Вести

 • АПЕЛ И СООПШТЕНИЕ ЗА БЕЗДОМНИТЕ КУЧИЊА
  Posted in: Вести

  Општина Радовиш излезе со соопштение за бездомните кучиња во градот. Соопштението објавено на страницата на општината гласи: Согласно Законот за заштита и благосостојба на животните Општина Радовиш е надлежна да врши собирање на бездомните кучиња, односно нерегистрирани кучиња и регистрирани кучиња доколку ги затекнат на јавни површини без присуство на сопственикот и привремено да ги […]

 • ЕУ го одобри укинување на летното и зимското сметање на времето
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за укинување на летното и зимското сметање на времето, но конечната одлука за тоа треба да ја донесе Европската комисија. Европратениците бараат Европската комисија да го поддржи ваквиот предлог, која досега се залагаше за задржување на сезонското сметање на времето. – Многу сум задоволен што по неколку години дискусии […]

 • ПРЕТСТАВНИЦИ ОД „ДЛУР РАДА“ РАДОВИШ ИМАА СРЕДБА СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОНЗУЛОВ
  Posted in: Вести

  Денес, преставници од Организациониот одбор на колонијата заедно со претседателот на „ДЛУР Рада“ Радовиш Душан Коцев беа во кабинетот на градоначалникот Герасим Конзулов, каде што предадоа дел од сликите, коишто согласно правилникот на „ДЛУР“ и колонијата и припаѓаат на општина Радовиш како генерален покровител на колонијата.   Градоначалникот срдечно му се заблагодари на претседателот на […]

 • РК РАДОВИШ ЗАПОЧНА СО УПИС НА МЛАДИ ИГРАЧИ
  Posted in: Вести, Соопштение, Оглас, Известување, Спорт

  РК Радовиш започнува со упис на нови млади играчи, од 9 години до 14 години. Сите заинтересирани момчиња и девојчиња, уписот може да го направат, секој ден од понеделник – петок, од 18:00 до 20:00 часот, во просториите на РК Радовиш, лоцирани во СРЦ “25 Мај” од 05.02.2018 (понеделник) до 05.03.2018 година (понеделник). Биди дел […]

 • ФК ДЕТОНИТ ЈУНИОР СО КОНТРОЛЕН ПРОТИВ ФК БРЕГАЛНИЦА ШТИП
  Posted in: Вести, Соопштение, Оглас, Известување, Спорт

  ФК Детонит Јуниор активно се подготвува за пролетниот дел од првенството во 3-тата лига југоисток. Сабота 03.02.2018 во 13:00 часот стадион Сутлак, Штип ќе го одигра првиот пријателски натпревар против второлигашот ФК Брегалница од Штип.

 • КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Информатор, Конче, Магазин

  Почитувани граѓани, На ден 06.02.2018 година (Вторник) од 10.00 до 14:00 часот, Општинската организација на Црвен крст Радовиш заедно со Институтот за трансфузиона медицина Штип организира акција за дарување на крв. Акцијата ќе се одвива во просториите на Општина Конче. Ве очекуваме Факти за крводарувањето: -Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно. -Крводарител може […]

 • МВР ИНФОРМИРА: ВО СООБРАЌАЈНАТА НЕСРЕЌА КАЈ РАДОВИШ УЧЕСТВУВАЛЕ ПЕТ ВОЗИЛА
  Posted in: Вести

  На магистралниот пат Струмица-Радовиш вчера во 18,50 часот се случила сообраќајна незгода во која учествувале пет возила, информира МВР.   Во незгодата учествувале патничко моторно возило “БМВ“ со скопски регистарски ознаки управувано од Т.Г.(48) од Скопје, товарно моторно возило “Ивеко“ со струмички ознаки, сопственост на ДООЕЛ “Жикол” од Струмица управувано од В.В.(54) од село Сушево, струмичко […]

 • ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА UNICEF ВО МАКЕДОНИЈА, БЕНЏАМИН ПЕРКС ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести

  Градоначалникот Герасим Конзулов денес оствари средба со високиот претставник од канцеларијата на UNICEF во Скопје г-дин Бенџамин Перкс кој заедно со дел од својот тим и Регионалниот координатор за Ран детски Развој, Василка Брендова и Претседателот на Советот Коле Чаракчиев ги посетија центрите за Ран детски развој во градот Радовиш и Подареш.  Бенџамин Перкс и […]

 • РАДОВИШ ДОБИ -ЕКОЛОШКА СТАНИЦА ЗА ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД
  Posted in: Вести, Македонија

  Општина Радовиш  потпиша договор  за меѓусебна соработка со „Елколект“ од Скопје – лиценциран колективен постапувач со отпадна електрична и електронска опрема и отпадни батерии и акомулатори кој е во согласност со Законот за управување на електричен и електронски отпад. Со ова, општина Радовиш доби донација од 1 еколошка станица. 4 матални корпи за отпад од електрична […]

 • ГОЛЕМА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ РАДОВИШ-СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  Голема сообраќајна несреќа на патот Струмица-Радовиш се случи вечерва околу 19:00 часот. Повеќе од 15 лица се вклучени во несреќата, 6 автомобили и едно товарно возило јавува Струмица Денес. Сообраќајната несреќа ја предизвикало возилото со марка BMW раскажуваат очевидци. Нема загинати, но има повеќе повредени. Подолу на фотографиите се дел од возилата кои учествуваа во […]

Временска прогноза