Времеплов

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 19 МАЈ …
  Posted in: Времеплов

  1536.- Отсечена и била главата на Ана Болен, втората жена на англискиот крал Хенри Осми, четири дена откако судот „востановил“ дека е виновна за прељуба и инцест. 1649.- За првпат бил употребен називот „Комонвелт“, со кој Оливер Кромвел ја означил англиската република. На империјалната конференција во 1926 година бил усвоен називот „Комонвелт нација“, кој од 1931 година […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 16 МАЈ …
  Posted in: Времеплов

  1532.- Шпанскиот освојувач Франциско Писаро со мала група војници пристигнал на северниот брег во Перу. Една година подоцна ја освоил земјата и брутално ја задушил буната на Инките на самиот почеток. 1703.- Умрел францускиот писател Шарл Перо, автор на збирката бајки „Вилински приказни“, во која се познатите бајки „Мачорот во чизми“, „Црвенкапа“ и „Заспаната убавица“. 1703.- На брегот […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 26 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1620.- Стотина населеници, исклучени од верски нетолерантната Англија, пристигнаа со бродот „Мејфлауер“ во Америка и ја основаа населбата Плимут. Тоа беше почеток на поинтензивното населување на северноамериканскиот континент. 1734.- Роден е англискиот сликар Џорџ Ромни, еден од најголемите европски портретисти на 18. век. Сликал историски композиции. 1792.- Роден е англискиот пронаоѓач и математичар Чарлс Бебиџ, „татко“ на модерниот […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 17 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

    1531.–Папата Клемент VII нареди во португалската престолнина Лисабон да отпочне инквизицијата. 1538.- Папата Павле III го исклучи од римокатоличката црква англискиот крал Хенри VIII кој претходно себеси се прогласи за поглавар на Англиканската црква. 1778.- Роден е англискиот хемичар Хамфри Дејви, претседател на Кралското друштво во Лондон, кој со помош на електролиза прво го добил натриумот, а […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де Нотр-Дам, познат како Нострадамус, личен лекар на францускиот крал Шарл IX, познат по своите предвидувања за иднината. Ја напишал книгата „Пророштва“ во која, најчесто на заобиколен и нејасен начин, ги предвидува случувањата во иднината. 1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој ја подигнал прочуената опсерваторија „Уранијенбург“ на островот Хвен од […]

 • 50 ГОДИНИ ПОСЛЕ ПОСЕТАТА НА МЕСЕЧИНАТА
  Posted in: Вести, Времеплов

  Денешниот ден е многу значаен за човештото и за неговата трка за истражување на вселената, бидејќи токму на овој датум пред 50 години последен пат луѓето зачекорија на површината на Месечината. Сите знаат дека Нил Армстронг и Баз Олдрин се првите луѓе кои стапнаа на Месечината и тие ја понесоа сета слава, но голем дел […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 12 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1642.- Холандскиот морепловец Абел Тасман го открил островот Нов Зеланд, кој се наоѓа во југозападниот дел на Тихиот Океан, југоисточно од Австралија. Британска колонија е од 1841 година, а британски доминион е од 1907 година, кога влегол во составот на Британската заедница на народите на независна држава. 1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски писател, еден […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 08 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  65 п.н.е.- Роден е Хорациј, најголем римски лирски поет, кој повеќе од сите други грчки или римски поети се одликува со различности во својот поетски израз. Во текот на престојот во Атина подробно ги запознал грчката култура, филозофија и уметност. Дела: „Сатири“, „Песни“ или „Оди“, „Писма“. 883.- Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската литература и […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 07 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар, филозоф и писател Марк Тулиј Цицерон, најголемиот стилист во римската поезија. Беше републиканец, противник на Јулиј Цезар и Марк Антонио. По убиството на Цезар во 44 година п.н.е. е уапсен, а поради серијата напади врз Антонио е убиен. Неговата мисла искажана во делото „За должностите“: “Summum ius summa iniuria” („Најмногу […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 05 ДЕКЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1560.- Умре францускиот крал Франсоа Втори, кој владееше само една година. Го наследи брат му Шарл Деветти, во чие владеење започнаа верските војни помеѓу римокатолиците и хугенотите. 1791.- Во Виена умре Волфганг Амадеус Моцарт, голем австриски композитор, автор на повеќе музички дела со кои остави печат на совршенството и на неповторливиот личен израз. На денот на погребот […]

Временска прогноза