Вести

 • ВЕЧЕРВА СЕ СЛУЧИ ТЕШКА СООБРАЌАЈКА КАЈ ДАМЈАН-СООБРАЌАЈОТ БЕШЕ ПРЕНАСОЧЕН
  Posted in: Вести

  Во 19 часот и 40 минути на магистралниот пат Радовиш-Штип, кај селото Дамјан се случила сообраќајка. Поради сообраќајната незгода сообраќајот беше пренасочен преку стариот пат од 19:40 часот до 21:40 часот. Од АМСМ информираат дека сообраќајот на магистралниот пат Радовиш-Штип кај селото Дамјан е нормализиран. Се очекуваат детали за несреќата.        

 • 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА 50 ЗЕМЈОДЕЛЦИ ОД РАДОВИШКО-СТРУМИЧКИОТ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Македонија

  Нови 250.000 евра во грантови ќе бидат доделени на 50 земјоделци од Струмичкиот и Радовишкиот Регион како поддршка во воведувањето модерни агроеколошки мерки во производството на овошје и зеленчук. Овој циклус на грантови, трет по ред во регионот, го најавија регионалната директорка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) за Европа и Централна Азија, […]

 • БЛАГОДАРНОСТ ДО КРВОДАРИТЕЛИТЕ СО 10 ДАРУВАЊА НА КРВ
  Posted in: Вести, Радовиш

  Црвен крст-Општинска организација Радовиш го одбележа Денот на основањето на Црвен Крст и Денот на крводарителите. Меѓународното движење на Црвениот крст е настанато како резултат на желбата да им се помогне и тоа без било каква пристрасност, како и да го спречи и олесни човековото страдање секогаш кога е тоа можно. Црвениот крст е отворена […]

 • ОДИГРАНО 19 КОЛО ОД ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Вчера беше одиграно 19 коло од Втората фудбалска лига (Исток) каде што нашите второлигаши имаа тешки натпревари и гостувања кај лидерот на табелата ФК Борец, и второпласираната ФК Тиквеш. ФК Детонит гостуваше во Велес на лидерот ФК Борец, каде што натпреварот беше одигран со повеќе младински фудбалери, во еден дуел со веќе заверениот нов прволигаш […]

 • НОВИ РОВОКОПАЧИ ЗА ОПШТИНИТЕ РАДОВИШ И КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Радовиш

  Обезбеден од проектот на ЕУ за развој на руралната инфраструктура На општина Радовиш и општина Конче и е доделен ровокопач во рамките на проектот „Набавка на универзални ровокопачи-натоварувачи за потребите на руралните општини“.  Истиот заеднички ќе го користи со општините Конче и Карбинци. На барање на Владата, Европската Унија обезбеди 15,5 милиони евра за развој […]

 • ВЧЕРА БЕШЕ ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „РАСТЕМЕ СО БАЈКИТЕ НА АНДЕРСЕН“
  Posted in: Вести, Култура

  Во рамките на јубилејот „1000 години Радовиш“ и програмата којашто општината ја организира за таа цел вчера, во Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ се одржа манифестацијата „Растеме со бајките на Андерсен“ на која преку работилница, раскажување на бајките од данскиот поет Ханс Кристијан Андерсен и други активности со дечињата од детската градинка и ученици од […]

 • ЗАПОЧНУВА ТРЕТИОТ КРУГ НАТПРЕВАРУВАЊЕ ОД ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА
  Posted in: Вести, Спорт

  Нашите второлигаши утре го започнуваат третиот круг натпреварување во Втората фудбалска лига (Исток). ФК Детонит гостува во Велес кај лидерот на табелата ФК Борец, и како што најавуваат од стручниот штаб, мотивирни и во полна кондициона спремност утре ќе атакуваат на посакуваните бодови. ФК Плачковица исто така гостува оваа коло и тоа во Кавадарци на […]

 • ОД ВЕЧЕРВА ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА
  Posted in: Вести, Македонија

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 до три денари за литар, а цената на дизел горивата се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,39, односно за 2,09 отсто.   […]

 • УСПЕСИ НА ГИМНАСТИЧАРИТЕ ОД ООУ “НИКОЛА КАРЕВ“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО
  Posted in: Вести, Спорт

  Гимнастичарите од ООУ „Никола Карев“ на Државното првенство во Гимнастика во Велес кој се одржа во петокот постигнаа одлични резулати. Инаку овие ученици кој ментор им е Професор Живко Андонов кој неуморно со голем труд го обновува овој прекрасен спорт, ги постигнаа следните резултати. 1. Мерт Лиман 4 одд.- III место, 2. Никола Прастов 8 одд. […]

 • ОПШТИНА РАДОВИШ СО АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ – „ДА НЕ СЕ ПАЛИ ОГАН НА ОТВОРЕН ПРОСТОР И НА НЕОБЕЗБЕДЕНИ МЕСТА“
  Posted in: Вести

                Територијата на нашата држава се соочува со зачестеност на полски и шумски пожари кои се помогнати од зголемувањето на температурите и сушниот период, а човечкиот фактор е посочен како причинител на истите, кои освен што ја загрозуват животната средина се закануваат и по животот на граѓаните. Општина Радовиш […]

Временска прогноза