Култура

 • ФА „КИТКА“ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „ВЕЛЕС 2019“
  Posted in: Вести, Култура

  Фестивалот стартувашe со традиционално дефиле на сите учесници  низ велешките улици се до бината во амфитеатарот на Младинскиот парк каде се одржа свеченото отворање и првата фестивалска вечер. Настапија домаќините од Фолклорниот ансамбл „Вила Зора“, а потоа фолклорните групи:„Санта Луција“ од Сардинија –Италија, КУД „Свети Сава“ од Република Српска БиХ, КУД „Кочо Рацин“ од Скопје,„Пржигда“ од […]

 • ФА „АЦО КАРАМАНОВ“ СО НАГРАДА ОД ФЕСТИВАЛОТ ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл „Ацо Караманов“ се врати од турнејата која ја имаше во Сараево, Босна и Херцеговина. Нашите фолклористи со успех од настапите, на крајот беа наградени со високата втора награда помеѓу фолклорните ансамбли кои учествуваа. Овие настапи беа на Меѓународниот фолклорен фестивал, каде што учествуваа 20 ансамбли од голем број на земји.       […]

 • ФА „ЦВЕТОВИ“ ОД ДЕДИНО НА ТУРНЕЈА ВО ШПАНИЈА
  Posted in: Вести, Култура

  Фолклорниот ансамбл „Цветови“ од Дедино се на турнеја во Шпанија, каде што настапија на фестивал со учесници од голем број на земји од светот. После Полска, Турција, Франција, Русија нашите играорци од Дедино се единствените претставници од Македонија кој го претставуваат нашиот фолклор и традиција. Тие имаа прекрасни настапи, на фестивалот во Калелја до Барселона, […]

 • МКД „ИЛИНДЕН“ ОД ХРВАТСКА И ФА „КИТКА“ ОДРЖАА ЗАЕДНИЧКИ КОНЦЕРТ
  Posted in: Вести, Култура

  Во саботата во членовите од Македонското културно друштво „Илинден“ од Ријека, Хрватска беа гости во Радовиш, тие заедно со домаќините ФА „Китка“ од Ораовица одржаа концерт во Центарот за култура. МКД „Илинден“ свои настапи претходниот ден имаше во Скопје, а денес настапуваат во Охрид.  Во оваа културно друштво има членови кои се по потекло од Радовиш, […]

 • СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ПО ПОВОД „СЛЕГУВАЊЕТО НА СВЕТИОТ ДУХ (СВ. ТРОИЦА) -ПЕДЕСЕТНИЦА (ВТОР ДЕН)“
  Posted in: Вести, Култура

  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во храмот посветен на „Св. Троица“ во Радовиш, во сослужение на свештеници од радовишкото архиерејско намесништво, отслужи света архиерејска литургија. На светата литургија присуствуваше многуброен православен верен народ. На крајот од светата литургија, Митрополитот г. Иларион, произнесе пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.       […]

 • МКД „ИЛИНДЕН“ ОД ХРВАТСКА СО НАСТАП ПРЕД РАДОВИШАНИ
  Posted in: Вести, Култура

  Македонското културно друштво „Илинден“ од Ријека, Хрватска викендот што претстои со свои настапи во Македонија. Во оваа културно друштво има членови кои се по потекло од Радовиш, па затоа радовишани имаат чест да бидат домаќини и ги погледнат нивните настапи кои се закажани на 22 Jуни, Сабота во Центарот за култура „Ацо Караманов“ со почеток […]

 • ДЕТСКИ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ „ОРО ВЕСЕЛО“
  Posted in: Вести, Култура

  Вчера на плоштадот „Св.Спасо Радовишки“ започна првиот ден од традиционалниот меѓународен детски фолклорен фестивал „Оро весело“ во организација на Фолклорниот ансамбл „Бучим“, а веднаш потоа во 20:30 час. во Центарот за култура „Ацо Караманов“ свој прекрасен целовечерен концерт имаше руското друштво „Славјанка“. Овие настани беа во рамките од годишната програма од одбележувањето на јубилејот „1000 […]

 • ОДРЖАНА ПОЕТСКА СРЕДБА СО ПОЕТИТЕ ЉУБИНКА ДОНЕВА И АКТЕРОТ ДОНЕ ДОНЕВ
  Posted in: Вести, Култура

  Во манастирскиот комплекс „Св.Ѓоргија“ во Ораовица, во склоп на 4-тата Меѓународна радовишка ликовна колонија а во соработка со ОНБ „Браќа Миладиновци“ беше одржана поетска средба со поетите Љубинка Донева и актерот Доне Донев кој одбележува јубилеј 40 години од изведбата на монодрамата за нашиот поет Ацо Караманов. На самата средба покрај ликовните уметници присуствуваше и […]

 • МАНИФЕСТАЦИЈА „ОБРЕДНИТЕ ЛЕБОВИ ВО НАРОДНИОТ КАЛЕНДАР“
  Posted in: Вести, Култура

  Одржана манифестацијата„Обредните лебови во народниот календар кај македонците и турците во Радовишко“ Во организација на ОЖ „Женска Акција“ а со поддршка од општина Радовиш и Министерството за култура, како дел од одбележувањето на јубилејот „1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“, вчера 13.06.2019 год. – Четврток на плоштадот „Св.Спасо Радовишки“, се одржа манифестација „Обредните лебови во народниот календар кај […]

 • ИЗЛОЖБА „РАДОВИШ НИЗ ВРЕМЕТО“
  Posted in: Вести, Култура

  Во склоп на програмата „1000 години Радовиш“ вчера беше отворена изложбата „Радовиш низ времето“ на обработени стари фотографии. Пред Центарот за култура „Ацо Караманов“, во придружба на „Распеани Радовишани“ беше отворена изложбата на стари фотографии од Радовиш, обработени од Васе Здравков. На изложбата присуствуваше и Градоначалникот на Општина Радовиш, Герасим Конзулов кој веднаш потоа ја […]

Временска прогноза