Магазин

 • Слатко-горчливата тајна на Цитроните…
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Тој е непроценлив за нашиот имунитет и е незаменлив за губењето вишок килограми. Затоа не би требало да го избегнувате ниту поради неговиот горчлив вкус бидејќи резултатот што го остава зад себе е благ како шеќер. Со сета магија што ја носи со себе, тешко е да се поверува дека цитронот некогаш бил забрането овошје. […]

 • Зошто секој ден треба да се јаде, или пие сок од Портокал?
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Хранливи вредности на портокалот: Вкусниот и сочен портокал содржи импресивна листа на есенцијални хранливи материи, витамини и минерали, кои се неопходни за нормалниот раст и развој и општата благосостојба. Ботанички, портокалот е цитрусно овошје кое припаѓа на фамилијата rutaceae од родот citrus (во кој спаѓаат и: помело, мандарина и грејпфрут). Научното име на портокалот е […]

 • МУШМУЛА – мало овошје полно со витамини и минерали
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Во почетокот на есента, првите мушмули веќе на пазарот. Со густ и интересен вкус, тие додаваат повеќе разлика кон секојдневниот оброк. Содржаните во нив хранливи материи може да ни помогнат да бидеме здрави и енергични во преодната сезона. Погледнете зошто е добро да ги јадете почесто. Богати со растителни влакна Мушмулите се богати со пектин, […]

 • КИВИ -едно од највкусните и најздравите овошја
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Киви (Actinidia deliciosa) потекнува од Jужна Кина каде е прогласенo за “национално овошје”, а како егзотично растение во Европа е донесено од Нов Зеланд, во почетокот на 20 век, каде што се засадени првите плантажи. Своето име го добило по птицата тркачка која живее во Нов Зеланд. Во зависност од местото каде што расте може […]

 • Јапонско јаболко – вкусот на доцната есен
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Јапонско јаболко е овошје кое станува вкусно за јадење во овој период од годината, кога на организмот му е потребна храна богата со витамини и минерали, за да се заштити од претстојната сезона на настинки и вируси.  Јапонско јаболко или Diospyros претставува листопадно дрво, чии плодови кога се зрели, се одликуваат со жолто-портокалова до темна жолто-црвена боја и […]

 • Нешта кои најверојатно не ги знаете за вкусниот Грашок
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Грашокот е семе од растението Pisum sativum. Имено, грашакот спаѓа во фамилијата на мешункасти плодови како гравот и леќата и изобилува со протеини. Младиот грашак претставува нискокалорична намирница збогатена со бета-каротин и витамини од кои А, Ц, Б1 и Б2. Просечниот хемиски состав на грашокот е: 79% вода , 5,4% протеини, 0,4% масти, 14,5% јаглени хидрати. Грашокот е неопходна состојка […]

 • МАНДАРИНА-совршено овошје
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Мандарината (Citrus tangerine) е билка која припаѓа на фамилијата Rutaceae, од родот агруми. Претставува зимзелено дрво со широки листови, а плод сличен на портокал, чија кора многу полесно се лупи, а вкусот е посладок. Води потекло од Југоисточна Кина каде расте повеќе од 3000 години, а во Европа е пренесена во 19-от век. Наводно своето име […]

 • ГРАВ – неговите вредности …
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Гравот е едногодишно растение од фамилијата мешунки која во Европа дошла од Америка во 16-от век, и тоа заедно со пченката и компирот. Во принцип разликуваме два типа на грав: млад и сув. Младиот грав е достапен само неколку месеци во годината, додека сувиот можете да го купите во секое време. Гравот е можеби и […]

 • ПЕЧУРКИ -храна, зачин, лек!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Старите Еѓипјани мислеа дека печурките не се храна за потчинетата класа, туку тие се исклучиво резервирани и наменети за исхрана на фараоните. За разлика од нив, Римјаните ги служеа печурките на трпеза во текот на свечености и веруваа дека им дават посебна сила на на нивните војници. Во целиот свет, меѓу многубројни народи, печурките биле […]

 • МОЌТА НА ДИВИОТ ЛУК!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Сремуш (Див лук) е самоникната јадлива билка со исклучителна лековитост и широк спектар на делување! Oваа чудесна билка, која природата и ја подарила и на Македонија во изобилство треба да се искористи на вистински начин. Дивиот лук во 1996-тата година е прогласена за медицинска билка на годината во Европа, а познатиот природонаучник др.Кунцл вели дека […]

Временска прогноза