 години, ќе се стекнат со право да управуваат моторно возило. Се зголемува старосната граница после која се […]

 • ,,ИНКУБАТОР ЗА МЛАДИНСКО ОРГАНИЗИРАЊЕ” – ОТВОРЕН ПОВИК ЗА УЧЕСТВО ВО ПРОЕКТОТ
  Posted in: Вести, Информатор

  ,,Инкубатор за младинско организирање” О Т В О Р Е Н   П О В И К Здружението Лидери за едукација, активизам и развој – ЛЕАД од Скопје, со задоволство го објавува овој отворен повик за учество во проектот ,,Инкубатор за младинско организирање”, кој ќе се спроведува во општините Радовиш и Пробиштип. Преку овој отворен повик ЛЕАД ќе […]

 • РАДОВИШАНЕЦ УКРАЛ ЦРКОВЕН СЕФ ОД ЦРКВА ВО СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  РАДОВИШАНЕЦ УКРАЛ ЦРКОВЕН СЕФ ОД „СВЕТИ 15 ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“ Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против  Н.Н (39) од Радовиш, поради постоење на  основано сомневање дека пријавениот сторил кривичното дело „Тешка Кражба“  по чл.236 а в.в 19 од КЗ на РМ. – пренесува порталот на ТВ Вис.  Имено, […]

 • ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОНЗУЛОВ РЕАЛИЗИРАШЕ ПОСЕТА НА ТУРЦИЈА И ЗБРАТИМЕНАТА ОПШТИНИ ЧИНАРЏИК
  Posted in: Вести, Репортажа

  Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов минатата недела беше во посета на Република Турција и збратимената општина Чинарџик. Оваа тридневна посета беше заедничка реализирана со Градоначалниците на општините Конче и Василево, заедно со делегации и претставници од овие општини. Градоначалникот Герасим Конзулов имаше средби Градоначалникот на општина Чинарџик, Авни Курт,  со Градоначалникот на општина Ташкопру, […]

 • ГАЗЕЛИТЕ  СО ДВЕ НАГРАДИ ОД „СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ“
  Posted in: Вести, Македонија, Репортажа

  Престижниот британскиот таблоид Daily Mail исто така објави фотографија од Газелите како и сторија за древните антички карневали во која е опишан ,,Македонскиот карневал во Струмица “- тримерските обичаи и карневалското ,,лудило” во Струмица за време на карневал. Традиционално единаесета година по ред Студиото за модерен балет ГАЗЕЛИ од Радовиш е учесник на Меѓународниот Струмички […]

Временска прогноза