Избори 2020

 • НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ЕЛЕКТРОНСКИОТ ВНЕС НА ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Коалицијата „Можеме“ 46 пратеници, коалицијата „Обнова“ 44 пратеници,  ДУИ 15 пратеници, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12 пратеници, Левица 1, ДПА еден, според неофицијалната симулација на Државната изборна комисија.   Врз база на обработени податоци од 93,96 отсто од избирачките места, како што соопшти Државната изборна комисија (ДИК), коалицијата, предводена од СДСМ, освоила 36,12 отсто […]

 • ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ – Гласање во три дена, а изборниот ден со два часа повеќе за гласање
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Претстојните избори и гласањето, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Согласно протоколите на Комисијата за заразни болести кои предвидуваат мерки на заштита на избирачките места, за луѓето кои го спреведуваат гласањето, како и за гласачите. ДИК организираше симулација на […]

 • УПАТСТВО ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ И ГЛАСАЊЕ НА ЛИЦАТА ВО ИЗЛОЛАЦИЈА ИЛИ ПОЗИТИВЕН ТЕСТ ОД „КОВИД 19“
  Posted in: Вести, Избори 2020

  За Предвремените парламентарни избори 2020 година, ќе можат да го остварат правото на глас и лицата кои се позитивни на Ковид19 или се на домашна изолација. Пријавувањето за гласање на овие лица може да се направи до 8 јули 2020 година. Овие лица ќе гласаат на 13 јули 2020 година. За начинот на пријавување и […]

 • ПРАВО НА ГЛАС ЗА 1.814.263 ГРАЃАНИ- Заклучен Избирачкиот список
  Posted in: Вести, Избори 2020

  ДИК денес го заклучи Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Право на глас на изборите ќе имаат еден милион 814 илјади и 263 гласачи. Изводите се утрврдени на Избирачкиот список се запишани еден милион 729 илјади и 189 лица. Лица кои се иселиле или работат во странство во посебните избирачки изводи се […]

 • МИЦКОСКИ ДЕНЕС ГО ПОСЕТИ КОНЧЕ И РАДОВИШ -Македонија мора да си ја исправиме!
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски денес го посети Конче и Радовиш при што ја промовираше Програмата пред граѓаните на овие места. „Ги посетивме Конче и Радовиш. Се обврзавме на чесна и честита работа. Се обврзавме на обнова која ќе ја донесеме после 15 јули. Македонија мора да си ја исправиме!“ – истакна Христијан Мицкоски.   Преземањето […]

 • ЗАЕВ ВО РАДОВИШ НА СРЕДБА СО БИЗНИСМЕНИ – Обезбедуваме поголема поддршка за стопанството
  Posted in: Вести, Избори 2020, Оригинални текстови

  Претседателот на СДСМ Заев денеска во Радовиш се сретна со угостители, транспортери и градежни компании од Радовиш, каде разговараше за актуелната економска состојба, справувањето со последиците од коронакризата како и за решенијата кои се дел од Програмата на СДСМ и коалицијата „Можеме“ а кои обезбедуваат брза трансформација на македонската економија.  Заев се осврна и на […]

 • ЧЕТИРИ ЛОКАЦИИ ВО РАДОВИШ И МЕСТА ЗА ИСТАКНУВАЊЕ ПЛАКАТИ БЕЗ НАДОМЕСТ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Општина Радовиш ги известува  сите политички партии кои ќе учествуваат на Парламентарните избори 2020 во ИЕ4 дека можат да истакнуваат плакати без надомест на следните места: – ѕид на ул. „Ана Поцкова“ – ѕид на ул. „Михајло Апостолски“ – ѕид на ул. „Плачковица“ и „Шаин Маале“ – ѕид на ул. „Коџа Баир“ Обележувањето е извршено […]

 • ДИК: ЗАДОЛЖИТЕЛНИ ПРЕПОРАКИ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА ВО ТЕКОТ НА ИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС
  Posted in: Вести, Избори 2020

  На 72-та седница на Државната изборна комисија, која се одржа на 28 јуни 2020 година, беа разгледани поднесените приговори за предвремено започната изборна кампања од Коалицијата „Можеме“ и ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ и истите беа едногласно отфрлени, поради тоа што не ги исполнуваат законските услови од член 69а од Изборниот законик. Поради важноста […]

 • МИЦКОСКИ ДЕНЕС ВО КОНЧЕ И РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го посети Конче во 17:00 часот, Радовиш во 18:30 часот, Струмица во 20:30 часот, преку овие посети ќе оствари средби и ќе ја промовира програмата пред граѓаните. Во Радовиш средбата ќе се одржи на Плоштадот Св. Спасо Радовишки.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате […]

 • ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК КОНЕЧЕН ВО СРЕДА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Среда се затвара избирачкиот список и во него ќе бидат нешто повеќе од 1.814.000 граѓани, изјави денес претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски. Бројката на гласачи ќе се знае в среда, а потоа списокот ќе се генерира и ќе биде предаден на печатење, рече Деркоски, и додаде дека избирачкиот список континуирано се чисти и […]

Временска прогноза