Избори 2021

 • ИЗВРШЕНО ПРИМОПРЕДАВАЊЕ НА ФУНКЦИЈАТА ГРАДОНАЧАЛНИК
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  Извршено примопредавање на функцијата Градоначалник од страна на претходниот Герасим Конзулов на новоизбраниот Ацо Ристов. Денеска во кабинетот на Градоначалникот на општина Радовиш беше извршено примопредавање на функцијата Градоначалник. Оваа процедура денес беше формална, поради оправдано отсуството изминатите денови на Конзулов. Во пријатна атмосфера Конзулов му посака успешна работа со цел подобрување на животот на […]

 • ОПШТИНА КОНЧЕ СО НОВ ГРАДОНАЧАЛНИК, ЗЛАТКО РИСТОВ ДЕНЕС ГО ДОБИ МАНДАТОТ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Златко Ристов денеска на свечена церемонија го доби официјално мандатот од страна на ОИК Конче.  Заблагодарувајки им се за подршката на сите граѓани, Ристов истакна дека активностите за превидените проекти од програмата ќе започнат да се одвиваат веќе од утрешниот ден. Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 • ВРАЧЕН МАНДАТОТ НА АЦО РИСТОВ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНА РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Претседателката на Општинската изборна комисија Вера Димитриева денеска го врачи мандатот на Ацо Ристов новиот градоначалник на општина Радовиш. Градоначалникот Ристов им се заблагодари на сите граѓани на општина Радовиш, за поддршката и мирните, фер и демократски избори. Ацо Ристов во Радовиш стана градоначалник со 2672 гласа разлика пред неговиот против кандидат Коле Чаракчиев од […]

 • БРЗИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ ЗА СПАС НА ДРЖАВАТА
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Брзи предвремени избори за спас на државата бара лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Смета дека е неопходна оставка на целиот владин кабинет, а не само на премиерот Заев. Новото парламентарно мнозинство кое го најавуваше пред изборите, Мицкоски вели дека нема да ја донесе неопходната енергија за реформите. Брзите избори сепак би се организирале во договор со ДИК […]

 • ОБЈАВЕНИ КОНЕЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД ВТОРИОТ ИЗБОРЕН КРУГ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Според информациите од Државната изборна комисија во вториот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 35 општини, во 9 има приговори, а во Дебар вториот круг ќе се одржи на 14 ноември. Александар Даштевски, претседателот на ДИК, информира дека со изгласување на предлог заклучокот за известување за конечност на резултати од гласањето за избор […]

 • ОБРАЌАЊЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ АЦО РИСТОВ “РАДОВИШ Е ГРАД НА СИТЕ ГРАЃАНИ. СЕКОЕ МЕСТО, СЕКОЈ ГРАЃАНИН ЗАСЛУЖУВА ПОЧИТ.“
  Posted in: Вести, Избори 2021, Радовиш

  Новиот градоначалник Ацо Ристов им се заблагодари на граѓаните за поддршката истакнувајки дека големата и недвосмислена поддршка го прави горд, но истовремено носи и огромна одговорност и обврска. Во интегралниот текст од обраќањето се вели:   Почитувани сограѓани, драги радовишани ! Дозволете ми од мое лично име да упатам огромна благодарност до сите граѓани кои […]

 • РИСТОВ СО 2672 ГЛАСА РАЗЛИКА НОВ ГРАДОНАЧАЛНИК НА РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Официјално ДИК вчера ги соопшти првичните сеуште неофицијални резултати, Ацо Ристов во Радовиш стана градоначалник со 2672 гласа разлика пред неговиот против кандидат Коле Чаракчиев од СДСМ, или вкупно освоено 58,70%, додека Чаракчиев има 37,71%. Или вкупно 2672 гласа разлика. Резултати ДИК Излезеноста на гласачите Неофицијалните резултати од страна на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ беа […]

 • СООПШТЕНИ ПРВИЧНИТЕ ОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ВТОРИОТ КРУГ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Државната изборна комисија (ДИК) денеска на прес-конференција ги соопшти првичните официјални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Скопје и 43 општини во земјава добија градоначалници. Првичните официјални резултати, како што информира претседателот на Комисијата Александар Даштевски, се врз основа на записниците што општинските изборни комисии ги доставиле до ДИК Согласно објавените првични […]

 • ИЗБОРИТЕ ОЦЕНЕТИ КАКО ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ, РОДОВА НЕЕДНАКВОСТ И МЕЃУ НОВИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Локалните избори генерално поминаа во фер и демократска атмосфера, но и овој пат беа регистрирани кршење на изборниот молк, притисоци, злоупотреба, дезинформации и говор на омраза. И покрај ветувањата и наводните заложби од политичките партии, сепак само две жени ќе раководат со локалните самоуправи од вкупно 80 општини и Градот Скопје, што повторно го потврдува […]

 • СТРАХИЛ ГАВРИТОВ СО ПОВИК ЗА ПОДДРШКА НА АЦО РИСТОВ.
  Posted in: Вести, Избори 2021

  Испраќаме јасна порака до сите граѓани на општина Радовиш, во недела од Вас го бараме гласот за кандидатот Ацо Ристов, за победа во вториот круг, за да почнеме заедно обединети да ја создаваме нова иднина во Радовиш! Гласајте за Ацо Ристов во недела и заокружете број 7. – ова го истакна Страхил Гавритов.   Се […]

Временска прогноза