Вести

 • НАФТАТА И БЕНЗИНОТ СКОРО ИЗЕДНАЧЕНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  Бензините од вчера поевтини за четири денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 63 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 65 денари. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) чини 61 денар, а екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)  49,5 денари. За 3,307 денари […]

 • АЛПИНИСТИЧКА АКЦИЈА ВО ВРАЦА, БУГАРИЈА – Учество на членови од АК Плоча и АК Матка
  Posted in: Вести, Репортажа, Спорт

  Репортажа Од 23 до 25 Ноември се реализираше алпинистичка акција на Македонската алпинистичка федерација во соседна Бугарија при која што беа реализирани качувања во локалитетите Враца и Лакатник. Акцијата е дел од програмата за работа на МАФ за 2018 година и истата е подржана од Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија. Во акцијата […]

 • ОДРЖАНА ПРОМОЦИЈА НА ПРОЕКТОТ „ЕКО-ДРР“ ОД „JICA“ ОД ЈАПОНИЈА
  Posted in: Вести

  Вчера се одржа промоцијата на Проектот за градење на капацитети за еко – системско базирано намалување на ризиците од катастрофи (Еко–ДРР) преку одржливо стопанисување на шумите. Во овој проект, кој се реализира преку Балканската канцеларија на меѓународната агенција за развој и соработка од JICA од Јапонија а во соработка со Центарот за управување со кризи […]

 • ТУРНИР „ЗОНСКАТА ЛИГА ВО ОДБОЈКА“
  Posted in: Вести, Спорт

  Денес во спортската сала на ООУ „Крсте Петков Мисирков“ во Радовиш се одигра првиот турнир на „Зонската Лига во Одбојка“ за основни училишта во машка конкуренција на зона „Струмица“. Резултати: ОУ Коста Рацин – Подареш – ОУ Гоце Делчев – Василево 2 – 0 ОУ Димитар Влахов – Штип – ОУ Коста Рацин Подареш 2 – 1 […]

 • НОВА КОМУНАЛНА ОПРЕМА ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ХИГИЕНАТА ВО РАДОВИШ И НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА
  Posted in: Вести

  ЈП “Плаваја“  ги информира граѓаните дека претпријатието со сопствени средства, после многу години, изврши набавка на нова комунална опрема: 10 пластични, 80 метални контејнери и 1000 канти за отпад со волумен од 120 литри со што значително ќе се подобри хигиената во градот и населените места. Исто така почнаа да пристигнуваат првите контејнери. Во следниот […]

 • ЖФК ПЛАЧКОВИЦА ЈА ЗАВРШУВА ПРВАТА ПОЛУСЕЗОНА
  Posted in: Вести, Спорт

  Женскиот фудбалски клуб Плачковица ја заокружи првата полусезона со денешниот натпревар последен на домашен терен против екипата на ЖФК Речица од Куманово. Нашите девојки ги очекува уште едно гостување во Дојран на ЖФК Истатов, и Куп натпреварот во Велес. Во денешниот натпревар нашиот клуб беше поразен, но се гледа напредокот на нашите фудбалерки. На суденото […]

 • ППК РАДОВИШ ЕСЕНСКИ ШАМПИОНИ ВО ПРВАТА ЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Денес екипата на Пинг Понгарскиот клуб ,,Радовиш” гостуваше во Кочани кај истоимениот Пингпонгарски клуб и забележа убедлива победа со резултат од 4:0, воедно кое и претставуваше и шлаг на есенскиот дел од сезоната 2018/2019 каде се сретнаа двете непоразени екипи до оваа коло. Нашата екипа покажа дека има квалитет во играчкиот кадар за да нашите […]

 • ЗЕМЈОТРЕС ВО РАДОВИШ СО ЕПИЦЕНТАР ВО ВАЛАНДОВО
  Posted in: Вести, Репортажа

  Јак земјотрес со епицентар на подрачјето на Валандово, а истиот е почувствуван и во Радовиш. Од силината на земјотресот во Радовиш има настанати материјални штети кај одредени објекти, прекин на електричната енергија, дефекти на водоводната мрежа и настанати пожари“ – Оваа беше сценариото од „Показно-тактичката вежба-Радовиш 2018“ која вчерa се одржа во Радовиш.   „Показно-тактичката […]

 • ПРОМОТИВЕН НАСТАН ОД ПРОЕКТОТ „ЕКОСИСТЕМСКИ-БАЗИРАНИ РЕШЕНИЈА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИЦИ ОД КАТАСТРОФИ“
  Posted in: Вести, Информатор

  Во понеделник во Центарот за култура со почеток од 11.00 часот, ќе се одржи промотивен настан од проектот наречен ‘Екосистемски-базирани решенија за намалување на ризици од катастрофи“. Инаку проектот наречен ‘Екосистемски-базирани решенија за намалување на ризици од катастрофи‘, насочен е кон намалување на ризици од природни непогоди, пред се поројни поплави, свлечишта, ерозии на земјиште и […]

 • ФК ПЛАЧКОВИЦА ДО УШТЕ ЕДНА ЗНАЧАЈНА ПОБЕДА
  Posted in: Вести

  ФК Плачковица денес во последното коло од есенскиот дел на првенството оствари уште една значајна победа против екипата на ФК Партизан од Обршани, со резултат 2-0. Нашите фудбалери денес не им дозволија на гостите да приредат изненадување.  Резултатот беше отворен уште на почетокот од натпреварот и до крајот на првото полувреме ФК Плачковица имаше 2-0, […]

Временска прогноза